| Steregoi a întrebat:

Legile fizice au un inceput. Ele puteau sa apara fara Dumnezeu?

31 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu cred ca legile fizici au aparut in urma evolutiei universului de la simplu spre complex, 13, 7 miliarde de ani de evolutie, dumnezeu a aparut o data cu aparitia homo sapiens

| Steregoi explică (pentru RAY):

Crezi ce vrei.

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Eu nu cred ce vreau,eu cred ce e dovedit stiintific si ce consider ca e moral,sunt de acord a crede ce vrei dar totul are o limita omule,cum ar fi sa crezi ca ai voie sa omori, sa furi, sa fi pedofil, sa minti, sa fi ipocrit nu asta inseamna democratie trezeste la realitate omule

| Steregoi explică (pentru RAY):

Tu esti umanist.

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru DracuIa):

Pacat ca scoala scoate asa elevi ca tine, sincer nu vad rostul pentru care ati facut scoala, daca afirmi asemenea aberati, apropo nu sunt teist, tu stii ce inseamna teist?

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru DracuIa):

Tu inca nu stii ce e teismul incredibil

| DeyCj a răspuns:

Au apărut, de fapt, fără Dumnezeu, asta pentru că sunt niște convenții bazate pe concluziile trase de oamenii de știință ce au observat același lucru.Acest fapt se aplică în cazul tuturor legilor cu mica diferență, că legile fizicii sunt bazate pe fapte reale ce există și se văd, iar legile normale se bazează pe SF cu scopul de a pune societatea umană în ordine.

| Steregoi explică (pentru DeyCj):

Dupa tine o casa a aparut pur si simplu. E logic? Eu spun ca nu e logica o astfel de gandire. Dumnezeu nu a aparut pentru ca el e vesnic.

| DeyCj a răspuns (pentru Steregoi):

Dumnezeu e un cuvânt generic, redenumit în funcție de ideologia religioasă(să-i zic așa) nu o persoană, așa cum cred oamenii. Oricum asta nu are treabă cu legile fizicii, întrebare la care ți-am răspuns la obiect happy.

| mentholinks a răspuns:

Nu poti sa demonstrezi ca legile fizice au un inceput. Ele puteau exista bine mersi si inainte de Big Bang.

| Steregoi explică (pentru mentholinks):

Legile fizice sau materiale au aparut in acelasi timp cu materia. Inainte de materie legile erau doar in faza de proiect in mintea lui Dumnezeu. Nu poti spune ca legile de circulatie au aparut inaintea masinilor mobile. Ar fi absurd sa gandesti astfel.

| mentholinks a răspuns (pentru Steregoi):

Pierzi un lucru din vedere, existenta lui Dumnezeu nu este demonstrata. Exista o teorie care spune ca universul expansioneaza si se contracta la infinit deci practic exista un infinit de Big Banguri inainte de acesta si vor fi o infinitate dupa ce universul se va contracta din nou. Acum gandeste-te, dintr-o infinitate pot iesi posibilitati infinite de aranjare si evolutie a materiei deci faptul ca a aparut viata pe planeta asta asa cum o cunoastem nu e chiar atat de imposibil fara un creator.

| Steregoi explică (pentru mentholinks):

Este demonstrata existenta lui Dumnezeu. Tu nu esti capabil sa intelegi.

| mentholinks a răspuns (pentru Steregoi):

Mu1e.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La tine raspunsul la tot este Dumnezeu, nu? Foarte inteligent, eu zic sa mai si gandesti...

| benny7 a răspuns:

Legile fizice au un îceput creat de om, experiența ale unor observații empirice ale naturii!
Dacă nu era omul, nu erau nici legile!

| Steregoi explică (pentru benny7):

Sunt prea multe coincidente ca sa fie doar intamplare oarba. Neexistenta monstrilor arata ca nu e nimic la intamplare. Ceva ca materia supus degradarii nu avea cum sa se organizeze de la sine.

| slayer09 a răspuns:

In primul rand, BeaTMaN696, baiatul a intrebat daca legile fizicii puteau sa apara fara Dumnezeu, nu a intrebat daca exista sau nu Dumnezeu. Aici e problema fiecaruia daca crede sau nu in Dumnezeu. Dupa cum zici tu, e problema fiecaruia daca cei ce cred in El, au un comfort in viata, o iubire, o alinare "inchipuita". Atat timp cat acea "inchipuire" ii ajuta pe cei ce cred in El, e treaba lor.
In al doilea rand Dumnezeu este creatorul legilor fizicii, pamantului, oamenilor si a tuturor.
Daca voi credeti in teoria big-bangului, vreau sa va intreb, luand teoria ca universul s-a facut prin ciocnirea a doua stele, sau a doua comete sau a doua nu stiu ce, cum s-au putut deplasa acele 2 stele si de unde au aparut ele si cum s-au format ele, fix 2 stele inainte ca vidul sa fie format, sau chiar daca era vidul din spatiu format, in spatiu mare, erau fix 2 stele care s-au ciocnit si au format celelalte stele, planete..etc. dar pe ele 2 cine le-a creeat? sau cum au ajuns acolo? Si spatiul cat de mult o sa se expandeze? ce e dincolo de vidul spatiului, ce sunt cu energiile astea vindecatoare cand medicii dau sansa 0 unor pacienti pe moarte care cred in Dumnezeu? Mintea umana nu le poate percepe, ceea ce duce la faptul ca acea minte umana o au si oamenii de stiinta, ceea ce duce la concluzia ca oamenii de stiinta care nu pot percepe stiintific unele fapte sunt peste puterea lor deci stiinta lor poate fi eronata, ceea ce duce la teorii bazate doar pe presupuneri, si daca ar fi asa, de ce noi care suntem tot oameni nu am putea presupune ca exista Dumnezeu si sa traim cu El asa cum si cei ce traiesc cu teoria big-bangului traiesc cu ea? Nu este oare alegerea noastra sa alegem "tabara"?

Si as mai avea multe de zis, dar nu este cazul sa fiu prea off-topic.

| Steregoi explică (pentru slayer09):

Ai auzit de al 8-lea simt intuitia? Tre sa fii batut in cap sa nu crezi ca exista Dumnezeu.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Steregoi):

Care sunt simtul cu numarul 6 si simtul cu numarul 7?

| BeaTMaN696 a răspuns (pentru Steregoi):

Imi place cat de spalat pe creier si dobitoc esti. Mai credibili sunt cailalti peste 2400 de zei decat al nostru dumnezru care nici macar nu are un nume. Toti zeii au un nume un arbore genealogic si doar al nostru inexistent zeu nu are un nume nu stim nimic despre el, cum arata. Poti sa crezi intr-un zeu inexistent cat vrei. Dar daca nu esti capabil metal sa accepti faptul ca, crezi intr-o fiinta supranaturala care traieste in subconstientul oamenilor esti trist baiatu meu. Si apropo eu nu cred in Big Bang si prostiile alea. Universul a fost aici mereu si va continua sa existe. Orice teorie de pe net este mai plauzibila si mai credibila decat d-zeu' tau.

| Steregoi explică (pentru BeaTMaN696):

Du-te ma de la mine. Cine te crezi tu sa-mi spui "spalat pe creier"? Asta e o insulta si o minciuna. Habar nu ai ce inseamna "spalat pe creier". Spalat pe creier inseamna manipulat de altii. De unde stii tu ca nu esti manipulat de altii? Cine te crezi, atotstiutorul? Eu nu sunt manipulat de altii pentru ca gandesc cu capul meu si nu cu al altora. Vorbesti de parca inexistenta lui Dumnezeu este dovedita. Du-te si te culca. Ati venit voi ateii sa faceti voi propaganda ateista pe TPU si sa va bateti joc de cei care cred intr-o divinitate. Bataia asta de joc seamana cu o inchizitie minoritara care se vrea majoritara. Ai auzit de respect de constiinta? Eu iti respect necredinta si nu-mi bat joc de tine. Nu fii ticalos.

| Romanul86 a răspuns:

Legile fizice evoluează?

| Steregoi explică (pentru Romanul86):

I-a prostit Darwin cu evolutia. rolling on the floor

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Iar scrii tampeni, teoria evolutiei e un fapt stiintific dar tu habar nu ai de ia

| Steregoi explică (pentru RAY):

Eu habar nu am de evolutie si tu habar nu ai de Dumnezeu.

| BlackOldSun a răspuns:

Baietel Moroi... fugi la mami si plangi ca duci lipsa de atentie tare de tot, esti cam obsedat de ea saracutul de tine! ce vrei sa te faci cand cresti mare...salata?!

| BeaTMaN696 a răspuns:

Dumnezeu nu exista. Este doar o fiinta creata de oameni pentru a avea un comfort in viata: d-zeu ma iarta, ma iubeste, ma vegheaza etc. Pe de alta parte stiinta a existat mereu si va exista mereu.

| Steregoi explică (pentru BeaTMaN696):

BeaTMaN696 nu exista pentru ca a fost creat de oameni. laughing