| EmaS a întrebat:

Ce credeti, iubeste Dumnezeu pe toti oamenii?

Răspuns Câştigător
| danut a răspuns:

Dumnezeu ne iubeste pe TOTI fiindca fiecare dintre noi suntem UNICI si irepetabili. Omul este CULMEA creatiei Sale dar NU TOTI suntem copii Sai deoarece NU TOTI Il ascultam dupa cum vrea EL. Dumnezeu ne vrea pe TOTI dar nu toti Il vor pe EL.

26 răspunsuri:
| EmaS explică:

Dumnezeu iubeste pe toti oameni si Ii cheama sa vina la El, dar oamenii nu vor sa asculte de glasul lui Dumnezeu.Se complac in pacat si faradelege.

| EmaS explică:

Woodenpints
Si tu te legi de poza de la avatar? V-ati inteles?

| EmaS explică:

Ecea

Este important ca sa ii cerem iertare prin Domnul Isus.

| FucktheSystem a răspuns:

Normal că nu, ție ți se pare că îi iubește pe copiii din Somalia cum îi iubește pe copiii tăi? Îi iubește când le mai aruncă câte o foamete peste față când unii stau în vile și mănâncă de la MC.

| Dumnezău a răspuns:

Ii iubesc pe toti, atat timp cat imi furnizeaza iarba din Olanda si suculete, Ema!

| Trinitas a răspuns:

In posibilitatea existentei lui Dumnezeu ar fi logic sa-i iubeasca pe toti, fiind creeatii ale sale. Dar totusi e ciudat cum in Biblie se vorbeste despre existenta Iadului, dar si de faptul ca Dumnezeu ne iubeste neconditionat. Dupa logica mea, propriul copil, oricate rele face, il ierti pentru ca il iubesti, il atentionezi sa nu mai faca a doua oara, nu te apuci sa-l bati pana nu mai stie de el.

| sandra2012 a răspuns:

Da, eu cred ca Dumnezeu ne iubeste pe toti, in mod egal, doar ca fiecare are destinul lui si nu vom afla niciodata raspunsul la multe intrebari. Decat acolo sus...noi aici punem intrebari si tot noi raspundem. Dar raspunsul nu se afla pe TPU si nicaieri pe pamant. Vom afla tot ce vrem sa stim dar nu acum

| Ecea a răspuns:

Conform Bibliei, da. Iubeste pe toata lumea in mod egal.
Am auzit ca cica nu poate un om gresi cat poate dumnezeu sa ierte.
CONFORM CREDINTEI.acum nu stiu ce sa zic.

| mgtow a răspuns:

Nu stiu sigur, probabil ii iubeste pe cei cu suflet, iar pe cei rai nu le acorda atentie. Sau ii iubeste in mod egal.

| Gizăz a răspuns:

Numai pe cele de sex feminin, între 16 și 30 de ani și care au un raport OK înălțime/masă.

| ZvT a răspuns:

Ar trebuie sa il intrebi personal ca doar tu tii legatura cu el prin credinta.

Răspuns utilizator avertizat
| francesca89 a răspuns:

Doar pe mine Emo,nu mai spera...mie mi-a dat atat de multe,frati multi, ochi senini, nervi de otel si un cur mare de tot.tu ai toate astea?

| Minks a răspuns:

Da, ne iubeste pe toti. De-aia cate unu' mai moare de foame, din iubirea lui Dumnezeu.

| Vizitiul a răspuns:

Nu-i poate iubi pe toti, pentru ca, pe cei care pacatuiesc ii trimite in iad, si sunt destui care pacatuiesc, in conceptia lui. Acuma, iti dai seama ca, odata ce esti aruncat in iad, nu mai poti fi iubit de d-zeu. Cand esti iubit te duce-n rai.

| Vizitiul a răspuns:

Andreutzu007, din moment ce-si arunca in iad creatiile (pacatosii, tot creatii d-ale lui sunt), cum poti spune ca-i iubeste? Daca mama ta te arunca pe geam atunci cand gresesti, e iubire? Io cred ca-i nebunie. Cum bine stim, iubirea asta trece mai intai prin creier, si daca am o minte alienata, tare mi-e teama ca cineva te iubeste nebuneste. Vrei treaba asta? Aici sunt eu, pe pamant si celalalt, acolo sus, in cer.

| DreamAutopsy a răspuns:

Nu cred!
Și mie nu-mi place să dau vina pe dumnezeu (inexistent), mă refer la foamete, războaie, etc. Astea ni le facem cu mâna noastră și am ajuns atât de rău (toată lumea) încât nu mai sunt șanse să ne reglementăm.

| Reminisce a răspuns:

Nu vreau să fiu rău, dar este o întrebare absurdă. Din moment ce dogmele creștine ne spun că Dumnezeu îi iubește pe toți în mod egal, tu ce crezi?

Chiar mă îndoiesc că nu știai răspunsul.

| ShyKido a răspuns:

Dumnezeu iubeste oamenii, dar nu iubeste faptele rele si necugetate facute de-acestia.
Duuh!

| S3c0ndSh0t a răspuns:

Dumnezeu iubeste toti oamenii chiar daca facem bine sau rau.Pentru ca noi suntem creatii ale lui.Deci e logic...Ce om nu si-ar iubi creatia? Dumnezeu este prea bun cu oamenii din punctul meu de vedere.

| Shatzie a răspuns:

Vad ca stii raspunsul. De ce-ai mai intrebat? Mai ramanea sa completezi si tu, ca "oracolistii", "de plictiseala".

| Mirceamrc a răspuns:

Daca ar exista poate

| rapa a răspuns:

Nu stiu daca exista daca exista cu siguranta nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,fara deosebire.Pacat ca nu toti pot intelege ca foametea,razboiul si celelalte greutati,nu vin de la Dumnezeu. Exista o soarta a fiecaruia,este "scrisa" o istorie cu mult inainte, care nu are legatura cu Dumnezeu, nu este vina LUI.Este greu si de explicat pe intelesul fiecaruia.Numai bine.

| Delikat1497 a răspuns:

Da,ii iubeste pe toti fiindca El i-a creat.Chiar si pe cei pacatosi care nu cred in El ii iubeste fiindca sunt ai Lui.Asta e parerea mea.

| andreydey7 a răspuns:

Dumnezeu ii iubeste neconditionat. El iarta si ajuta pe toti, pentru ca, suntem ai lui, orice mama isi iarta copilul... si avem si dovada de iertate a lui Dumnezeu fata de Iuda, pana la urma, LA IERTAT