| anonim_4396 a întrebat:

La faculta, cred că undeva pe la psihologia dezvoltării, auzisem de un studiu făcut de psihologi în care erau vizați bărbații necăsătoriți și femeile necăsătorite.

Și studiul reieșise cam așa :

"Bărbații necăsătoriți după vârsta de 30 de ani sunt priviți ca niște persoane potente, virile și frumoase."

"Femeile necăsătorite după 30 de ani sunt privite dubios, suspicios și cam cu ochi nu prea buni."

Mi-a rămas acest studiu în memorie și acum găsesc faină dezbaterea lui pe aici. happy

1. Ce credeți despre acest studiu, cum priviți voi acest studiu și statisticile acestea, credințele acestea?

2. Dacă ar fi să dăm crezare studiului, de ce tot femeile sunt privite sucks și bărbații cu ochi buni? happy

3. Să începem, noi, femeile care suntem în această postură să mințim, după vârsta de 30 de ani? Adică să spunem mai bine că suntem divorțate sau chiar văduve?

4. Credeți că acest aspect, lăsând la o parte ideea studiului, credeți că ideea de "woman alone" ne va afecta cumva viața socio-profesională? (Deși am impresia că o întrebare de genul am mai adresat-o când mi-am făcut debutul pe TPU). happy

78 răspunsuri:
| 120bulevard a răspuns (pentru anonim_4396):

Putina iubire nu strica

| Emma30555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru cei ce au genul asta de judecați, da, o femeie divorțată cel puțin înainte era mai rău privita de societate decât una nemăritata.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Intr-o putere suprema, sa zicem ca o inghit. In sf. fum cu forma de cremvusti? Pai aia e o adevarata jignire adusa inteligentei umane, sa fim seriosi! Primul himen elastic consemnat in istorie sau o minciuna de proportii epice care se propaga de mai bine de 2000 de ani...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

@anonim: Mai adaug eu un motiv: Habar nu au care e tipul de barbat pe care il vor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Gosh!
Mă cam frapează cele spuse de tine pe aici, dragă Mosotti. happy
Simt că parcă spui adevărul, dar totuși inima mea care vrea să creadă în iubire, puritate și idealul iubirii, parcă o cam îngrozește când aude ce afirmi dumneata pe aici. happy
Oare multe femei să-și lase bărbățeii de acasă pentru niște Alfa, disperați până la urmă de ce susții dumneata? Adică dacă e așa cum susții tu, păi ăia Alfa nici măcar nu au cunoscut vreodată ideea de a sta și ei lângă una. Parcă mă cam doare sufletul să-ți dau dreptate aici, dar tot simt că susții adevărul. happy
Plus că și aia e cam adevărat. Hai că dacă deschizi dumneata gura, mă rog, tastatura, cam fac terapie eu cu mine, faci ce faci și-mi mai arăți o foiță de ceapă din personalitatea mea.
Nasoala sunt și eu și m-ai cam prins, de ce doar am și spus că îmi plac unii care nu mă plac ei, pentru că și eu cam fug după Alfa ăștia și ăia nu mă prea plac, că ăia clar sunt axați pe trup și de ce nu și pe ceva personalitate. happy Dar deși pare aici pe TPU că sunt așa și așa în realitate am o personalitate nu prea atractivă, așa că de aici, boom, am mai aflat ceva despre mine. Deși asta mă cam întristează sincer. Adică eu credeam că sunt ceva mai smart, măcar de a accepta pe oricine. Lol!
Bine totuși aș accepta orice fel de poveste, dar am spus că totuși trebuie să mă facă să simt ceva, să miște ceva în interiorul meu. Clar nici ăia Alfa nu au mișcat acum cine știe ce, oricum în ultimii ani chiar am încercat să-mi bag sub preș orice legat de acest aspect cu iubirea, pentru că știam că voi suferi, clar că voi băga oricum și mai mult decât bag de obicei rolling on the floor) dar clar fugeam cumva după Alfa că păreau mai greu de prins, poate e și ăsta un ego, IDK, dar știu sigur că ăia părând inabordabili sau necăzând nici măcar unui mic farmec, nici măcar spiritual dacă nu fizic, păreau mai interesanți, mai apetisanți, însă totuși cunoscându-mă per total, pot spune sigur că mai fugeam după ăia și pentru că știam că oricum nu aveam șanse și de fapt era tot fuga de asta, deaorece acolo deep știam totuși că nu prea vreau să fac asta, adică să mă implic emoțional în relații cu bărbați.
La dracu dacă nu am chiar o viață complicată. Aș fi vrut și eu să fiu simplă, până la urmă să spun sigur, ori vreau, ori nu vreau, adică nu e o rușine nici să nu-ți placă deloc treaba asta, ba una sau unul sincer, e mult mai ok, dar eu sunt așa de evazivă cu subiectul ăsta al s*xului și al dragostei de uneori îmi vine până și mie alone să-mi arunc niște benzină și să-mi dau foc. laughing)

La dracu, de nu mi-a spus cineva, pentru prima dată motivul cel mai real pentru care sunt alone.
Cred că o să ajung să-ți dau block până la urmă, mister Mosotti că parcă prea ne scanezi interiorul și nu lași nimic ascuns. Acum glumesc laughing) Dar totuși ești sigur că nu ai vreun al 6 lea simț?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru 120bulevard):

Ai și tu dreptatea ta. happy
Poate găsesc măcar unul căruia să-i fiu dragă, chiar dacă nu fizic și nici nu o să facem nimic, poate măcar un bărbățel căruia să-i stric somnul rolling on the floor) oricum ș-așa sunt eu idealistă cu iubirea asta laughing deci cine știe, poate o iubire de genul, ar fi perfectă, dar clar nu una platonică, adică să-l plac și eu și și el să-mi fie drag happy

Deși în cazul meu e simplu, eu totuși mă îndrăgostesc și atașez de oricine ca un câine vagabond care cerșește parcă iubire și atenție. rolling on the floor)

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Lol!
Chiar nu mai știu la ce îmi răspundeți.
Era cumva treaba cu Sfântul Duh? happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Lol! happy
Da ăștia sincer de după 40 de ani care se uită chiar și la din astea de 15, 17 ani, sincer, în concepția mea, mi se par cam tot un pic cam pedofili. Sper să nu-mi sară bărbățeii acum, dar așa o văd sincer, hai după 18 ani chiar un 20, mere chiar și dacă ăla are 40/50 și aia 20, dar sub 18 ani, e tot pedofilie. straight face Eu aș adăuga asta și la sexul feminin, mai ales la băbuțele profe, care salivează și ispitesc băiețandrii ăștia, elevii lor. straight face

Dar acum să fiu și eu ușor țicnită, la vârsta de 27 de ani, dar cu minte de 18 ani rolling on the floor) cam ce-i drept, sunt nice și bărbățeii ăștia trecuți de 30, 40 de ani, unii macho dăștia, care au experiență și par așa că le-au gustat pe toate, iar tu ai fi ultima bucată, ehh, e un feeling fain. happy Par mai hotărâți oamenii, mai siguri pe ei, deja realizați, ba chiar îl ai și pe post de profesor, dar și de mascul. Ahhh, dar gata tac că deja fantezia mea se duce departe. rolling on the floor)

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim3247):

Wow! Așa de mare este ParkLake-ul? Sau în acele fotografii nu era ParkLake-ul din București? laughing)
Am bântuit și eu câțiva ani prin București, dar în ParkLake nu am ajuns vreodată. laughing) Sincer, credeam că Afi e cel mai fălos Mall. laughing)
Și totuși dacă doamnele acelea arătau ca din fotografiile arătate mai sus, de ce nu găsesc totuși bărbăței, ca cei expuși de dv aici? happy
Oare totuși să fie asta era oamenilor singuri, mofturoși și triști, visând la te miri știe ce himere? happy

| 120bulevard a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, un barbatel te-ar cam ajuta! Cum te-ai simtii daca barbatelul ala, ti-ar pune capul sau peste capul tau si mainile sale peste tine atunci cand dormi la 5 dimineata? Si tu in gandul tau sa spui. "vaaaiii ce a facut porcu asta nu ma lasa sa dorm". Asta ti-ar ridica dopamina foarte mult, este o experienta cu adevarat transcedentala

| anonim3247 a răspuns (pentru anonim_4396):

Este mall-ul Park Lake.

| anonim3247 a răspuns (pentru anonim3247):

Sunt foarte multe femei singure în București între 25 și 35 - 40 de ani tocmai că nu găsesc bărbații pe care îi vor ele.

| anonim3247 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu s-a schimbat nimic în București cu femeile astea de atâția ani - sunt foarte multe singure că nu găsesc bărbații frumoși pe care îi vor ele.

| blackann a răspuns:

Am mai auzit eu o aberatie ca barbatii dupa 30 ani sunt ca vinul, iar femeile se stafidesc.

Idiotenii,

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim3247):

Păi alea da, poate sunt văzute bine și după 30 de ani, dar clar cele ca mine, nu.

De fapt cele ca mine nu sunt văzute bine nici acum, dar după 30. happy

Dar chiar dacă nu sunt din categoria frumoaselor, nu susțin nici că aș fi urâtă, eu pentru mine mă consider ok, și sunt mulțumită de mine chiar și așa și chiar dacă nu sunt cea mai cea pe preety, lupt să câștig pe alte părți. happy

| anonim3247 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cele ca tine ajung bine profesional.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim3247):

Ahh, deci credeți că vom avea șanse să reușim și noi, astea mai grăsuțe să ne realizăm visele sau măcar financiar? happy
Clar prin muncă și dedicare. happy

| anonim3247 a răspuns (pentru anonim_4396):

Normal că poți ajunge ce vrei

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, da.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Pedo-ce? Sint unele care la 30 habar nu au ce e cu ele fata de altele la 17-18. Si ma refer si la idealuri, scopuri in viata, mod de a se orienta in teren. Depinde ce vezi la aia de 17-20. Pentru unii o fi o bucata de carnita proaspata, pentru altii o persoana cu un potential imens care promite si ei ar vrea sa isi valorifice potentialul asta alaturi de ei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Totuși, ai vedea oameni de 40, 50 de ani cu fete de 16-17 ani. happy
Cam creepy, părerea mea. happy
Dar mna, fiecare e liber să aleagă ce dorește. Cine sunt eu să stau în calea fericirii lor. happy

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Si mie mi se pare un pic creepy, sa fiu sincer. Dar inteleg oarecum problema - daca nu discutam de faze de-alea a la Vaslui cand biata fata de 16 ani fuge de tac-su betiv si abuziv la vecinul de 50 de ani care e doar un pic mai uman ca ala de care fuge...

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim3247):

Cam prea multă scanare umană în acel mall. laughing)

| anonim3247 a răspuns (pentru anonim_4396):

Merge multă lume în mall.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Aaa, ce s-a întâmplat la Vaslui? :/
Iar povești creepy cu fete abuzate de tați? :o
Dintre toate chestii astea mi se par cele mai creepy, pedofilii, tații care se uită la fetele lor în alt sens, decât cel de tată și prostituția. Yuhhh, mă înfioară.

Sper să nu sune a mărturisire totuși psihopată, dar ador de o mie de ori acești bărbați criminali, care au venit și ți-au sucit pur și simplu gâtul, o dată și gata, te-ai dus la Domnul, și care nu au nici un alt gând cu tine, decât a-ți lua viața, decât bărbățeii ăștia obsedați s*xual. De fapt cam așa sunt bărbățeii de la mama natură. Doar că unii au dus fantezia prea departe, prea departe.
Ok, de fapt au și traume, dar tot nu-mi plac. Mi se par mai periculoși decât criminalii. Și explic și de ce, pentru o femeie, crima e moarte fizică și punct. Dar pentru o femeie un viol și mai ales a face ceva ce nu-i place, pentru că totuși e o diferență uneori între simpli violatori, ce violează femei adulte și pedofilii ce violează minore. Dar pentru femeile violate este un coșmar, un chin, o traumă în cele din urmă, așa că, mai bine un criminal sadic și fără pic de dorință s, decât obsedații s.
Violatorii sunt pur și simplu jefuitori, cum s-ar spune, dar pedofilii, just my opinion, sunt seducătorii, asta poate și pentru că vorbim despre o rasă aparte de oameni, anume copii, care ei trebuie luați cu binișorul și bombonica și chiar am văzut la TV, cât mă mai uit și eu la știri, din an în Paște, că toate minorele astea sau familiile lor care au acuzat în final pedofilul, susțineau că le seduceau și le manipulau că trebuie să se dezbrace, că trebuie să facă aia sau aia ca să fie totul bine, că ei masculii vor avea grijă de ele și bla, bla. :/
Deci sunt cei mai răi ăștia în opinia mea.

| dullcat a răspuns (pentru anonim_4396):

Fenomenul de a duce copiii, adolescentele sau adolescentii cu zaharelul se numeste grooming si tocmai de aia nu este deloc acceptabil ca un adult sa intretina orice tipe de relatie cu acestia decat cea parentala, de indrumare ca prieteni ai parintilor etc sau cea de invatare in institutii.

,, Grooming-ul copilului înseamnă împrietenirea și stabilirea unei legături emoționale cu un minor sub vârsta de consimțământ, și uneori cu familia copilului, pentru a reduce inhibițiile copilului în scopul abuzului sexual.'' - sursa wikipedia.

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Pai nu trebuie sa stii ce tip vrei, o sa simti ce tip vrei cand il vezi pe ala.
Nu stii dinainte pana sa vezi, asta da.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Vezi ca de maine si pana vineri seara nu voi mai posta ca plec undeva unde nu am calculator, sa nu ma dai disparut. Pot intra de pe tel dar e f incomod si nu cred ca voi intra, insa sa vedem, dar daca nu intru stii ce si cum.

Normal ca zic adevarul! Si aia alfa care stau cu una, le inseala pe rupte, sunt cam rai, nenorociti la caracter, nu se ataseaza asa ca altii nealfa, nu toti dar majoritatea is asa.
Ce zic eu se verifica in real.

Nu ai cum sa accepti pe oricine ca si tu esti programata sa vrei alfa, nu are importanta cum arati tu. Dorintele nu au nici o treaba cu putintele.
Daca nu te atrage, nu simti nimic pentru ala, cel mult amicitie, aia e.

Daca arata-i bine, era f simplu, nu mai stateai sa-ti pui asa probleme, aveai de mult un partener atractiv chiar daca nu de nota 10, te atragea si curgea totul de la sine.
Si si ceva probleme in personalitate, gandire, deci si astea dezavantajeaza, etc.
De aia esti alone. Ca oamenii au nevoie de parteneri atractivi si simpli, fara gandire aparte, idei aparte si altele (ca si eu is la fel, cu gandire total aparte).

Nu ti-e bine fara sa fi iubita, dorita, ssexata, simpatizata, de aia iti vine sa-ti dai foc.
Un om neiubit de fapt moare, nu toti dar multi.

Al saselea simt e pasiunea mea pentru om, natura umana, psihologia umana, psihologia relatiilor.

| OldSoul a răspuns:

Sincer, cand am citit prima parte a intrebarii, deja ma asteptam sa fie barbatii mai avantajati laughing
Si se pare ca am avut dreptate.
Acum nu o sa iau fiecare intrebare in parte, o sa raspund in general in incercarea de a gasi o justificare, o explicatie logica pentru rezultatul acestui sondaj.
Pentru prima parte ca barbatii sunt vazuti in acel fel, nu stiu, nu prea vad de ce s-ar trage acele concluzii doar pe baza faptului ca este singur dupa 30 de ani. laughing Poate doar sa zic ca a fost axat pe cariera, sau pe orice altceva decat femeile, si in felul acesta e privit diferit, ca, cumva, si-a ales alta cale fata de restul semenilor lui.
Cumva, s-a pus pe el, inaintea relatiilor.
Acum cand vine vorba de femei...
Ele reprezinta sexul frumos, atractie, si toate cele...
Daca ajunge la varsta de 30 de ani si este tot singura, e putin ciudat...
Pentru ca, cumva, femeile in general nu prea trebuie sa faca mare lucru pentru a atrage atentia unui barbat laughing
Aici nici nu trebuie sa ma credeti pe cuvant, puteti face voi un experiment simplu happy Faceti un cont de Tinder, fara poze, fara informatii, doar cu nume de fata laughing Vedeti cate compatibilitati primiti.
Faceti un cont identic, dar cu nume de barbat laughing Apoi puteti trage concluziile.

Am eu o vorba pe tema aceasta, dar e putin rautacioasa laughing Asa ca ma abtin sa o spun.
Revenind...
Cam asta e "mersul" barbatii sa faca primul pas si asa mai departe...
De aici putem spune ca daca o femeie ajunge la 30 de ani, si e singura, da, e putin anormal...
De aici, vin doar banuieli, interpretari...
De exemplu... Am putea spune ca respectiva poate fi considerata neatractiva pentru barbati...
Poate fi vorba de aspect, poate fi vorba de comportament.
Asta ar fi o varianta...
Desi sincer, e destul de putin probabil aceasta varianta.

O alta varianta care sa sustina studiul ar putea fi ca aceasta este indecisa / nu stie ce vrea in materie de barbati... Gen... Il asteapta pe fat frumos laughing
Ei bine, asta tind sa cred ca e cea mai predominant intalnita laughing
Personal, am intalnit destul de multe fete/femei care mi-au lasat aceasta impresie. Cumva ele au impresia ca au tot timpul din lume... Realitatea e ca frumusetea e trecatoare, iar fat frumos, cel mai probabil nu vine...
Fetele/femeile sunt obisnuite sa aiba de unde alege in materie de baieti/barbati...
Asta le face cumva sa nu se grabeasca...
Problema este ca nimeni nu asteapta pe nimeni.
Daca acum ai 20 de pretendenti, asta nu inseamna ca ii vei avea si peste 3 ani laughing
Pentru ca e foarte posibil sa se casatoreasca...

Aici mai am o alta vorba, o gluma laughing Dupa o varsta anume, faptul ca sentimentele nu sunt reciproce, nu e reprezinta o problema. Problema e daca persoana respectiva e casatorita laughing

Cu alte cuvinte, cu cat inaintezi mai mult in varsta ca persoana singura, cu atat mai mult si numarul potentialilor parteneri/partenere scade.
Iar crudul adevar este ca aici barbatii sunt putintel mai avantajati...

Ei bine, barbati de 40 de ani, cu fete de 20 de ani, o sa vezi laughing
In schimb femeie de 40 de ani, cu baiat de 20 de ani laughing Mai rar...

Si ar mai fi o varianta dubioasa, dar totusi probabila... Ca respectiva sa fi jucat rolul de amanta laughing Si de asta sa fi ramas singura.

Acum, nu stiu cat de probabil, de posibil e ceea ce am spus, insa cred ca aceste motive ar putea fi o justificare a acestui sondaj.

| Emma30555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Masotti are dreptatea ca la matematica, în teorie, în practica în viata de zi cu zi trăim mereu nuanțe și lucruri diferite. O femeie poate iubi un bărbat fără sa fie Alpha de fapt la mai mare căutare sunt barbarii Sigma dae chiar și asa iubirea exista fără ca un bărbat sa aibă acele caracteristici fiindcă în ziua de azi putini se încadrează într un tipar clar. Chiar și masculul Alpha poate fii sensibil sau sa cedeze uneori deși are calități de lider sau sa aibă și atre trăsături, și sa ajungi sa l iubești asa cum este, sau unul care nu e lider sau frumos dar e foarte plăcut, inteligent și de succes. În plus nu toate înșeala pentru masculul Alpha, dacă ajung sa însele înseamnă că în căsnicie a intervenit rutina. Dar cum spuneam, pe mine m ar atrage mai degrabă Sigma decât Alpha. Când te îndrăgostești nu ști de ce o faci, te poți îndrăgosti de un bărbat urat de exemplu eu am întâlnit cazuri. În liceu un tip urâțel nici prea înalt reușea sa le facă pe toate sa îl placa, dar avea personalitate, era inteligent și sobru ușor misterios. Exemple sunt multe. Nu e chiar cum spune Masotti, el știe din punt de vedere matematic, cum crede el ca se manifesta oamenii datorita programării genetice dar nu este asa. Nu toate ar înșela fiindcă doi oameni dacă pot fii profunzi se vor iubi fără sa se uite la alții, tot cei care sunt predispuși la înșelat o vor face, depinde cum sunt obisnuiti, ce valori au ce evoluție au dar nu e nimic bătut în cuie. Sunt și femei frumoase care sunt singure și femei sa zicem urate măritate, de asemenea sunt și cupluri în care unul arata mai bine decât celalalt și sa se iubească. În vremurile de azi s-a mai schimbat predispoziția genetică, acum suntem atrași și de inteligenta de personalitate