| WhatheWow a întrebat:

Lasind la o parte explicatia cu Dumnezeu, care credeti ca ar fi motivele pentru care doar noi oamenii avem ratiune?

Răspuns Câştigător
| Inferno a răspuns:

Cand cunosti mecanismul evolutiv nu este greu sa-ti dai seama de modul in care a aparut ratiunea.
Ratiunea apare doar la fiintele cu o capacitate de a rationa superioara,asa cum este omul. Capacitatea de a rationa este data de celulele nervoase (neuronii) dar si de modul in care crierul este alcatuit(numarul circumvolutiuni si proeminenta lor).
Iar toate acestea se dezvolta, cum am spus mai sus,datorita mecanismului evolutiv,prin mutatii la nivelul ADN-ului, prin erori ale copierii acestuia,prin aranjarea cromozomilor, etc. Toate acestea fac posibila aparitia unui individ cu anumite caracteristici speciale, dar intr-un mod intamplator, spre exemplu: Un individ din specia X poate avea creierul mai bine dezvoltat decat restul. Cum un creier mai bine dezvoltat este mai eficient decat unul mai slab dezvoltat, individul are mai multe sanse sa supravietuiasca. La urmatoarea generatie exista aceiasi probabilitate ca unul din indivizi sa posede un creier mai mare, mai bine dezvoltat. Tot asa, pana cand, se ajunge la un individ foarte avansat din punct de vedere intelectual, omul. Cum capacitatea de a rationa este data de dezvoltarea creierului, iar ratiunea este data de capacitatea de a rationa si am lamurit de unde vine prima, putem explica si cauzele ratiunii, care sunt cele de mai sus.

| WhatheWow explică (pentru Inferno):

Deci esti de acord cu mine ca ratiunea e ultima "opera de arta" a Evolutiei pina in prezent?

32 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

E hotarirea lantului trofic si n-o perturb cu menstruatiile gindirii mele.

| WhatheWow explică (pentru harciog):

Chiar, nu esti curios?

| harciog a răspuns (pentru WhatheWow):

Nu,daca am spus ca lantul trofic a stabilit...Pentru ce as fi curios? Am citit de-mi vine sa vomit dar nu pot sa cred.In teorie totul este complicat, in viata simpla de zi cu zi e destul de simplu, invingatorii fac istoria...

| Mistyk a răspuns (pentru harciog):

Adica pe scurt nu iti bati capu cu intrebarea lui

| harciog a răspuns (pentru Mistyk):

Pe scurt, teoriile sint teorii.Am raspuns exact ce aveam de spus.

| shadovv a răspuns:

Evolutia explica multe...

| laurica12 a răspuns:

Singura explicatie este ca am fost facuti dupa chipul si asemanarea Lui. thinking

| Inferno a răspuns (pentru laurica12):

In Evul Mediu intunecat lucrurile cam asa stateau, dar HEI, stii ceva? Suntem in secolul 21, anul 2012, Evull Mediu a trecut, inchizitia a trecut, puteti iesi din pestera acum. Lasati arcurile si sagetile ca nu va mai sunt de folos.

| Thunderstruck a răspuns (pentru laurica12):

Asta era singura explicatie acum 500 de ani, tuto.Acumam constatat ca exista un lant trofic.Cei din varf au niste caracteristici in plus fata de cei de jos.In cazul nostru ce avem in plus este ratiunea.

| relian a răspuns:

Dac e sa ne luam dupa evolutie nu vad cum doar o singura specie ar fi evoluat sub acest aspect.Conditii au existat pentru oricare dintre specii.Si apoi daca observam evolutia apare atunci cand o specie se afla in pericol.Pana aici de acord dar oare ce faci? Tu evoluiezi sub aspect al ratiunii cand in jurul tau e jale si primeaza forta fizica? Cam greu de dat un raspuns.Cu toata ratiunea ajunsa la varf nu cred ca puteai supravietui acum milioane de ani. Evolutia in primul rand aduce modificari la nivel fizic astfel incat sa poti supravietui intr-un mediu ostil.Si asta o poti face fara sa ai abslout nici o ratiune.Acum daca acceptam faptul ca si ratiunea evoluiaza ma intreb de ce nu au mai multa ratiune crocodilii sau rechinii vechi de milioane de ani.Oar ratiunea evoluiaza doar odata cu evolutia organismului? Aceste animale oare mereu au avut asa la bot absolut tot, nu a fost nevoie sa caute hrana sau daca lipsea sa caute sa faca si altceva? Pai sa zic sant crocodil si gata lipseste hrana bine? Pai ce fac ma transform in ceva cu ratiune sau ma fac mancator de iarba? Ratiunea nu imi va aduce supravietuirea daca gandesc si tot nu am ce manca nu? Eu nu cred ca natura face asa ceva.Primul lucru ar fi schimbarea regimului alimentar nicidecum cresterea sau aparitia ratiunii.Omenii au ratiune pot ei oare sa isi schimbe doar folosind ratiunea sa zicem sa respiram un gaz mai bogat in CO2? Da folosind ratiunea stiu si eu fabricam mediu care sa corespunda cerintelor noastre nicidecum fabricam cu ratiunea altfel de plamani. Evolutia se aplica poate la nivel oragnic dar nu si la nivel de ratiune.Milioane de specii poate miliarde de specii sau perindat pe acest Pamant dar nici una cu ratiune decat Omul.Cam cusuta cu ata evolutia asta.Noi oamenii avem ratiune pentru ca santem urmasii unora care aveai si ei ratiune.Deci asa am fost nascuti asa am fost creati de catre Ei cei cu ratiune.Un creier mai bine dezvoltat are avantaj dar unde? in lumea noastra de acum nu intr-o lume ostila unde era nevoie de o masa musculara de un gabarit si asa mai departe pentru a supravietui.Noi ce facem de fapt? Raportam totul la conditiile din zilele noastre. Oamenii nu au trait in conditii de siguranta deci un organism apare si are ratiune dar ce face cu ea daca restul nu este pe masura? Apoi daca la inceput apar acele elemente care ne asigura supravietuirea nu vad ce rol mai are ratiunea sa apara.Natura nu face risipa odata ce un organism deja se poate descurca si poate supravietui.Sa apara ratiunea odata cu adapatarea corpului la mediul respectiv? Ce tare a fost acel proces nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O fi si asta tot pentru supravietuire exact ca restul "tool-urilor" pe care le avem.

| WhatheWow explică (pentru anonim_4396):

Da e o unealta care ne ajuta sa supravietuim dar la fel de bine ne poate si distruge.

| anonim_4396 a răspuns (pentru WhatheWow):

Pai deh, aici intervine ratiunea, depinde ce alegem happy.
P.S. toate tool-urile dobandite pe parcurs sunt ori pentru supravietuire, ori pentru perpetuarea speciei deci...

| WhatheWow explică (pentru anonim_4396):

Ei ce bine ar fi daca si-ar folosi toti ratiunea!

| a3e6u9 a răspuns:

Cine a zis că doar oamenii au rațiune? Singurul lucru care îi diferențiază pe oameni de celelalte animale e civilizația tehnologică.

Poate suntem mai inteligenți decât celelalte animale, deși uneori mă îndoiesc, dar asta nu înseamnă mare lucru. Gheparzii aleargă mai repedere decât celelalte animale, dar nici asta nu contează prea mult.

| WhatheWow explică (pentru a3e6u9):

Spune-mi atunci un animal inzestrat cu ratiune!

| a3e6u9 a răspuns (pentru WhatheWow):

Orice mamifer inteligent are rațiune, evident. Dacă vrei neaparat exemple, poți să le iei de la delfini și cimpanzei până la câini și ciori. Din nefericire, ar trebui să citești câte ceva despre comportamentul lor.

Poți să începi cu cartea "În umbra omului" de Jane Goodall. După ce o termini, îți mai pot face recomandări. Ar fi o idee bună să te informezi înainte să faci afirmații d-astea.

| WhatheWow explică (pentru a3e6u9):

Asta-i buna, animale cu ratiune, am mai auzit o aberatie; eu cred ca tu nu stii ce inseamna ratiunea amice! Mai documenteaza-te si apoi mai stam de vorba!

| a3e6u9 a răspuns (pentru WhatheWow):

Vezi DEX-ul, dacă nu știi ce vorbești.

| WhatheWow explică (pentru a3e6u9):

Tu habar n-ai ce vorbest amice! Vezi DEX-ul!
RAȚIÚNE, (2, 3) rațiuni, s. f. 1. Facultatea omului de a cunoaște, de a gândi logic, de a înțelege sensul și legătura fenomenelor; p. ext. judecată, minte. ♦ Treapta a doua a cunoașterii, caracterizată prin faptul că operează cu noțiuni, judecăți și raționamente. 2. Temei, motiv, justificare. ◊ Rațiune de stat = principiu în baza căruia o autoritate de stat ia unele măsuri de interes general, trecând peste interesul particular. ◊ Expr. Rațiunea de a fi (a unui lucru) = ceea ce justifică, motivează existența (unui lucru). 3. (Mat.) Rație (2). [Pr.: -ți-u-] – Din lat. ratio, -onis.
Sursa: DEX '98 (1998) | Adăugată de bogdang | Semnalează o greșeală | Permalink

RAȚIÚNE s. 1. v. minte. 2. v. inteligență. 3. v. judecată. 4. gândire, intelect, înțelegere, judecată, minte, (fig.) cap. (Are o ~ extrem de limpede.) 5. judecată, minte, (rar) cunoștință, (pop. și fam.) glagore, (înv.) rezon. (O ~ normală.) 6. judecată, minte, raționament, (înv.) socoătă, socoteală, socotință. (Are o ~ sănătoasă.) 7. chibzuială. 8. v. justificare. 9. v. rost. 10. v. semnificație. 11. v. cauză.
Sursa: Sinonime (2002) | Adăugată de siveco | Semnalează o greșeală | Permalink

Rațiune ≠ nebunie
Sursa: Antonime (2002) | Adăugată de siveco | Semnalează o greșeală | Permalink

RAȚIÚNE ~i f. 1) Facultate umană a omului de a gândi și de a înțelege sensul și relațiile dintre fenomene; judecată; minte; intelect. 2) Explicație a unei acțiuni sau stări. [Sil. -ți-o-] /

| WhatheWow explică (pentru a3e6u9):

Tu habar n-ai ce vorbesti amice! Vezi tu DEX-ul ca se pare ca nu l-ai citit!
RAȚIÚNE, (2, 3) rațiuni, s. f. 1. Facultatea omului de a cunoaște, de a gândi logic, de a înțelege sensul și legătura fenomenelor; p. ext. judecată, minte. ♦ Treapta a doua a cunoașterii, caracterizată prin faptul că operează cu noțiuni, judecăți și raționamente. 2. Temei, motiv, justificare. ◊ Rațiune de stat = principiu în baza căruia o autoritate de stat ia unele măsuri de interes general, trecând peste interesul particular. ◊ Expr. Rațiunea de a fi (a unui lucru) = ceea ce justifică, motivează existența (unui lucru). 3. (Mat.) Rație (2). [Pr.: -ți-u-] – Din lat. ratio, -onis.
Sursa: DEX '98 (1998) | Adăugată de bogdang | Semnalează o greșeală | Permalink

RAȚIÚNE s. 1. v. minte. 2. v. inteligență. 3. v. judecată. 4. gândire, intelect, înțelegere, judecată, minte, (fig.) cap. (Are o ~ extrem de limpede.) 5. judecată, minte, (rar) cunoștință, (pop. și fam.) glagore, (înv.) rezon. (O ~ normală.) 6. judecată, minte, raționament, (înv.) socoătă, socoteală, socotință. (Are o ~ sănătoasă.) 7. chibzuială. 8. v. justificare. 9. v. rost. 10. v. semnificație. 11. v. cauză.
Sursa: Sinonime (2002) | Adăugată de siveco | Semnalează o greșeală | Permalink

Rațiune ≠ nebunie
Sursa: Antonime (2002) | Adăugată de siveco | Semnalează o greșeală | Permalink

RAȚIÚNE ~i f. 1) Facultate umană a omului de a gândi și de a înțelege sensul și relațiile dintre fenomene; judecată; minte; intelect. 2) Explicație a unei acțiuni sau stări. [Sil. -ți-o-] /

| a3e6u9 a răspuns (pentru WhatheWow):

Perfect, atunci hai să vedem cu exemple reale. Ai o ființă în fața ta, cum deduci dacă are rațiune sau nu? Ce test trebuie să faci? Poți chiar să presupui că ai un extraterestru dintr-o civilizație mai avansată decât noi, sau orice. Sunt curios ce comportament te-ar face să zici: evrika! e rațional.

| WhatheWow explică (pentru a3e6u9):

Deci, ti-am postat si definitia dupa DEX iar acum vrei sa facem scenarii? Esti patetic!

| a3e6u9 a răspuns (pentru WhatheWow):

Ți-am zis să te uiți în DEX ca să știi definiția. Acum vreau să văd cum ai făcut tu distincția și ai zis: omul e rațional, celelalte animale nu sunt raționale. Tu ai făcut afirmația, tu trebuie să o dovedești, altfel vorbești aiurea. Deci?

| WhatheWow explică (pentru a3e6u9):

Acum incerci sa te scoti? Pai daca scrie si in DEX ca e o insusire a omului si nimic de animale, ce demonstratie vrei? Nu am ce sa-ti demonstrez tie, mai citeste dar vezi sa si intelegi ceea ce citesti, altfel citesti degeaba!

| a3e6u9 a răspuns (pentru WhatheWow):

Din nefericire, DEX-ul e cam idiot la faza cu oamenii, dar restul definiției e utilă. Oricine știe că dacă incluzi obiectul definiției în definiție, iese o definiție circulară. Poate vine extraterestrul mai inteligent decât noi și noi vom zice că nu e rațional, tocmai fiindcă rațiunea e prin definiție o însușire exclusivă a omului. rolling eyes

Eu nu încerc "să mă scot", încerc doar să te fac să gândești înainte de a vorbi. Mă doare unde nu strălucește Soarele de părerile tale. Dacă nu vrei să-ți folosești creierul, problema ta. Numai bine. happy

| WhatheWow explică (pentru a3e6u9):

Frumoasa comparatie amice; bine ca acolo unde nu reusim cu inteligenta incercam si cu prostia, cine stie, poate da rezultate!

| OmulĂla a răspuns (pentru a3e6u9):

Rațiunea se oglindește în comportament, n-ai nevoie de test. Care animal o are? Un urs care sfâșie un întreg sat pentru că a visat urât noaptea este rațional? Se așează apoi în bârlog și se gândește la consecințele faptelor lui? Animalele de ce nu și-au impus legi, pentru a putea trăi mai bine? Spui că singurul lucru care le deosebește pe animale de oameni este tehnologia. Păi tocmai, tehnologia este rodul rațiunii OMULUI. Omul s-a ridicat peste celelalte specii pentru că a putut, pentru că este înzestrat cu rațiune, pe când animalele au rămas în spate, supuse unei forțe mai mari ca ele. Cioara de pe sârmă are rațiune. Hai, că asta-i bună!

| Realilusion a răspuns:

O alta explicatie fara Dumnezeu nu are logica...winking

| Inferno a răspuns (pentru Realilusion):

De cand nu te-ai mai uitat in calendar?

| Thunderstruck a răspuns (pentru Realilusion):

Nu are logica pentru un ignorant ca tine.