| Meme10Memu a întrebat:

Legile fizice au un inceput sau se pot schimba in timp?

4 răspunsuri:
| RKBlue a răspuns:

Legile fizice nu se schimba. Ele sunt observatii despre cum functioneaza universul nostru.
Nu sunt legile noastre, ci descoperiri. Cum universul nu isi schimba modul de functionare, nici legile nu se schimba.

| Meme10Memu explică (pentru RKBlue):

Ce determina legile fizice?

| RKBlue a răspuns (pentru Meme10Memu):

Nimic.
Practic, de-a lungul timpului oamenii au observat cum natura "se comporta" si cand au observat un tipar, acesta a fost numit lege.Natura nu poate alege sa se supuna sau nu acestor legi.
ex: Noi, oamenii, am observat ca orice corp tinde sa cada pe pamant si am scris legea gravitatiei.

Doar pentru ca cineva le-a formulat ( si au fost numite legi, intr-un mod nu prea inspirat), nu inseamna ca intotdeauna natura le urmeaza. In ziua de azi, se lucreaza cu modele fizice pentru experimente. Daca predictiile dau un rezultat asemanator cu experimentul( daca rezultatele calculate sunt asemanatoare cu cele pe care le masuram la finalul exp.) atunci acceptam ca modelul este o teorie fizica. Uneori vom descoperi observatii care vor nu corespund sau chiar resping predictiile teoriei.In acest caz trebuie sa schimbam.Cat timp o teorie da predictii bune, atunci o folosim si ne referim la partile ei componente ca legi.

Aproape intotdeauna vor exista exceptii de la teorii si legi, asta nu le face neaparat gresite, ci neaplicabile in 100% din cazuri.

| Dorotheea21 a răspuns:

Cred ca inceputul a fost ruperea de simetrie dar nu sunt sigura. Oricum, si daca nu am dreptate, si tu vii cu Dumnezeu, te bat! Tu stai, si eu dau in tine pana imi trece. happy