| anonim_4396 a întrebat:

La faculta, cred că undeva pe la psihologia dezvoltării, auzisem de un studiu făcut de psihologi în care erau vizați bărbații necăsătoriți și femeile necăsătorite.

Și studiul reieșise cam așa :

"Bărbații necăsătoriți după vârsta de 30 de ani sunt priviți ca niște persoane potente, virile și frumoase."

"Femeile necăsătorite după 30 de ani sunt privite dubios, suspicios și cam cu ochi nu prea buni."

Mi-a rămas acest studiu în memorie și acum găsesc faină dezbaterea lui pe aici. happy

1. Ce credeți despre acest studiu, cum priviți voi acest studiu și statisticile acestea, credințele acestea?

2. Dacă ar fi să dăm crezare studiului, de ce tot femeile sunt privite sucks și bărbații cu ochi buni? happy

3. Să începem, noi, femeile care suntem în această postură să mințim, după vârsta de 30 de ani? Adică să spunem mai bine că suntem divorțate sau chiar văduve?

4. Credeți că acest aspect, lăsând la o parte ideea studiului, credeți că ideea de "woman alone" ne va afecta cumva viața socio-profesională? (Deși am impresia că o întrebare de genul am mai adresat-o când mi-am făcut debutul pe TPU). happy

78 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Păi se mai căsătorește cineva în ziua de azi? Nu s-a generalizat deja trăirea în concubinaj?

| anonim_4396 explică (pentru sabin89):

Ahhh, mare dreptate ai mister Sabin. laughing)
Cam asta este generația, a concubinajului, a oamenilor necăsătoriți și chiar a unei forme de poligamie sau la polul opus, al oamenilor singuri, individualiști. laughing)

suntserios
| suntserios a răspuns:

1. un studiu la care cea mai mare importanta a avut presiunea societatii invechite in care femeia trebuia sa proceeze cat mai repede.
2. din cauza presiunii societatii invechite in care femeiea trebuia sa proceeze cat mai repede
3. daca vrei sa scapi de presiunea societatii invechite in care femeia trebuia sa proceeze cat mai repede poti sa minti.
4. nu mai scriu odata... vezi mai sus

| Mosotti a răspuns:

Barbatii ar fi vazuti ca virili daca-s necasatoriti prin faptul ca si-au permis sa nu se insoare ca au acces la n femei oricand si oricum. Si s-ar zice ca aia care se insoara si se ingradesc, o fac pentru ca nu au acces la n partenere si sa ia doar ce e bun din chestia asta.
Adica cumva aia necasatoriti is alfa, rolu lor biologic e doar sa f cat mai multe si cam atat, si astia is considerati virili, puternici, deci studiul asta nu e asa aiurea de fapt. Eu am explicat de ce se considera asa.

Femeile ar fi privite cu problema pentru ca rolul lor e sa faca familie si sa fie statornice, si deci daca n-a facut asta nu si-a indeplinit rolul si deci ar fi cu probleme.
Inseamna ca nici la barbati nealfa nu au avut acces adica aia de vroiau sa se insoare ca disperatii gandind sa fie si ei siguri de una.

Sigur ca is si multi alfa care fac familie barbati, dar multi nu pentru ca nu au de ce.

4 - Chestia socio-profesionala nu are nici o treaba cu singuratatea, una e una, alta e alta, la profesional trebuie sa fi bun in ce faci si atat. Viata personala a ta nu int pe nimeni cand e vb de munca, ca e inutila treaba asta in scopul tau acolo pentru angajator.
La social depinde, ca si in prietenii si amicitii iar nu int pe nimeni de problemel tale in a face o relatie.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Cum mă așteptam, ca de obicei răspunsurile tale sunt smart. happy
Adică ai atins cam ceea ce trebuie. Exact cam asta era explicația și a profei pe baza studiului. Și exact cam asta vedeau și cei care au participat la studiu. Cumva femeia fiind din trecut creată doar pentru a procrea, ea trebuie să se căsătorească și să fie fidelă bărbățelului ei, dar bărbatul fiind un mascul feroce, un vânător, cui nu place un vânător liber toată viața, care le vânează pe femele?
Acum întrebarea mea, pe care pnm să le vâneze? laughing) Dacă juma îs căsătorite, comit adulter, dacă sunt alea necăsătorite după 30 de ani și privite sucks, nu prea le mai vrea nimeni. rolling on the floor)
Asta așa e mai mult o întrebare retorică să ne mai amuzăm și noi. happy

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum adica pe care pnm sa le vaneze? El are rolul sa f cat mai multe posibil, nu are nici o treaba cu, ca juma is casatorite, daca vad ele pe unu alfa, o dau cu imprumut rapid de nu se poate, le doar in pix ca-s casatorite cu cine stie ce beta sau omega (ca asa is pestre 60 % din barbati in ziua de azi mai ales dupa 30 ani in colo)!
Din 10 cel putin 5 cad la ssex cu un alfa, fie casatorite fie nu.

Sunt destule si libere misto care au divortat, etc.
Deci nu asta e problema, macar sa fie ala alfa, ca rupe.

Daca ala de acasa e si el alfa, atunci mai slabe sanse sa puna alfa ala liber p pe ea, desi si asa posibilitatea nu este exclusa, pentru ca in genele femeilor e sa caute pe aia cat mai de varf si suna "ia sa vedem, daca asta e mai bun ca ala de acasa?!".
De aia lumea e geloasa, ca stie ca, concurenta e f periculoasa chiar daca te intelegi f bine cu ala de acasa.
Ti se pare ceva mai asa la alalalt si gata!
Gelozia de fapt incearca sa fereasca partenerul de concurenta.

Aia cu "daca acasa e ok, nu are de ce sa o dea pe alaturi el sau ea", e falsa rau de tot.

Primu lucru pe care-l face o firma serioasa e sa-si elimine concurenta.
Chiar daca produsele tale is f bune si dorite, e tare posibil ca omu sa testeze la concurenta din curiozitate si sa ii placa mai mult ca la tine, si ai pus-o.

Pe alea nasoale nu le prea vrea nimeni acatarii, le vrea unu omega lasinat dupa f dar aia desi e nasoala, tot nu-l place pe omega ala care nu atrage mai deloc. Nasoii intre ei nu se plac fizic.
Dar daca aia vrea totusi familie si copil, il ia pe ala asa aiurea, il tine de prost, dar daca unu afla ar vrea-o, ar pune p pe tava imediat aluia.

Deci e f simplu totul.

Ia uite la tine auzi "juma is casatorite, comit adulter", ete cucu, si ce? Ce e frumos si lui dzeu ii place.
Mai ales daca ala o minte misto, isi strica aia si familia, incepe sa se poarte urat cu fraieru de acasa sperand ca alfa o ia de nevasta.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

@anonim: Mai adaug eu un motiv: Habar nu au care e tipul de barbat pe care il vor.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Gosh!
Mă cam frapează cele spuse de tine pe aici, dragă Mosotti. happy
Simt că parcă spui adevărul, dar totuși inima mea care vrea să creadă în iubire, puritate și idealul iubirii, parcă o cam îngrozește când aude ce afirmi dumneata pe aici. happy
Oare multe femei să-și lase bărbățeii de acasă pentru niște Alfa, disperați până la urmă de ce susții dumneata? Adică dacă e așa cum susții tu, păi ăia Alfa nici măcar nu au cunoscut vreodată ideea de a sta și ei lângă una. Parcă mă cam doare sufletul să-ți dau dreptate aici, dar tot simt că susții adevărul. happy
Plus că și aia e cam adevărat. Hai că dacă deschizi dumneata gura, mă rog, tastatura, cam fac terapie eu cu mine, faci ce faci și-mi mai arăți o foiță de ceapă din personalitatea mea.
Nasoala sunt și eu și m-ai cam prins, de ce doar am și spus că îmi plac unii care nu mă plac ei, pentru că și eu cam fug după Alfa ăștia și ăia nu mă prea plac, că ăia clar sunt axați pe trup și de ce nu și pe ceva personalitate. happy Dar deși pare aici pe TPU că sunt așa și așa în realitate am o personalitate nu prea atractivă, așa că de aici, boom, am mai aflat ceva despre mine. Deși asta mă cam întristează sincer. Adică eu credeam că sunt ceva mai smart, măcar de a accepta pe oricine. Lol!
Bine totuși aș accepta orice fel de poveste, dar am spus că totuși trebuie să mă facă să simt ceva, să miște ceva în interiorul meu. Clar nici ăia Alfa nu au mișcat acum cine știe ce, oricum în ultimii ani chiar am încercat să-mi bag sub preș orice legat de acest aspect cu iubirea, pentru că știam că voi suferi, clar că voi băga oricum și mai mult decât bag de obicei rolling on the floor) dar clar fugeam cumva după Alfa că păreau mai greu de prins, poate e și ăsta un ego, IDK, dar știu sigur că ăia părând inabordabili sau necăzând nici măcar unui mic farmec, nici măcar spiritual dacă nu fizic, păreau mai interesanți, mai apetisanți, însă totuși cunoscându-mă per total, pot spune sigur că mai fugeam după ăia și pentru că știam că oricum nu aveam șanse și de fapt era tot fuga de asta, deaorece acolo deep știam totuși că nu prea vreau să fac asta, adică să mă implic emoțional în relații cu bărbați.
La dracu dacă nu am chiar o viață complicată. Aș fi vrut și eu să fiu simplă, până la urmă să spun sigur, ori vreau, ori nu vreau, adică nu e o rușine nici să nu-ți placă deloc treaba asta, ba una sau unul sincer, e mult mai ok, dar eu sunt așa de evazivă cu subiectul ăsta al s*xului și al dragostei de uneori îmi vine până și mie alone să-mi arunc niște benzină și să-mi dau foc. laughing)

La dracu, de nu mi-a spus cineva, pentru prima dată motivul cel mai real pentru care sunt alone.
Cred că o să ajung să-ți dau block până la urmă, mister Mosotti că parcă prea ne scanezi interiorul și nu lași nimic ascuns. Acum glumesc laughing) Dar totuși ești sigur că nu ai vreun al 6 lea simț?

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Pai nu trebuie sa stii ce tip vrei, o sa simti ce tip vrei cand il vezi pe ala.
Nu stii dinainte pana sa vezi, asta da.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Vezi ca de maine si pana vineri seara nu voi mai posta ca plec undeva unde nu am calculator, sa nu ma dai disparut. Pot intra de pe tel dar e f incomod si nu cred ca voi intra, insa sa vedem, dar daca nu intru stii ce si cum.

Normal ca zic adevarul! Si aia alfa care stau cu una, le inseala pe rupte, sunt cam rai, nenorociti la caracter, nu se ataseaza asa ca altii nealfa, nu toti dar majoritatea is asa.
Ce zic eu se verifica in real.

Nu ai cum sa accepti pe oricine ca si tu esti programata sa vrei alfa, nu are importanta cum arati tu. Dorintele nu au nici o treaba cu putintele.
Daca nu te atrage, nu simti nimic pentru ala, cel mult amicitie, aia e.

Daca arata-i bine, era f simplu, nu mai stateai sa-ti pui asa probleme, aveai de mult un partener atractiv chiar daca nu de nota 10, te atragea si curgea totul de la sine.
Si si ceva probleme in personalitate, gandire, deci si astea dezavantajeaza, etc.
De aia esti alone. Ca oamenii au nevoie de parteneri atractivi si simpli, fara gandire aparte, idei aparte si altele (ca si eu is la fel, cu gandire total aparte).

Nu ti-e bine fara sa fi iubita, dorita, ssexata, simpatizata, de aia iti vine sa-ti dai foc.
Un om neiubit de fapt moare, nu toti dar multi.

Al saselea simt e pasiunea mea pentru om, natura umana, psihologia umana, psihologia relatiilor.

| Emma30555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Masotti are dreptatea ca la matematica, în teorie, în practica în viata de zi cu zi trăim mereu nuanțe și lucruri diferite. O femeie poate iubi un bărbat fără sa fie Alpha de fapt la mai mare căutare sunt barbarii Sigma dae chiar și asa iubirea exista fără ca un bărbat sa aibă acele caracteristici fiindcă în ziua de azi putini se încadrează într un tipar clar. Chiar și masculul Alpha poate fii sensibil sau sa cedeze uneori deși are calități de lider sau sa aibă și atre trăsături, și sa ajungi sa l iubești asa cum este, sau unul care nu e lider sau frumos dar e foarte plăcut, inteligent și de succes. În plus nu toate înșeala pentru masculul Alpha, dacă ajung sa însele înseamnă că în căsnicie a intervenit rutina. Dar cum spuneam, pe mine m ar atrage mai degrabă Sigma decât Alpha. Când te îndrăgostești nu ști de ce o faci, te poți îndrăgosti de un bărbat urat de exemplu eu am întâlnit cazuri. În liceu un tip urâțel nici prea înalt reușea sa le facă pe toate sa îl placa, dar avea personalitate, era inteligent și sobru ușor misterios. Exemple sunt multe. Nu e chiar cum spune Masotti, el știe din punt de vedere matematic, cum crede el ca se manifesta oamenii datorita programării genetice dar nu este asa. Nu toate ar înșela fiindcă doi oameni dacă pot fii profunzi se vor iubi fără sa se uite la alții, tot cei care sunt predispuși la înșelat o vor face, depinde cum sunt obisnuiti, ce valori au ce evoluție au dar nu e nimic bătut în cuie. Sunt și femei frumoase care sunt singure și femei sa zicem urate măritate, de asemenea sunt și cupluri în care unul arata mai bine decât celalalt și sa se iubească. În vremurile de azi s-a mai schimbat predispoziția genetică, acum suntem atrași și de inteligenta de personalitate

| Emma30555 a răspuns (pentru Mosotti):

Bărbații Sigma sunt cei mai mișto, părerea mea. Eu cred ca și cei Beța pot fi uneori Alpha și invers, cred ca mulți bărbați au trăsături din mai multe categorii de genul asta, putini sunt care sa aparțină clar unui tipar.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru Mosotti):

E adevarat si ce spui tu, dar sunt destui care sunt si neinsurati si nealpha.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt in aceeasi situatie cu tine.Am intrat pe site-ul asta acum vreo 2 sau 3 ani, tot cu probleme in materie de relatii(sau lipsa de relatii, in fine).De fapt, tot cu Mosotti am vorbit despre chestia asta si mi-a spus si mie aceleasi lucruri.Multa lume de aici se ofenseaza la ce spune el, dar tot ce spune este adevarat si chiar are sens.De fapt, natura asta umana superficiala(atentie, zic de natura, nu de tine, ca tu nu ai ce sa faci decat sa-ti urmezi instinctul)este cea care m-a facut sa-mi pun username-ul asta.

| anonim_4396 explică (pentru FilosofulDepresiv2022):

Www :))) deci suntem mai mulți în tabăra lui mister Mosotti :)
#fanii lui mister Mosotti :)

Și da, chiar e smart omul. :)

| Mosotti a răspuns (pentru Emma30555):

Nu e, un barbat e aratos la figura sau nu, ca unu are alt tipar de figura sau altul altul, e altceva, dar tot aratosi sunt.

Sigur ca pot avea din celelalte calitati diverse, aici ai dreptate, si beta si alfa si restul.
Dar atractia in general apare de la figura.
Mai sunt cazuri cand atractia apare si de la atutidudine, dar aia inseamna ca si fizicul e ceva atractiv, se leaga una de alta, pentru ca de fapt o figura mai atractiva denota ca ai si atitudine.

Sigur, nu zic acum de adonisi din aia de nota 10, zic de din aia pana in alfa de um 7-8, dar nu de 3-4.

| Mosotti a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

Normal ca is si neinsurati si nealfa, ori nu vor, ori sunt praf de tot pe fizic si comportament.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca ala e studiu... depinde si de debilii care l-au facut si ochii care privesc/judeca. Indiferent de varsta, mie imi plac persoanele relaxate. Si mai ales care nu se pling. Am exemple si pozitive si negative in acest sens prin familie.
1. Am zis mai sus.
2. Pentru ca mentalitate medievala... de aia.
3. Nu. Doar ca e de apreciat sa iti poti auto-evalua punctele slabe si greselile din trecut, si mai ales sa nu umbli cu elucubratii de genul soarta, sf duh, ce naspa te tratau parintii cand aveai 12 ani.
4. Depinde de persoana. Pe unele le ingroapa, pe altele le ajuta statutul asta.

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Ai dreptate. Iar ceva ce susțin și eu all the time. happy
Că viața nu e bătută în cuie, never ever. laughing)

Dar totuși de ce îi privești așa ciudățel pe oamenii care cred în Sfântul Duh? sad Chiar ți se par oameni așa ca niște "schizofreni"? happy

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Intr-o putere suprema, sa zicem ca o inghit. In sf. fum cu forma de cremvusti? Pai aia e o adevarata jignire adusa inteligentei umane, sa fim seriosi! Primul himen elastic consemnat in istorie sau o minciuna de proportii epice care se propaga de mai bine de 2000 de ani...

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Lol!
Chiar nu mai știu la ce îmi răspundeți.
Era cumva treaba cu Sfântul Duh? happy

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, da.

| Freya1 a răspuns:

Nu stiu cine a făcut acest studiu dar din perspectiva mea nu prea suna a ceva ce chiar cred oameni.
Adică părerile sunt împărțite.

Sunt oameni ce considera ca un bărbat sau o femeie ce are deja 30+ și e necasatorit/a, are un defect pe care pur și simplu nu îl poate agrea oricine.
Și sunt oameni, ce considera atractivi atât bărbații cât și femeile de vârstă asta ce sunt singuri din cauza aspirațiilor mai înalte, a carierei etc ce motive or mai fi.

Bun, acum legat de femei exista posibilitatea sa fie privite de o anumita categorie de oameni mai ciudat, pentru ca știm cu toți ca femeile de la o anumita varsta nu mai poat avea copii.Si atunci cei ce considera ca asta e rostul în viata judeca.
Restul oamenilor normali, isi vad de viata lor.
Plus încă ceva.Noi ca și femei suntem oricum privite altfel după 30 de ani, și mai noi și mai puțin.Pentru ca din perspectiva unora suntem trecute, urate, arătăm mai rău etc.Eu una chiar am fost surprinsa când cineva foarte entuziasmat îl cotea pe iubitul meu ca ce noroc de el ca si-a luat "femeie" tânără și blabla (nu arat de ani pe care ii am), iar în momentul în care i s-a spus ca a 28 reacția lui a fost de dezamăgire și cam asa "aaa, sunteți apropiați de vârstă?" (el având 33).Și atunci am spus wtf..De ce naiba ai fi dezamăgit de vârstă atâta timp cât afirmi ca persoana respectiva e ok fizic? sau nu știu...sau ce naiba are 28/30 de ani ca nu înseamnă 60/80? și în plus și ei ca și bărbați au o vârstă sau îmbătrânesc.Plus de asta, e normala acum la 30 de ani sa umbli cu una de 14/15?

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Știu ce zici. happy
Poate totuși ăla care s-a speriat când a auzit vârsta ta, s-a speriat în sensul că nu se aștepta ca tu să ai vârsta aia, deoarece el deja își făcuse o percepție despre tine, pe baza a ceea ce văzuse el, adică o puștoaică, dacă zici că nu-ți arăți vârsta. happy

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu îmi arat vârstă într-adevăr, dar am mai auzit mulți melteni ce considerau normal sa ubli cu copile și ca cele de 20+ 30 sunt trecute.
Chiar știu unu de 40 de ani ce are sotie de 22 de ani și făcea avansuri și propuneri unei copile de 14/15.Da fata saraca la pârat soției, mai ales ca ii propusese și bani.

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Lol! happy
Da ăștia sincer de după 40 de ani care se uită chiar și la din astea de 15, 17 ani, sincer, în concepția mea, mi se par cam tot un pic cam pedofili. Sper să nu-mi sară bărbățeii acum, dar așa o văd sincer, hai după 18 ani chiar un 20, mere chiar și dacă ăla are 40/50 și aia 20, dar sub 18 ani, e tot pedofilie. straight face Eu aș adăuga asta și la sexul feminin, mai ales la băbuțele profe, care salivează și ispitesc băiețandrii ăștia, elevii lor. straight face

Dar acum să fiu și eu ușor țicnită, la vârsta de 27 de ani, dar cu minte de 18 ani rolling on the floor) cam ce-i drept, sunt nice și bărbățeii ăștia trecuți de 30, 40 de ani, unii macho dăștia, care au experiență și par așa că le-au gustat pe toate, iar tu ai fi ultima bucată, ehh, e un feeling fain. happy Par mai hotărâți oamenii, mai siguri pe ei, deja realizați, ba chiar îl ai și pe post de profesor, dar și de mascul. Ahhh, dar gata tac că deja fantezia mea se duce departe. rolling on the floor)

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Pedo-ce? Sint unele care la 30 habar nu au ce e cu ele fata de altele la 17-18. Si ma refer si la idealuri, scopuri in viata, mod de a se orienta in teren. Depinde ce vezi la aia de 17-20. Pentru unii o fi o bucata de carnita proaspata, pentru altii o persoana cu un potential imens care promite si ei ar vrea sa isi valorifice potentialul asta alaturi de ei.

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Totuși, ai vedea oameni de 40, 50 de ani cu fete de 16-17 ani. happy
Cam creepy, părerea mea. happy
Dar mna, fiecare e liber să aleagă ce dorește. Cine sunt eu să stau în calea fericirii lor. happy

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Si mie mi se pare un pic creepy, sa fiu sincer. Dar inteleg oarecum problema - daca nu discutam de faze de-alea a la Vaslui cand biata fata de 16 ani fuge de tac-su betiv si abuziv la vecinul de 50 de ani care e doar un pic mai uman ca ala de care fuge...

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Aaa, ce s-a întâmplat la Vaslui? :/
Iar povești creepy cu fete abuzate de tați? :o
Dintre toate chestii astea mi se par cele mai creepy, pedofilii, tații care se uită la fetele lor în alt sens, decât cel de tată și prostituția. Yuhhh, mă înfioară.

Sper să nu sune a mărturisire totuși psihopată, dar ador de o mie de ori acești bărbați criminali, care au venit și ți-au sucit pur și simplu gâtul, o dată și gata, te-ai dus la Domnul, și care nu au nici un alt gând cu tine, decât a-ți lua viața, decât bărbățeii ăștia obsedați s*xual. De fapt cam așa sunt bărbățeii de la mama natură. Doar că unii au dus fantezia prea departe, prea departe.
Ok, de fapt au și traume, dar tot nu-mi plac. Mi se par mai periculoși decât criminalii. Și explic și de ce, pentru o femeie, crima e moarte fizică și punct. Dar pentru o femeie un viol și mai ales a face ceva ce nu-i place, pentru că totuși e o diferență uneori între simpli violatori, ce violează femei adulte și pedofilii ce violează minore. Dar pentru femeile violate este un coșmar, un chin, o traumă în cele din urmă, așa că, mai bine un criminal sadic și fără pic de dorință s, decât obsedații s.
Violatorii sunt pur și simplu jefuitori, cum s-ar spune, dar pedofilii, just my opinion, sunt seducătorii, asta poate și pentru că vorbim despre o rasă aparte de oameni, anume copii, care ei trebuie luați cu binișorul și bombonica și chiar am văzut la TV, cât mă mai uit și eu la știri, din an în Paște, că toate minorele astea sau familiile lor care au acuzat în final pedofilul, susțineau că le seduceau și le manipulau că trebuie să se dezbrace, că trebuie să facă aia sau aia ca să fie totul bine, că ei masculii vor avea grijă de ele și bla, bla. :/
Deci sunt cei mai răi ăștia în opinia mea.

| dullcat a răspuns (pentru anonim_4396):

Fenomenul de a duce copiii, adolescentele sau adolescentii cu zaharelul se numeste grooming si tocmai de aia nu este deloc acceptabil ca un adult sa intretina orice tipe de relatie cu acestia decat cea parentala, de indrumare ca prieteni ai parintilor etc sau cea de invatare in institutii.

,, Grooming-ul copilului înseamnă împrietenirea și stabilirea unei legături emoționale cu un minor sub vârsta de consimțământ, și uneori cu familia copilului, pentru a reduce inhibițiile copilului în scopul abuzului sexual.'' - sursa wikipedia.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

La Vaslui se intampla toate cele. Nu s-a intimplat nimic nou. Bine, nimic nou si scandalos cit sa ajunga in presa... Pai stai asa cu criminalii, de ce zici tu ca gata, crima trebuie sa aiba loc repede? Incearca sa nu mai folosesti aiurea termenul de obsedati. Astia sunt AGRESORI sexuali. Daca eu sa zicem ca una doua discut despre sex si gasesc conotatii sexuale in orice, de fiecare data cand vad o gagica comentez in gura mare ce i-as face si i-as drege, sunt obsedat. Agresor devin in momentul in care chiar pun mina pe x sau y fara a fi agreata treaba asta de catre obiectul adoratiei.

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Păi criminalii ucid strict însetați de sânge și de a ucide. Mai sunt specimenele alea care torturează înainte, dar ăia deja intră la altă categorie, părerea mea de sadici care îi excită tortura. De fapt ăia nici nu prea sunt criminali sau crima ajunge ca cireașa de pe tort, ori chiar în momente de criză supremă. Am văzut niște documentare și am mai văzut prin filme oameni sadici care doar torturau sau răpeau, dar pur și simplu nici nu le făceau plăcere să ucidă, dar apoi într-un moment de nebunie și frenezie supremă i-o retezat viața vreunei victime și mulți așa și-au descoperit apoi și latura asta. Da nu știu poate ai dreptate totuși laughing poate nici crima nu e ușoară și rapidă laughing dar măcar acolo știi că mori și nu mai rămâi cu traume.
Dar la violatori, e mai sucks. Mai ales când tu și ești la polul opus și nu prea simți atracție pentru treaba asta cu s. Adică să ți se întâmple ceva de genul, mi se pare că viața chiar ți-a tras-o rău. Deci e mai ok în concepția mea crima. happy Nu știu așa gândește creierul meu, nu știu de ce, dar așa gândește. happy
Dar nu știam că obsedat s. nu e același lucru cu agresor. happy Adică nu e ideea că oricum ca să devii agresor trebuie mai înainte să fii obsedat? happy
Dar mă rog, deși sunt pasionată de domeniul criminalisticii și a aceste sfere a psihologiei, clar de ăștia nu aș vrea să știu multe. Mi se par cei mai creepy oameni de pe fața Pământului, ei și torturatorii, adică nici ăia care simt o plăcere morbidă în timp ce eu îmi dau duhul sau urlu de durere, nope, chiar nu-mi plac. Chiar mi se par cele mai tenebroase creaturi de pe Mapamond. Nu știu însă de unde naiba au apărut? Recunosc că întrebările de genul, cum au luat ființă ele, aceste creaturi, ce le-a făcut să fie așa, mă macină totuși, și nu doar social și la nivel traumatic ci chiar și ezoteric/spiritual/demonic happy adică uneori chiar mă întreb, cât e trauma acolo sau mediul lor bad și cât mai e că el a fost ales de demoni sau că el în final și-a ales demonii și mă roade curiozitatea și de ce, adică de ce unii își aleg demonii sau God îi lasă să se ducă cu demonii lor, iar pe alții îi salvează. happy Ahh, multe întrebări mă macină, uneori. happy
Dar gata, încetez că cred că te-am speriat deja cu gândurile mele, deși dacă ai zis că nu crezi totuși în ființe supranaturale, ultima parte ar trebui să te amuze teribil. laughing) Pe toți cred că i-ar amuza, dar eu recunosc că mă frământ uneori cu astfel de gânduri, am o curiozitate imensă pe treaba asta, vreau să aflu adevărul suprem pe treaba asta, dacă tot ceea ce știm despre religie există, dacă demonii există și chiar fură suflete, dacă bazii chiar se lasă ghidați de ei, mai mult decât de Dumnezeu, cât e influența mediului și cât a demonilor, nu știu sunt întrebări grele cu răspunsuri și mai grele. happy
Dar gata, acum chiar încetez, oricum nu e un subiect tocmai bun de dezbătut oricum la 1 noaptea.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu m-ai speriat. Doar ca in epoca in care traim, demonii si alti gargauni din capetele noastre au denumiri si uneori tratamente date de catre psihiatri...

| Frank51 a răspuns:

În anul 2023, o femeie necăsătorită după 30 de ani este de 50 de ori mai sexy decât o puștoaică cu 3 copii la 20.

| OldSoul a răspuns:

Sincer, cand am citit prima parte a intrebarii, deja ma asteptam sa fie barbatii mai avantajati laughing
Si se pare ca am avut dreptate.
Acum nu o sa iau fiecare intrebare in parte, o sa raspund in general in incercarea de a gasi o justificare, o explicatie logica pentru rezultatul acestui sondaj.
Pentru prima parte ca barbatii sunt vazuti in acel fel, nu stiu, nu prea vad de ce s-ar trage acele concluzii doar pe baza faptului ca este singur dupa 30 de ani. laughing Poate doar sa zic ca a fost axat pe cariera, sau pe orice altceva decat femeile, si in felul acesta e privit diferit, ca, cumva, si-a ales alta cale fata de restul semenilor lui.
Cumva, s-a pus pe el, inaintea relatiilor.
Acum cand vine vorba de femei...
Ele reprezinta sexul frumos, atractie, si toate cele...
Daca ajunge la varsta de 30 de ani si este tot singura, e putin ciudat...
Pentru ca, cumva, femeile in general nu prea trebuie sa faca mare lucru pentru a atrage atentia unui barbat laughing
Aici nici nu trebuie sa ma credeti pe cuvant, puteti face voi un experiment simplu happy Faceti un cont de Tinder, fara poze, fara informatii, doar cu nume de fata laughing Vedeti cate compatibilitati primiti.
Faceti un cont identic, dar cu nume de barbat laughing Apoi puteti trage concluziile.

Am eu o vorba pe tema aceasta, dar e putin rautacioasa laughing Asa ca ma abtin sa o spun.
Revenind...
Cam asta e "mersul" barbatii sa faca primul pas si asa mai departe...
De aici putem spune ca daca o femeie ajunge la 30 de ani, si e singura, da, e putin anormal...
De aici, vin doar banuieli, interpretari...
De exemplu... Am putea spune ca respectiva poate fi considerata neatractiva pentru barbati...
Poate fi vorba de aspect, poate fi vorba de comportament.
Asta ar fi o varianta...
Desi sincer, e destul de putin probabil aceasta varianta.

O alta varianta care sa sustina studiul ar putea fi ca aceasta este indecisa / nu stie ce vrea in materie de barbati... Gen... Il asteapta pe fat frumos laughing
Ei bine, asta tind sa cred ca e cea mai predominant intalnita laughing
Personal, am intalnit destul de multe fete/femei care mi-au lasat aceasta impresie. Cumva ele au impresia ca au tot timpul din lume... Realitatea e ca frumusetea e trecatoare, iar fat frumos, cel mai probabil nu vine...
Fetele/femeile sunt obisnuite sa aiba de unde alege in materie de baieti/barbati...
Asta le face cumva sa nu se grabeasca...
Problema este ca nimeni nu asteapta pe nimeni.
Daca acum ai 20 de pretendenti, asta nu inseamna ca ii vei avea si peste 3 ani laughing
Pentru ca e foarte posibil sa se casatoreasca...

Aici mai am o alta vorba, o gluma laughing Dupa o varsta anume, faptul ca sentimentele nu sunt reciproce, nu e reprezinta o problema. Problema e daca persoana respectiva e casatorita laughing

Cu alte cuvinte, cu cat inaintezi mai mult in varsta ca persoana singura, cu atat mai mult si numarul potentialilor parteneri/partenere scade.
Iar crudul adevar este ca aici barbatii sunt putintel mai avantajati...

Ei bine, barbati de 40 de ani, cu fete de 20 de ani, o sa vezi laughing
In schimb femeie de 40 de ani, cu baiat de 20 de ani laughing Mai rar...

Si ar mai fi o varianta dubioasa, dar totusi probabila... Ca respectiva sa fi jucat rolul de amanta laughing Si de asta sa fi ramas singura.

Acum, nu stiu cat de probabil, de posibil e ceea ce am spus, insa cred ca aceste motive ar putea fi o justificare a acestui sondaj.

| Emma30555 a răspuns:

Studiul era relevant pentru societatea din urma cu 20 de ani de exemplu. Acum la 30 sunt multe persoane necăsătorite în plus mentalitatea s-a schimbat mult. Cei care au prejudecăți de genul desconsidera ambele sexe considerând ca ceva au ei(defecte) de nu se căsătoresc, dar eu am observat ca se refera la ambele sexe, chiar mai mult dezaprobau bărbații, considerând ca nu sunt ok) violenți, bețivi, leneși sau prea antisociali, retrași) și de aceea nu și găsesc femei iar cu femeile erau mai indulgenți considerand ca ele nu își găsesc pur și simplu deoarece bărbații buni sunt mai puțin. Asta e mentalitatea unora, realitatea este alta. Sunt multe cupluri care trăiesc în concubinaj fără a se căsători. Sunt mulți care au o viata mai libertina și în zilele noastre mulți înțeleg lucrurile fără a mai judeca. 3. Sa ai statut de divorțată da mai prost în ochii societății...

| anonim_4396 explică (pentru Emma30555):

Pe bune? happy
E mai rău să fii divorțată decât necăsătorită? happy

Dar da, ai dreptate, probabil studiul a fost făcut acum mulți ani, însă cel puțin eu una când am auzit de el, era prin 2015 happy Deci acum nu știu ce să spun.

| Emma30555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru cei ce au genul asta de judecați, da, o femeie divorțată cel puțin înainte era mai rău privita de societate decât una nemăritata.

| CostinAlamariu a răspuns:

1. Are sens. Barbatii inainteaza in varsta ca vinul, femeile ca laptele. Asta are o logică biologică în spate. Femeile vor un bărbat matur, experimentat și potent financiar daca se poate.

Bărbații vor exact opusul: o femeie cat mai tanara, frumoasa și inocentă.

2.am zis

3. Nu te-ar ajuta. Nu asta e problema ca n-ai avut relatie ci strict varsta.

4. Idk

| anonim3247 a răspuns:

Femeile peste 30 de ani care vor un anumit tip de bărbat sunt deja măritate cu el.

| anonim3247 a răspuns:

Bărbații - potenți, virili și frumoși - sunt vânați de femeile frumoase și luați de bărbați de ele.

| anonim_4396 explică (pentru anonim3247):

Eu v-am lăsat cercetarea/studiul făcut de psihologi. Pot să jur că exact cu aceste cuvinte mi-o amintesc pe profa cum ne expunea studiul. happy
Dar tocmai asta este ideea să dezbateți.
Ca să spun eu că e așa sau nu, habar nu am. happy
Dar fiind femeie ce dorește să trăiască alone, te gândești, te macină aceste rezultate ale unui studiu. happy
Dar oricum după 30 de ani chiar la varianta minciunii mă gândesc. happy Oricum sunt grasă și în ultimul timp am o pasiune pentru negru, deci o să mint că sunt văduvă și probabil ar trebui să mă mut din acest oraș, mai ales după ce înfiez copii. Asta ca să nu se știe nimic ce și cum. laughing)

| anonim3247 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am fost chiar acum cu nevasta în mall și sunt sute de femei singure.

| anonim3247 a răspuns (pentru anonim3247):

Femeile sunt singure după 30 de ani tocmai că nu găsesc bărbații pe care îi vor ele și nu că vor ele să fie singure la 30 de ani.

| anonim3247 a răspuns (pentru anonim3247):

Cine vrea să vadă câte femei sunt singure trebuie să meargă în mall sâmbătă seara sau duminică seara.

| anonim_4396 explică (pentru anonim3247):

Ok! laughing) eu nu mă încadrez la acest tipar al frumuseții, dar oricum eu sunt antitipare, oricum. rolling on the floor) De fapt cred că în final singura mea calitate rămâne asta, faptul că chiar sunt diferită față de normalitate. happy
Dar aveți dreptate happy Asta am susținut și eu mereu și chiar a avut grijă să mi se și amintească, că oamenii de obicei trebuie să ceară de la alții cât oferă. Deci clar dacă femeile din aceste imagini oferite de dv, sunt și frumoase și smart, păi clar nu o să prea găsească prea simplu ceea ce caută. happy

| anonim_4396 explică (pentru anonim3247):

Wow! Așa de mare este ParkLake-ul? Sau în acele fotografii nu era ParkLake-ul din București? laughing)
Am bântuit și eu câțiva ani prin București, dar în ParkLake nu am ajuns vreodată. laughing) Sincer, credeam că Afi e cel mai fălos Mall. laughing)
Și totuși dacă doamnele acelea arătau ca din fotografiile arătate mai sus, de ce nu găsesc totuși bărbăței, ca cei expuși de dv aici? happy
Oare totuși să fie asta era oamenilor singuri, mofturoși și triști, visând la te miri știe ce himere? happy

| 120bulevard a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, un barbatel te-ar cam ajuta! Cum te-ai simtii daca barbatelul ala, ti-ar pune capul sau peste capul tau si mainile sale peste tine atunci cand dormi la 5 dimineata? Si tu in gandul tau sa spui. "vaaaiii ce a facut porcu asta nu ma lasa sa dorm". Asta ti-ar ridica dopamina foarte mult, este o experienta cu adevarat transcedentala

| anonim3247 a răspuns (pentru anonim_4396):

Este mall-ul Park Lake.

| anonim3247 a răspuns (pentru anonim3247):

Sunt foarte multe femei singure în București între 25 și 35 - 40 de ani tocmai că nu găsesc bărbații pe care îi vor ele.

| anonim3247 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu s-a schimbat nimic în București cu femeile astea de atâția ani - sunt foarte multe singure că nu găsesc bărbații frumoși pe care îi vor ele.

| anonim_4396 explică (pentru anonim3247):

Păi alea da, poate sunt văzute bine și după 30 de ani, dar clar cele ca mine, nu.

De fapt cele ca mine nu sunt văzute bine nici acum, dar după 30. happy

Dar chiar dacă nu sunt din categoria frumoaselor, nu susțin nici că aș fi urâtă, eu pentru mine mă consider ok, și sunt mulțumită de mine chiar și așa și chiar dacă nu sunt cea mai cea pe preety, lupt să câștig pe alte părți. happy

| anonim3247 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cele ca tine ajung bine profesional.

| anonim_4396 explică (pentru anonim3247):

Ahh, deci credeți că vom avea șanse să reușim și noi, astea mai grăsuțe să ne realizăm visele sau măcar financiar? happy
Clar prin muncă și dedicare. happy

| anonim3247 a răspuns (pentru anonim_4396):

Normal că poți ajunge ce vrei

| anonim_4396 explică (pentru anonim3247):

Cam prea multă scanare umană în acel mall. laughing)

| anonim3247 a răspuns (pentru anonim_4396):

Merge multă lume în mall.

| anonim3247 a răspuns:

Femeile nu s-au măritat până la 30 de ani din 2 motive
- nu au găsit tipul de bărbat pe care îl vor ele
- tipul de bărbat cu care vor să se mărite ele nu vrea el să se însoare cu ele.

| anonim_4396 explică (pentru anonim3247):

Aici, aveți dreptate. happy

| blackann a răspuns:

Am mai auzit eu o aberatie ca barbatii dupa 30 ani sunt ca vinul, iar femeile se stafidesc.

Idiotenii,

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Nu stiu ce metodologie au folosit cercetatorii sau de cand este studiul asta, dar nu pare actual, cel putin nu in Romania. Daca treci de o anumita varsta si esti fara partener, indiferent daca esti barbat sau femeie, parintii, rudele si prietenii o sa te bata la cap cu intrebari cliseice de gen "Tu de ce esti inca singur?" sau "Ce mai astepti?".Ce vreau sa zic este ca in zilele noastre, esti vazut cu ochi rai daca esti singur indiferent de gen.

| anonim_4396 explică (pentru FilosofulDepresiv2022):

Păi sincer, și în trecut se întâmpla asta, adică dacă e să o luăm așa, deși da, generația comunistă o fost ceva mai patriarhală și pe atunci mai existau solitari, necăsătoriți sau chiar divorțați. Chiar și Biblia spune de unii care nu găseau bărbat/femeie și Dumnezeu le trimitea câte un vis sau un înger care îi convingea să se roage, că dacă se roagă de soț/soață la El, El le-a pavat calea cu succes sau cu un trib puternic. happy

Deci cumva ceea ce spui tu, nu o văd ceva ce se întâmplă doar acum, însă e cel mai adevărat ce spui, indiferent de gen, toți suntem împinși de la spate de familie să ne facem la rândul nostru familie.

Cât de cercetare, da, nu ai cum să spui acum că ea e lege și bătută în cuie, oricum de fapt cercetările sunt făcute tot pe un eșantion de oameni, de un număr oarecare, care este luat ca generalul, dar sunt încă 75% de Planetă care nu a fost testată și nici chestionată. Plus că deși statistica, nu a fost una din pasiunile mele la psiho, ba chiar am detestat-o, un singur lucru îmi mai amintesc și eu de la ea, că orice test ar avea și erori.
Oricum la psihologia dezvoltării dacă mai rețin eu bine, minte, ni s-a prezentat studiul așa fugitiv, adus ca argument probabil, nu mai rețin, dar cred că în cadrul învățării acestei perioade a tinereții și maturității.

Așa ceva interesant ce mi s-a mai părut a fost când ne-a zis profa că oamenii tind să-și selecteze numărului grupului în funcție de vârstă. Adolescenții vor să aibă un grup foarte mare, în care să trăiască și să socializeze(nu mai țin minte nr exact), pe când cei după 20-25 de ani, aleg ca grupul lor să fie format doar din 5-10 persoane maxim, și o dată cu înaintarea în vârstă, acest nr scade, dar și că adulții doresc un grup restrâns, dar și închegat, gen ideea "prietenilor 2, 3 de familie", pe când tinerii doresc să facă parte din n cercuri și să socializeze foarte mult chiar cu oameni random.
Ceva iar fascinant mi s-a părut când a zis că la 20 de ani ai strângerea cea mai puternică de mână happy a zis că la acea vârstă, până la acea vârstă există apogeul vigurozității și puterii tale, ca individ și după 20 scade, la fel ca și strângerea mâinii / salutului. happy
Cam așa chestii random îmi mai amintesc. Dar astea chiar mi s-au părut interesante. happy

| 120bulevard a răspuns:

Are km multi boss d-aia nu a luat-o nimeni

| anonim_4396 explică (pentru 120bulevard):

Ce kilometri?

| 120bulevard a răspuns (pentru anonim_4396):

Patrati

| 120bulevard a răspuns (pentru anonim_4396):

Cubici

| anonim_4396 explică (pentru 120bulevard):

Aaa?!

| 120bulevard a răspuns (pentru anonim_4396):

Glumesc mahee hee sunt unele care nu vor maritis la 30 de ani, din anumite motive, traume, frici, nu le condamna nimeni, balta nu seaca niciodata.

| anonim_4396 explică (pentru 120bulevard):

Ai dreptate. Păi și eu am traumele mele, dar totuși încerc și să cred în bărbăței, măcar chiar dacă de la distanță. happy Sunt și ei oameni, ce să zic. happy

| 120bulevard a răspuns (pentru anonim_4396):

Putina iubire nu strica

| anonim_4396 explică (pentru 120bulevard):

Ai și tu dreptatea ta. happy
Poate găsesc măcar unul căruia să-i fiu dragă, chiar dacă nu fizic și nici nu o să facem nimic, poate măcar un bărbățel căruia să-i stric somnul rolling on the floor) oricum ș-așa sunt eu idealistă cu iubirea asta laughing deci cine știe, poate o iubire de genul, ar fi perfectă, dar clar nu una platonică, adică să-l plac și eu și și el să-mi fie drag happy

Deși în cazul meu e simplu, eu totuși mă îndrăgostesc și atașez de oricine ca un câine vagabond care cerșește parcă iubire și atenție. rolling on the floor)

| EliLeli a răspuns:

Nu, ne va ajuta in viata profesionala si nu prea in viata sociala. Anatomia femeii este diferita de cea a barbatului. Pe la 45-50 intra la menopauza si atunci sunt tot felul de schimbari in organismul ei, inclusiv faptul ca nu mai poate avea copii. Femeia trebuie sa isi "aseze" viata pana in 30-35 de ani. Si cu cat o persoana bifeaza mai multe aspecte ale vietii ei, cu atat este mai realizata.

| Utilizatoare123 a răspuns:

Nu trebuie cine știe ce studii pentru a ajunge la concluzia asta. Majoritatea consideră așa, dacă stai să asculți discuțiile din jur. Există presiunea socială de a face copii/a fi căsătorit între 25-30 de ani. Toată lumea pune întrebarea asta. Nu cred că mentalitatea e schimbată în România. Cred că acum se pun întrebări pasiv-agresive, se fac observații cu mai multă subtilitate. Dar e aceeași prejudecată.
1. Se spune că familia este celula societății și toți trebuie să contribuie. Societatea patriarhală unde bărbatul gândește, construiește, muncește iar femeia e menită să procreeze și să ofere educație urmașilor, să fie o mamă și soție desăvârșită, cariera fiind pe plan secund. Tiparul de familie tradițională, urmărind peak-ul fertilității care durează de la 15-16 până la maximum 30 de ani. De la 25 de ani, deja e în ușoară scădere. Fertilitatea e atribuită sănătății, frumuseții, reproducerii în condiții optime. Plus că avem niște stadii în viață, în general. Studiile liceale - educația postliceală - absolvirea și serviciul stabil asigurat - relații de networking și prietenie deja formate - cuplul, urmând căsătoria și copiii. Având în vedere aceste date biologice și sociale, putem considera că există așteptarea ca femeia să aibă o familie până în 30 de ani, că așa e "sănătos" și firesc. Cine nu se încadrează, e considerat "întârziat" din punct de vedere mental (imatur) și social (nerealizat, lipsit de succes, care nu a depășit stadiile), e judecat și privit ca o ciudățenie, de cele mai multe ori.
Mai mult, în zilele astea, se așteaptă de la femeie să fie și mamă, și "femeie de succes", orice ar însemna asta, să aibă și studii, să aibă și mulți copii și un job bine plătit. Adică peste "munca" ancenstrală de a fi mamă, trebuie să fie și independentă, ca să nu spunem ca feminismul s-a inventat degeaba ori să ne trezim că bărbatul părăsește cuibul și rămâne singură cu 10 copii (asta e altceva, premiscuitatea și lipsa responsabilității unor bărbați moderni).
2. Simplu. Fertilitatea la femei e limitată. Cu cât naște mai repede, cu atât mai bine, că nu-și pune copilul în pericol. Cumva, în mod tacit credem că femeia e datoare să atragă bărbatul în așa fel încât să rămână în cuib și să procreeze. Bărbații sunt declarați "vânători". E ca și când ai spune; nu e vina lui că nu a reușit nici o fată să îl convingă.winking
3. Ar fi o mare tâmpenie să facem asta. Nu ești obligată să ți justifici viața. În locul tău aș răspunde scurt: "așa consider că e mai bine, pentru moment".
4. E foarte probabil. Rolurile de bărbat și femeie încep să se disipeze, nu mai au limite clare. Sunt femei care câștigă mai mult decât un bărbat. Sau unele care pot căra mai multe cumpărături decât fratele lor etc. Femeia suferă de un complex, de fapt, când încearcă să se masculinizeze. O femeie masculinizată va crește copii de sex masculin firavi, sensibili, cu mommy issues și chiar va încerca să se impună soțului. Acum te întreb: ce femeie adoră un tip cu mommy issues? Mai ales că în ziua de azi coaches te îndrumă să fii extrem de selectivă, până în punctul în care nu mai găsești nimic care să te mulțumească la un bărbat. Și așa preferi să rămâi singură, te concentrezi pe carieră și placerile proprii. Dar până când? happy

| anonim_4396 explică (pentru Utilizatoare123):

Lol! happy
Femeie, tu ești masterpiece.
De unde ai răsărit ladywoman? happy
Sper totuși că nu ești reîncarnarea Rosei. Cu Rosa am avut un divorț urât pe TPU. Deși eu nu i-am făcut nimic. happy Sper.

P.S. totuși eu cred că sunt fană bărbăței cu mommy issues. Sau mă rog, nu prea mă atrag ei, dar nu pot rămâne indiferentă și pic în plasa celor care suferă, bărbăței mă refer. happy
Adică nu știu cum să explic, dar cred că așa cum ei au fantezii erotice care mai de care, singura mea fantezie erotică ar fi cea în care salvez bărbați sau nu știu, el suferind devine optimist și bun datorită mie. Eu și sindromul salvatorului meu. rolling on the floor)

Deși cred că am și eu o oarecare fantezie mai morbidă legată de suferința lui, adică mă încântă cumva să văd bărbați îndoliați, suferinzi și tâmpenii de genul, dar e și mai țicnită fantezia mea, că nu se duce spre tenebroasă, sadică ci e așa un amalgam de teroare, adică să vezi, să fii martoră la durerea lui, dar cumva să îl vezi și cum înflorește și el ăla care era macho și "vânător" pică el în plasa căprioarei care vine să-l vindece, să-i panseze rănile și să-l protejeze ea. Nu am știut niciodată să explic treaba asta. happy Dar zace mereu în mine, e de altfel singura treabă care mă mișcă la toată treaba cu bărbații. Chiar dacă nu neg că după unul făcut el așa pachețele de mușchi poate mai întorc și eu capul pe drum, cu toate acestea nu mă atrage cu absolut nimic și și chiar dacă din nșpe mii de motive ar alerga unul după mine, nu m-ar mișca cu nimic, nici chiar dacă să zicem că eu am probleme cu fizicul și faptul că unul dăla m-ar băga în seamă, tot nu m-ar măguli prea tare, tot nu ar mișca ceva în mine, dar unul picat, care urlă că el suferă, arrr, cred că l-aș viola eu până la urmă, cât de rezervată și la locul meu sunt și nici nu prea sunt fană s. dar unul îndoliat mă atrage mereu. Poate pentru că mi-ar arăta mie că e mai uman sau habar nu am. Dar încă mă întreb de ce am așa o gândire și de ce naiba nu mă mișcă și pe mine un bărbat normal ca pe jumătate de Planetă. laughing

| Utilizatoare123 a răspuns (pentru anonim_4396):

Merci de compliment. Nuu, nu sunt Rosa. Mă bucur că există și astfel de subiecte mai profunde pe TPU, chiar aveam nevoie.
"dar nu pot rămâne indiferentă și pic în plasa celor care suferă, bărbăței mă refer." - fraza asta spune multe. Nu poți rămâne indiferentă pentru că ești mult prea empatică. Eu am o vorbă - nu oferi empatia ta oricui, că nu toată lumea o merită. Vorbind concret, nu poți schimba nici o persoană, niciodată. Este un mit. Persoana trebuie să DOREASCĂ să se schimbe pe cont propriu. Tu poți doar să fii acolo și să îl susții. De cele mai multe ori, un bărbat cu multe frustrări, probleme, suferințe, stă să se plângă la primele întâlniri. Mie asta mi se pare toxic. Adică te aștepți ca iubita să fie psiholog? Da, ok, îmi povestești viața ta, dar el ar trebui să fie mai empatic astfel încât să nu-mi pună pe umeri greutatea suferinței lui. Cel puțin, nu din prima. Arată slăbiciune, disperare, nu face față pe cont propriu. Ori tu vrei, teoretic, un bărbat puternic, rațional, care se poate repara. (și nu doar b trebuie să facă asta, ci și f)
Da, cred că inconștient te atrag suferinzii pentru că aparent sunt mai umani, mai deschiși, îți dau impresia că dacă le promiți salvarea, îți vor fi fideli și te vor considera o zeiță. Te gândești că sunt slabe șansele să plece ori să te înșele ori vor avea un atașament mai puternic față de tine. Altfel spus, ți-ar plăcea să fie dependent de tine. De ce asta? Pentru că tu ai fi dependentă de el, de fapt. Vrei să ai siguranțe. Așadar, ești nesigură pe tine, nu ai încredere în forțele proprii de a păstra o legătură cu un bărbat aparent "normal". Trebuie lucrată stima de sine în acest caz, să identifici cele mai ciudate frici ale tale ce-ți bântuie mintea. Mai e o posibilitate: să fi fost copilul matur din familie care ajută pe toată lumea, forțată să te maturizezi devreme. Și acum aplici același pattern.
Să-ți spun ceva. Vorba aia "câinele pe care îl hrănești te va mușca" e foarte reală. Am pățit-o. Oamenii nu apreciază ajutorul, de cele mai multe ori. Mai ales în dinamica femeie-bărbat. Bărbatul se va simți handicapat odată ce îl ajuți, oricât de suferind sau incel e el, nu va dori să-i rupi ultima speranță la masculinitate. Și va deveni defensiv, se va simți inferior. Ei caută femei mai "slabe" decât ei, pe care să le "domine", orice ar însemna asta. De aia o femeie puternică, deșteaptă, rațională va fi evitată. Pentru ca exudă mai multă putere decât ei, e mai puțin emoțională și feminină. Bărbații vor pisicuțe, fie vorba între noi.
Așa că nu-ți consuma bateria emoțională cu ușurință pentru nimeni, că e toxic, nu ești psihologul lor, trebuie să fii femeia lor. Altfel, faptele bune se vor întoarce împotriva ta. Fiecare în viața asta are un drum pe care trebuie să și-l paveze cu propriile forțe. O încurajare e frumoasă, dar mai mult, nu are sens.

| Utilizatoare123 a răspuns (pentru anonim_4396):

Și încă ceva! Eu simt că oamenii care au avut multe probleme în viață și caută rezolvare ori le-au rezolvat deja, sunt extrem de sexy. Pentru că ei au stat față în față cu Moartea. (Schimbarea) happy Și au devenit păsări phoenix. Au ieșit din zona de confort. Sunt în căutare continuă, citesc, se interesează, încep să înțeleagă natura umană. Cei care au avut cam tot încă din copilărie, omul popular, sociabil, extrovertit, corp fain etc. sunt mai superficiali, nu stau să se gândească la problemele vieții în detaliu. Poți compara o discuție cu cineva fără experiențe majore traumatice și o alta, cu o persoană trecută prin multe. Parcă mai multe am de învățat de la a doua. Ideea e ca omul ăla să fie conștient, să facă terapie, să citească, să dorească SALVAREA. Pe cont propriu. Acela cred că e cu adevărat un zeu care merită sexuleț sălbatic. laughing))

| anonim_4396 explică (pentru Utilizatoare123):

Ești sigură că nu citești minți? happy
Deci dacă nu mai am bani o periaodă să merg la psiholog, jur că te caut pe întreg TPU-ul să mă consiliezi. happy
Deși nu aș știi ce să spun la faza cu "copilul matur din familie" eu am cam fost iresponsabilă, adică mama m-a cam lăsat mereu să fac ce vreau, iar în cercul de cunoscuți mi s-a pus eticheta de imatură, ba chiar și eu susțin că deși am 27 de ani, eu la minte mă simt ca una de 18 ani happy însă da, neavând frați și tata fiind mai mult absent am cam simțit singurătatea, poate pe direcția asta și mai ales că neavând ajutor/integrare/pile în societate, am învățat să fac totul singură, dar mai mult basic staffs, să zic așa happy că de exemplu nu știu să utilizez bormașina, nu știu și chestii mai tehnice, nu prea-mi place să gătesc și chestii de genul. happy Dar zic, cât să supraviețuiesc eu pe cont propriu, mă descurc. happy
Și ce aș mai aduce un încă un comentariu nu prea mă văd nici power woman happy adică eu cam sunt fricoasă și pisicuță happy dar recunosc că ceea ce susții cu "manipularea bărbătească" am simțit-o mereu la femeile din familia și neamul meu happy iar asta a fost sincer un motiv care m-a cam ținut departe de bărbați, mai ales că eu la origini sunt genul de om care nu-mi pot susține punctele de vedere și tot pe treaba asta am și suferit mult în societate, de am ales mai mereu izolarea și singurătatea, că simțeam că oamenii încearcă să mă manipuleze și nu țin cont și de părerea mea, deci de aici am cam ajuns în extrema cealaltă, "că trebuie să stau departe de bărbați" că oricum la muncă vreau, nu vreau, trebuie să mă duc și nu o să am influență, am zis că ar fi prea dureros ca și acasă când mă retrag să fac doar ce vor alții. Dar da, clar am o empatie huge și probabil din treaba asta îmi doresc acei bărbați suferinzi, însă dacă e să analizăm mai mult, e posibil să ai dreptate cu manipularea, în ce sens, și exact ideile astea le-am auzit și eu la psiho. Eu fiind o persoană care nu am influență/nu pot manipula în societate, probabil tocmai de aceea m-aș hrăni cu un bărbat suferind pe care îl pot manipula eu (dar totuși nu aș vrea să manipulez eu un bărbat, ar fi urât sad adică eu totuși nu sunt fană manipulări din nicio direcție, însă conform teoriei, cam și eu sunt susceptibilă la treaba asta), deoarece la un moment dat se vehicula ideea asta la psiho, că oamenii care sunt subalterni la un job sau nu-și pot exercita autoritatea, o vor căuta să o exercite acasă, la noi la psiho se dădea exemplul tot cu bărbatul angajat, care are un șef autoritar și el vine acasă și este autoritar cu nevasta și copiii.

Ba chiar la un moment dat se mai dădea ca exemplu chiar și comparația dintre 2 bărbați, unul șef și unul subaltern, și la fel subalternul era posibil chiar să-și bată nevasta sau să aibă un comportament mai agresiv ori bully acasă, pe când șeful, era agresiv la locul de muncă și acasă era super iubitor și chiar dulce cu nevasta și copiii lui. Deci mi-ai reactualizat și informații legate de psiho, ai făcut și terapie cu mine, pe gratis. happy
Mulțu! happy