| anonim_4396 a întrebat:

Care este/ar fi motivul/motivele pentru care ati crede/credeti in Dumnezeu? Care ar fi/este/a fost motivul/motivele pentru care nu ati crede/nu credeti/nu ati crezut niciodata in El?

Răspuns Câştigător
| sabin89 a răspuns:

Un lucru vreau sa spun: Nu vreau sa devin ipocrit. Sa umblu intr-o camera goala, intunecoasa, in care nu este nicio pisica, dar eu sa spun ca am prins-o.

29 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Obişnuiesc să cred în ceva când am motive, ceea ce aici nu e cazul.

| anonim_4396 explică (pentru NOname):

Adica? care ar fi motivele?

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Adică...nu le am.
Ţi-aş spune care, dacă le-aş avea, dar nu văd decât basme, îndoctrinare, manipulare şi autosugestie. Pentru mine nu e destul ca să cred în ceva. Ba chiar din contră, îmi crează o repulsie.

| Elvina a răspuns:

Nu mai cred in Dumnezeul crestinilor din mai multe motive:

1. Inchizitia - cel care nu era catolic trebuia omorat
2. Razboaiele purtate in numele lui Dumnezeu, desi Isus a spus ca cel care omoara cu sabia va fi ucis de sabie
3. averile preotilor, desi Isus a spus sa nu ne facem comori pe pamant, ci in cer
4. contradictiile din Biblie - peste o suta. Cum sa cred într-o carte care nici macar nu spune clar cum au stat lucrurile?
5. bisericile conduse de masoni si implicarea popilor in treburile politice
6. Dumnezeu nu cere o religie. Isus a fost evreu, nu crestin. Crestinii au fost o secta initial. Crestinismul are la baza Septuaginta, primele 7 carti din Talmud, cartea sfanta a evreilor
7. Dumnezeu nu are reguli. El a creat o ordine. Isus a spus clar sa ne iubim unii pe altii. Oare de ce el a facut cele mai mari pacate in ziua de sabat? Nu oare pentru ca stia ca Dumnezeu nu are reguli?
8. Dumnezeu nu se implica in treburile oamenilor. Dovada: saracii din Africa, care mor de foame. Adica altora le poate umple burta de mancare, dar lor nu?
9. pacatul originar - ce vina am eu ca Adam si Eva au muscat din mar? Isus a zis sa fim precum copiii, adica curati, puri. E pacat sa te nasti?
10. Cat de cretin poti sa fii sa citesti Biblia si sa nu vezi ca in VT este promovat genocidul, pruncuciderea, violurile, incestul, gelozia?
11. sa dam bani la biserici, de parca Dumnezeu are nevoie de bani. Preotii au nevoie de bani, sa isi ia Jaguar, nu Cel de Sus
12. Dumnezeu ne cere noua sa iertam, dar el nu poate? Ba sigur ca poate. Ideea de iad cu foc si smoala e o porcarie. Sufletul nu simte precum trupul. Asta a fost spusa pentru a baga frica in adepti si sa nu plece la alte religii.
13. crucea intoarsa la catolici, in semnul sfintei cruci, pe scaunul papal - cum poate fi un simbol satanic sa fie si crestin?

Mai sunt si alte motive. Momentan pe acestea le-am gasit. Stiu sigur ca exista un Dumnezeu, dar nu cel promovat de crestini. Pace!

| danay72 a răspuns:

Creatia si Biblia.Un studiu aprofundat al amandoura m-a ajutat sa cred in existenta lui Dumnezeu.Situl jw.org contine informatii utile in acest sens.

| RAY a răspuns:

Motive pentru care nu cred zeul tau
1 cum putea din absolut nimic sa apara ceva atat de complex ca un zeu?
2 cum putea zeul ala de exemplu iahve sa creeze totul din nimic, stim ca materia nu se creaza sau distruge, el cum a reusit?
3 biblia plina de crime Crime în Biblie
https://sites.google.com/......-in-biblie

CRIME,VIOLURI,SCLAVIE TOATE ASTEA SE REGASESC

IN BIBLIE

http://www.bibliaimorala.ro/

A fost Christos un personaj moral?

http://www.atei.ro/Text/aficimprn.html
4 omul mereu a creat zeii pentru confortul lui, de fapt majoritatea cred in zeii pentru a beneficia de un ajutor divin, 90 la suta din crestini habar nu au de propia biblie vine si intrebarea cum pot ei crede in ceva de care nu au habar?
5 crestini din ziua de azi imi dovedesc ca ei nu au nimic dea face cu biblia, vorba lui gandhi singurul crestin era iisus restul sunt cu numele
6 stiinta imi ofera o istorie a universului bazata pe ratiune si dovezi nu basme
7 daca ar exista un zeu de ce nu face ceva de ce a lasat virusi,microbi, bolii?
un zeu bun ar lasa pentru copii lui virusi, mirobi tot felul de boli, mai ales ca copii sufera, oamenii care din nastere sunt orbi, handicapati etc crestinilor nu le pasa de aproapele lui lor le pasa doar de ei si atat
si da accept realitatea asa cum este ea fara zeii, cruda

| Mădă0611 a răspuns:

Eu vin de la teologie (seminar teologic ortodox) si am invatat destule despre crestinism/ortodoxism, dupa ce am terminat cu scolile am avut timp sa observ lumea obiectiv. Mi-am vazut cainele visand ceva urat si stiam de la scoala ca animalele n-au suflet, sufletul insemnand sentimente/amintiri, cuţu avea asa ceva, am descoperit si autosugestia pe pielea mea, imi era de ajuns, dar o imagine vazuta pe net m-a pus pe ganduri: http://i134.photobucket.com/......urMind.jpg Am inteles ca religiile sunt minciuni si zeii sunt creati de oameni. Daca exista vreo forta care ne-a creat, bine, pana n-o descoperim, nu exista, zeii sunt inventati de oameni, cum ziceam, nu vad rostul venerarii unor prieteni imaginari ai nu stiu cui.

| milan9 a răspuns:

Multe secte invită la studii biblice, DAR, studiile biblice" oferite de diferite grupări nu fac altceva decât să "orienteze" persoana spre acea grupare, situaţie în care se preferă sensul "atrăgător" dar "viciat", şi nu cel din contextul istoric. Şi iată că "plăcute" dar false, au putut ajunge să fie mii şi mii de variante de interpretare a Bibliei.
De aceea există astăzi aproape 40000 de secte rupte de Biserică…

| Doub a răspuns:

Cerul,soarele,luna,pamantul,animalele,tot ce se afla pe pamant ma asigura ca exista un Creator! In fiecare dimineata vad dovezi ale existentei Lui:toti oamenii, toate sentimentele noastre, creierul uman(care este asa complex incat nimeni nu a reusit sa-i afle toate misterele).Si pe langa toate astea, Dumnezeu mi-a aratat ca exista cu adevarat cand m-a salvat de la moarte.Daa suna ciudat si dramaticlaughing, dar am avut parte de un "mic"accident din care doar Dumnezeu m-a salvathappy(nu vreau sa imi amintesc de el). Chiar cred in Dumnezeu...si cred pentru ca imi arata in fiecare zi ca ma iubeste.Fiecare zi in care ma trezesc sanatoasa este un dar de la Dumnezeu!

| sublime89 a răspuns:

Sa inteleg ca vorbim de d-zeul crestin? Pai uite aici un exemplu de motiv pentru care nu cred in el: http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_human_evolution_fossils

| Capone_Matey_1996 a răspuns (pentru sublime89):

Atunci spune-mi si mie cine a creat lumea, de unde venim, cine suntem, ba da prost mai esti cum sa nu crezi in dumnezeu.ai citit macar o data biblia? wai de capu tau poate est vreun copil mic, si habar nai ca ce vorbesti!

| sublime89 a răspuns (pentru Capone_Matey_1996):

Eu sa-ti spun tie asta? Nu eu sunt cel care zice ca detine adevarul absolut, ci tu. Asa ca daca tu esti asa sigur ca exista d-zeu si ca stii tot, tu sa fii acela care-mi explica existenta acelor fosile din link-ul pus de mine. Iti arat dovezi palpabile. Tu-mi poti arata vreo astfel de dovada pentru existenta zeului tau?

| Capone_Matey_1996 a răspuns (pentru sublime89):

laughing da biblia! ce vrei mai mult.asta daca crezi e bine daca nu treaba ta fiecare face ce vrea!

| sublime89 a răspuns (pentru Capone_Matey_1996):

O carte nu poate fi considerata dovada, daca nu e bazata la randul ei pe dovezi. Asta e ca si cum as spune ca basmul "Praslea cel Voinic" e o dovada pentru existenta merelor de aur.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Motivul/motivele pentru care credeam/cred/ voi crede este /a fost si va fi strict personal/confidential/intim.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

A facut vreo minune, schimbare pentru tine? Raspunde doar cu Da sau Nu daca nu vrei sa explici-macar sa inteleg putin mai mult raspunsul tau.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Haaaaiiii ma kasandra? iar cu intrebarea asta?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

De ce te deranjeaza? Vreau doar sa aflu parerile altora.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ma e arhifolosita ce Dumnezeu, chiar nu aveti simtul masurii? voi chiar va imprumutati listele cu intrebari? atata puteti? nu aveti intrebari proprii, nelamuriri, curiozitati interesante, provocatoare? hai ma frate ca santeti absurzi repetand ca papagalii.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Eu nu repet nimic -pentru ca nu ma iau dupa altii, nu pun aceste intrebari doar pentru ca e ''populara'', pe mine chiar ma intereseaza ceea ce intreb pentru ca vreau sa-mi lamuresc niste curiozitati-si zicai ceva de intrebari provocatoare-tu nu vezi ca asta e una dintre cele mai provocatore-adica stie cineva cu exactitate un raspuns clar la intrebarea provenientei omului-uitate la raspunsurile pe care le-am primit si o sa-ti dai seama ca NU.In plus nu astept ca cineva sa-mi poata da un raspuns concret, absolut verosimil doar un raspuns rezumativ-despre ceea ce crede si simte in legatura stransa cu intrebarea pe care am pus-o.Nu-s atee(sa nu cred ),nici credincioasa(sa fiu sigura de ceva ce n-am vazut),nici nebuna sau obsedata( de acasta intrebare sau de altele,ori de ce fel) vreau doar sa-i intreb si pe altii ce parere, motive au-nu de alta dar aici oameni sunt liberi sa puna intrebari pe cand daca intrebi un asa zis crestin se enerveaza pentru ca nu stiu ce sa-ti spuna, sau iti spun prostii-nimeni nu iti spune exact ceea ce crede cu adevarat, asa-i aici nu stiu cum e pe la tine, de aceea intreb.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Inteleg ca esti ca o frunza in vant, la fel ca mine cand ateu fiind, am luat cuvantul Domnului si am cautat sa inteleg si latura asta a omului, adica a mea personala.si lamurindu-ma care e adevarul adevarat, am decis ca temelia viatii mele sa fie de piatra, de stanca, si sa reziste valurilor vietii, si loviturilor soartei.temelia.ca urma sa ma pregatesc eu fizic si spiritual este alta poveste.de ce nu credeam in Dumnezeu atunci? ma exaltau,cunostintele noi,dezvoltarea stiintei,descoperirile noi,eram tanar,ma credeam vesnic, si in urma lecturilor de yoga, paranormale si psihofizice, chinetice si tot ce tine de acestea, ma convinsesera ca eram ca Dumnezeu daca nu chiar mai sus.adica eram exact ca n TPU-ist de 15 ani ateu de acuma.de ce cred? acuma? omul e intro goana nebuna dupa desertaciune si vanare de vant.ce a fost adevarat ieri azi e o minciuna, si ma refer la toate domeniile existente, mai putin crestinismul ortodox.nu a suferoit schimbari, nu are ce imprumuta de la altii, are o foarte buna randuiala si tot ce tine de viata omului simplu, are indreptare, raspuns si explicatie.viata mi-a demonstrat ca fara Dumnezeu nimic nu e vesnic.multe sant omului cu putinta.dar unde omul nu mai are putere, Dumnezeu poate. oamenii de stiinta? cercetatorii? nu au creat.doar au aflat si au descoperit. ceia ce deja era.si au adus la cunostinta tuturor.dar si-au asumat merite mult prea mari. unde ei au spus; legi fizice. Dumnezeu le-a spus porunci.intregii firi si intregului univers.iar asta ma face sa inteleg cat de mare este Dumnezeu si de necuprins cu mintea noastra.ma uit, privesc ma minunez si gandesc, ca insasi faptul ca vad; este o minune.sant oameni care nu vad.dar stiu.mai multe decat mine.si asta e o minune.e putin cat ti-am spus, si nu sper sa intelegi prea multe.dar daca-ti va folosi la ceva!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Exact asa sunt-o frunza in vant, incerc sa gasesc un raspuns-incerc sa gasesc un MOTIV.

| Cezar2014 a răspuns:

Realităţile invizibile şi imateriale nu sunt mai puţin adevărate decât cele vizibile şi materiale. Nu există doar materia, nu există doar ceea ce se poate observa şi măsura. Sunt foarte multe argumente şi dovezi ale existenţei lui Dumnezeu şi a vieţii veşnice de dincolo de moarte. Unele dintre acestea sunt redate pe blogul urmator:

http://www.cezar-iasi.blogspot.ro
De pe acest blog recomand, in primul rand, articolul cu titlul Argumente şi dovezi ale existenţei lui Dumnezeu şi a vieţii veşnice de dincolo de moarte (articolul cel mai amplu, din partea de jos a blogului). În afară de acesta, blogul conţine: înregistrări video cu miracole, videoclipuri, legături cu numeroase site-uri foarte interesante, posturi TV si radio on line, carti care pot fi citite direct pe internet (fără a necesita descărcare in calculator), articole foarte interesante. Vă rog intraţi pe blog şi trimiteţi-l mai departe, ca să foloseascăşi altora.

| anonim_4396 explică (pentru Cezar2014):

Mersii pentru raspuns, e folositor si l-am votat.
Multi raspund in bataie de joc la aceasta categorie.

| Cezar2014 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu multa placere! Ma bucur că răspunsul ţi-a fost de folos.

| RAY a răspuns (pentru Cezar2014):

Realităţile invizibile şi imateriale nu sunt mai puţin adevărate decât cele vizibile şi materiale

tu vezi ce scrii, ce aiureli dovedeste ceva ca exista ce nu-i materie?

Sunt foarte multe argumente şi dovezi ale existenţei lui Dumnezeu
hai da-mi o singura dovada clara nu argumente valabile pentru toti zeii
şi a vieţii veşnice de dincolo de moarte
hai dovedeste tu ca exista viata de dupa, ce a pe blog lucruri fictive fara o baza stiintifica fi fara griji si tu vei muri si vei realiza daca ca nu exista nimic acolo doar dorintele noastre atata tot

| fightBack a răspuns:

As vrea sa pot crede pentru e foarte frumos sa trebuiasca doar sa te rogi si totul sa fie bine si sa mai ai si viata dupa ce mori si nu mai cred pentru ca am incetat sa fiu ipocrit!

| Capone_Matey_1996 a răspuns:

Cum sa nu crezi in dumnezeu!laughing)) bai frate,

| ateulmike a răspuns:

Nu ai cum sa fi crestin fara sa fi ipocrit in secolul 21. Adica un crestin adevarat crede in scriptura. Dar in scriptura sunt scrie niste absurditati... Genocid, omorarea bebelusilor, copiilor etc. Cum poti spune ca dumnezeu este bun cand scrie clar in bible ca a comis atatea atrocitati. www.goo.gl/jBtLIH