| anonim_4396 a întrebat:

La faculta, cred că undeva pe la psihologia dezvoltării, auzisem de un studiu făcut de psihologi în care erau vizați bărbații necăsătoriți și femeile necăsătorite.

Și studiul reieșise cam așa :

"Bărbații necăsătoriți după vârsta de 30 de ani sunt priviți ca niște persoane potente, virile și frumoase."

"Femeile necăsătorite după 30 de ani sunt privite dubios, suspicios și cam cu ochi nu prea buni."

Mi-a rămas acest studiu în memorie și acum găsesc faină dezbaterea lui pe aici. happy

1. Ce credeți despre acest studiu, cum priviți voi acest studiu și statisticile acestea, credințele acestea?

2. Dacă ar fi să dăm crezare studiului, de ce tot femeile sunt privite sucks și bărbații cu ochi buni? happy

3. Să începem, noi, femeile care suntem în această postură să mințim, după vârsta de 30 de ani? Adică să spunem mai bine că suntem divorțate sau chiar văduve?

4. Credeți că acest aspect, lăsând la o parte ideea studiului, credeți că ideea de "woman alone" ne va afecta cumva viața socio-profesională? (Deși am impresia că o întrebare de genul am mai adresat-o când mi-am făcut debutul pe TPU). happy

78 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca ala e studiu... depinde si de debilii care l-au facut si ochii care privesc/judeca. Indiferent de varsta, mie imi plac persoanele relaxate. Si mai ales care nu se pling. Am exemple si pozitive si negative in acest sens prin familie.
1. Am zis mai sus.
2. Pentru ca mentalitate medievala... de aia.
3. Nu. Doar ca e de apreciat sa iti poti auto-evalua punctele slabe si greselile din trecut, si mai ales sa nu umbli cu elucubratii de genul soarta, sf duh, ce naspa te tratau parintii cand aveai 12 ani.
4. Depinde de persoana. Pe unele le ingroapa, pe altele le ajuta statutul asta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

1. un studiu la care cea mai mare importanta a avut presiunea societatii invechite in care femeia trebuia sa proceeze cat mai repede.
2. din cauza presiunii societatii invechite in care femeiea trebuia sa proceeze cat mai repede
3. daca vrei sa scapi de presiunea societatii invechite in care femeia trebuia sa proceeze cat mai repede poti sa minti.
4. nu mai scriu odata... vezi mai sus

| anonim3247 a răspuns:

Femeile peste 30 de ani care vor un anumit tip de bărbat sunt deja măritate cu el.

| Emma30555 a răspuns:

Studiul era relevant pentru societatea din urma cu 20 de ani de exemplu. Acum la 30 sunt multe persoane necăsătorite în plus mentalitatea s-a schimbat mult. Cei care au prejudecăți de genul desconsidera ambele sexe considerând ca ceva au ei(defecte) de nu se căsătoresc, dar eu am observat ca se refera la ambele sexe, chiar mai mult dezaprobau bărbații, considerând ca nu sunt ok) violenți, bețivi, leneși sau prea antisociali, retrași) și de aceea nu și găsesc femei iar cu femeile erau mai indulgenți considerand ca ele nu își găsesc pur și simplu deoarece bărbații buni sunt mai puțin. Asta e mentalitatea unora, realitatea este alta. Sunt multe cupluri care trăiesc în concubinaj fără a se căsători. Sunt mulți care au o viata mai libertina și în zilele noastre mulți înțeleg lucrurile fără a mai judeca. 3. Sa ai statut de divorțată da mai prost în ochii societății...

| anonim3247 a răspuns:

Bărbații - potenți, virili și frumoși - sunt vânați de femeile frumoase și luați de bărbați de ele.

| 120bulevard a răspuns:

Are km multi boss d-aia nu a luat-o nimeni

| Frank51 a răspuns:

În anul 2023, o femeie necăsătorită după 30 de ani este de 50 de ori mai sexy decât o puștoaică cu 3 copii la 20.

| anonim3247 a răspuns:

Femeile nu s-au măritat până la 30 de ani din 2 motive
- nu au găsit tipul de bărbat pe care îl vor ele
- tipul de bărbat cu care vor să se mărite ele nu vrea el să se însoare cu ele.

| Mosotti a răspuns:

Barbatii ar fi vazuti ca virili daca-s necasatoriti prin faptul ca si-au permis sa nu se insoare ca au acces la n femei oricand si oricum. Si s-ar zice ca aia care se insoara si se ingradesc, o fac pentru ca nu au acces la n partenere si sa ia doar ce e bun din chestia asta.
Adica cumva aia necasatoriti is alfa, rolu lor biologic e doar sa f cat mai multe si cam atat, si astia is considerati virili, puternici, deci studiul asta nu e asa aiurea de fapt. Eu am explicat de ce se considera asa.

Femeile ar fi privite cu problema pentru ca rolul lor e sa faca familie si sa fie statornice, si deci daca n-a facut asta nu si-a indeplinit rolul si deci ar fi cu probleme.
Inseamna ca nici la barbati nealfa nu au avut acces adica aia de vroiau sa se insoare ca disperatii gandind sa fie si ei siguri de una.

Sigur ca is si multi alfa care fac familie barbati, dar multi nu pentru ca nu au de ce.

4 - Chestia socio-profesionala nu are nici o treaba cu singuratatea, una e una, alta e alta, la profesional trebuie sa fi bun in ce faci si atat. Viata personala a ta nu int pe nimeni cand e vb de munca, ca e inutila treaba asta in scopul tau acolo pentru angajator.
La social depinde, ca si in prietenii si amicitii iar nu int pe nimeni de problemel tale in a face o relatie.

| Freya1 a răspuns:

Nu stiu cine a făcut acest studiu dar din perspectiva mea nu prea suna a ceva ce chiar cred oameni.
Adică părerile sunt împărțite.

Sunt oameni ce considera ca un bărbat sau o femeie ce are deja 30+ și e necasatorit/a, are un defect pe care pur și simplu nu îl poate agrea oricine.
Și sunt oameni, ce considera atractivi atât bărbații cât și femeile de vârstă asta ce sunt singuri din cauza aspirațiilor mai înalte, a carierei etc ce motive or mai fi.

Bun, acum legat de femei exista posibilitatea sa fie privite de o anumita categorie de oameni mai ciudat, pentru ca știm cu toți ca femeile de la o anumita varsta nu mai poat avea copii.Si atunci cei ce considera ca asta e rostul în viata judeca.
Restul oamenilor normali, isi vad de viata lor.
Plus încă ceva.Noi ca și femei suntem oricum privite altfel după 30 de ani, și mai noi și mai puțin.Pentru ca din perspectiva unora suntem trecute, urate, arătăm mai rău etc.Eu una chiar am fost surprinsa când cineva foarte entuziasmat îl cotea pe iubitul meu ca ce noroc de el ca si-a luat "femeie" tânără și blabla (nu arat de ani pe care ii am), iar în momentul în care i s-a spus ca a 28 reacția lui a fost de dezamăgire și cam asa "aaa, sunteți apropiați de vârstă?" (el având 33).Și atunci am spus wtf..De ce naiba ai fi dezamăgit de vârstă atâta timp cât afirmi ca persoana respectiva e ok fizic? sau nu știu...sau ce naiba are 28/30 de ani ca nu înseamnă 60/80? și în plus și ei ca și bărbați au o vârstă sau îmbătrânesc.Plus de asta, e normala acum la 30 de ani sa umbli cu una de 14/15?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim3247):

Eu v-am lăsat cercetarea/studiul făcut de psihologi. Pot să jur că exact cu aceste cuvinte mi-o amintesc pe profa cum ne expunea studiul. happy
Dar tocmai asta este ideea să dezbateți.
Ca să spun eu că e așa sau nu, habar nu am. happy
Dar fiind femeie ce dorește să trăiască alone, te gândești, te macină aceste rezultate ale unui studiu. happy
Dar oricum după 30 de ani chiar la varianta minciunii mă gândesc. happy Oricum sunt grasă și în ultimul timp am o pasiune pentru negru, deci o să mint că sunt văduvă și probabil ar trebui să mă mut din acest oraș, mai ales după ce înfiez copii. Asta ca să nu se știe nimic ce și cum. laughing)

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Ai dreptate. Iar ceva ce susțin și eu all the time. happy
Că viața nu e bătută în cuie, never ever. laughing)

Dar totuși de ce îi privești așa ciudățel pe oamenii care cred în Sfântul Duh? sad Chiar ți se par oameni așa ca niște "schizofreni"? happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Emma30555):

Pe bune? happy
E mai rău să fii divorțată decât necăsătorită? happy

Dar da, ai dreptate, probabil studiul a fost făcut acum mulți ani, însă cel puțin eu una când am auzit de el, era prin 2015 happy Deci acum nu știu ce să spun.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru 120bulevard):

Ce kilometri?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim3247):

Aici, aveți dreptate. happy

| sabin89 a răspuns:

Păi se mai căsătorește cineva în ziua de azi? Nu s-a generalizat deja trăirea în concubinaj?

| anonim3247 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am fost chiar acum cu nevasta în mall și sunt sute de femei singure.

| anonim3247 a răspuns (pentru anonim3247):

Femeile sunt singure după 30 de ani tocmai că nu găsesc bărbații pe care îi vor ele și nu că vor ele să fie singure la 30 de ani.

| anonim3247 a răspuns (pentru anonim3247):

Cine vrea să vadă câte femei sunt singure trebuie să meargă în mall sâmbătă seara sau duminică seara.

| 120bulevard a răspuns (pentru anonim_4396):

Patrati

| 120bulevard a răspuns (pentru anonim_4396):

Cubici

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim3247):

Ok! laughing) eu nu mă încadrez la acest tipar al frumuseții, dar oricum eu sunt antitipare, oricum. rolling on the floor) De fapt cred că în final singura mea calitate rămâne asta, faptul că chiar sunt diferită față de normalitate. happy
Dar aveți dreptate happy Asta am susținut și eu mereu și chiar a avut grijă să mi se și amintească, că oamenii de obicei trebuie să ceară de la alții cât oferă. Deci clar dacă femeile din aceste imagini oferite de dv, sunt și frumoase și smart, păi clar nu o să prea găsească prea simplu ceea ce caută. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru 120bulevard):

Aaa?!

| 120bulevard a răspuns (pentru anonim_4396):

Glumesc mahee hee sunt unele care nu vor maritis la 30 de ani, din anumite motive, traume, frici, nu le condamna nimeni, balta nu seaca niciodata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Cum mă așteptam, ca de obicei răspunsurile tale sunt smart. happy
Adică ai atins cam ceea ce trebuie. Exact cam asta era explicația și a profei pe baza studiului. Și exact cam asta vedeau și cei care au participat la studiu. Cumva femeia fiind din trecut creată doar pentru a procrea, ea trebuie să se căsătorească și să fie fidelă bărbățelului ei, dar bărbatul fiind un mascul feroce, un vânător, cui nu place un vânător liber toată viața, care le vânează pe femele?
Acum întrebarea mea, pe care pnm să le vâneze? laughing) Dacă juma îs căsătorite, comit adulter, dacă sunt alea necăsătorite după 30 de ani și privite sucks, nu prea le mai vrea nimeni. rolling on the floor)
Asta așa e mai mult o întrebare retorică să ne mai amuzăm și noi. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Știu ce zici. happy
Poate totuși ăla care s-a speriat când a auzit vârsta ta, s-a speriat în sensul că nu se aștepta ca tu să ai vârsta aia, deoarece el deja își făcuse o percepție despre tine, pe baza a ceea ce văzuse el, adică o puștoaică, dacă zici că nu-ți arăți vârsta. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sabin89):

Ahhh, mare dreptate ai mister Sabin. laughing)
Cam asta este generația, a concubinajului, a oamenilor necăsătoriți și chiar a unei forme de poligamie sau la polul opus, al oamenilor singuri, individualiști. laughing)

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru 120bulevard):

Ai dreptate. Păi și eu am traumele mele, dar totuși încerc și să cred în bărbăței, măcar chiar dacă de la distanță. happy Sunt și ei oameni, ce să zic. happy

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu îmi arat vârstă într-adevăr, dar am mai auzit mulți melteni ce considerau normal sa ubli cu copile și ca cele de 20+ 30 sunt trecute.
Chiar știu unu de 40 de ani ce are sotie de 22 de ani și făcea avansuri și propuneri unei copile de 14/15.Da fata saraca la pârat soției, mai ales ca ii propusese și bani.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum adica pe care pnm sa le vaneze? El are rolul sa f cat mai multe posibil, nu are nici o treaba cu, ca juma is casatorite, daca vad ele pe unu alfa, o dau cu imprumut rapid de nu se poate, le doar in pix ca-s casatorite cu cine stie ce beta sau omega (ca asa is pestre 60 % din barbati in ziua de azi mai ales dupa 30 ani in colo)!
Din 10 cel putin 5 cad la ssex cu un alfa, fie casatorite fie nu.

Sunt destule si libere misto care au divortat, etc.
Deci nu asta e problema, macar sa fie ala alfa, ca rupe.

Daca ala de acasa e si el alfa, atunci mai slabe sanse sa puna alfa ala liber p pe ea, desi si asa posibilitatea nu este exclusa, pentru ca in genele femeilor e sa caute pe aia cat mai de varf si suna "ia sa vedem, daca asta e mai bun ca ala de acasa?!".
De aia lumea e geloasa, ca stie ca, concurenta e f periculoasa chiar daca te intelegi f bine cu ala de acasa.
Ti se pare ceva mai asa la alalalt si gata!
Gelozia de fapt incearca sa fereasca partenerul de concurenta.

Aia cu "daca acasa e ok, nu are de ce sa o dea pe alaturi el sau ea", e falsa rau de tot.

Primu lucru pe care-l face o firma serioasa e sa-si elimine concurenta.
Chiar daca produsele tale is f bune si dorite, e tare posibil ca omu sa testeze la concurenta din curiozitate si sa ii placa mai mult ca la tine, si ai pus-o.

Pe alea nasoale nu le prea vrea nimeni acatarii, le vrea unu omega lasinat dupa f dar aia desi e nasoala, tot nu-l place pe omega ala care nu atrage mai deloc. Nasoii intre ei nu se plac fizic.
Dar daca aia vrea totusi familie si copil, il ia pe ala asa aiurea, il tine de prost, dar daca unu afla ar vrea-o, ar pune p pe tava imediat aluia.

Deci e f simplu totul.

Ia uite la tine auzi "juma is casatorite, comit adulter", ete cucu, si ce? Ce e frumos si lui dzeu ii place.
Mai ales daca ala o minte misto, isi strica aia si familia, incepe sa se poarte urat cu fraieru de acasa sperand ca alfa o ia de nevasta.