| xyxy97 a întrebat:

Luna plina are vreun efect asupra animalelor? Acum cand este rosie?

Răspuns Câştigător
| mihaitaLGP a răspuns:

Probabil ca fenomenul de astazi o sa fie unul deosebit, luna in mod normal are un efect asupra planetei si vietii noastre. Acum 4, 5 miliarde de ani un obiect de marimea planetei Marte s-a ciocnit cu Pamantul, fapt ce avea sa-i schimbe destinul. Dupa impact, o parte din masa acestuia s-a desprins. In acelasi timp, s-a inclinat si axa Pamantului. Masa desprinsa a format un inel de praf si roci in jurul Pamantului, iar cu timpul, materialul s-a strans intr-o sfera formand Luna, singurul nostru satelit natural. Formarea Lunii din praful si rocile desprinse a durat aproximativ 10.000.000 de ani.
S-a estimat ca Luna era de 12 – 20 de ori mai aproape de Pamant decat se afla in zilele noastre.

Pamantul cu siguranta va arata diferit fara Luna. Fara gravitatia Lunii mareele se vor diminua. Nu vor disparea complet deoarece si Soarele are un efect destul de puternic. Unii biologisti spun ca mareele ar juca un rol important in evolutie. Zonele cu o oscilatie periodica a nivelului marii sau oceanului au fost importante pentru aparitia primelor forme de viata.
Tot prin aceste maree, s-au creat zone ce intotdeauna erau umede, dar nu mereu acoperite cu apa. Lucru esential pentru evolutia plantelor marine in cele terestre, si chiar a animalelor. Este posibil ca fara Luna viata sa fi evoluat diferit. Unii oameni de stiinta sustin ca Luna are un efect de stabilizare in orientarea axei Pamantului. Daca aceasta teorie este adevarata, atunci Luna ar avea un efect atat de puternic asupra vietii pe Pamant?
Fara Luna, noaptea nu ar mai fi iluminata, iar pasarile si animalele nocturne vor fi afectate.
Fara Luna, axa nord-sud va varia ingrozitor provocand schimbari drastice de clima. Anotimpurile asa cum le stim astazi nu vor mai exista. Antarctica va ajunge la temperaturi mari, ghetarii se vor topi complet, in timp ce zona ecuatoriala va ajunge un taram inghetat.
Viata pe Pamant nu va disparea complet, insa cu siguranta marea majoritate a animalelor si a plantelor nu vor mai exista.Recent s-au facut simulari pe calculator pentru a vedea cum se va comporta Pamantul in lipsa Lunii. Rezultatele au fost ingrijoratoare, axa Pamantului ar putea oscila destul de mult incat anotimpurile asa cum le stim astazi nu vor mai exista. Axa Terrei ar putea varia intre 0 si 85 de grade.Insa Venus nu are o luna si nu are probleme cu stabilitatea axei. Si Venus are dimensiuni considerabile, fiind putin mai mica decat Pamantul. Marte are doi sateliti si iarasi, nicio instabilitate. Anumiti oameni de stiinta sustin ca disparitia Lunii va avea o influenta foarte mica. Viata s-a adaptat in prezenta Lunii si a mareelor, insa fara ea, viata pur si simplu ar fi luat alt curs.

Datorita Lunii, Pamantul are o oscilatie extrem de redusa a oblicitatii axei de rotatie, de doar cateva fractiuni de grad si astfel a unui climat stabil. Milankovici spunea ca o oscilatie de un singur grad poate genera o noua era glaciara. Funda?

| anonim_4396 a răspuns (pentru mihaitaLGP):

Azi-noapte luna a fost mai aproape de pamant ca de obicei, nu? a avut asta vreo influenta asupra mareelor? au fost mai mari? a dat apa pe-afara?winking

| mihaitaLGP a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am comentat nimic in legatura cu fenomenul de aseara, am reamintit doar ce efecte are luna asupra pamantului.

| anonim_4396 a răspuns (pentru mihaitaLGP):

Bine,cand comentezi, ca astept cu nerabdare?winking

| mihaitaLGP a răspuns (pentru anonim_4396):

In viitor nu mai incerca sa pari destept, crede-ma nu esti si iti pot demonstra oricand. Fenomenul are loc când Pământul se poziţionează exact între Soare şi Lună, blocând razele acestuia şi acoperind Luna cu umbra sa. Tenta roşiatică este datorată unor raze de soare care reuşesc să pătrundă prin atmosfera terestră. Cum atmosfera filtrează lumina albastră, numai nuanţele de portocaliu şi roşu ating suprafaţa lunii. Pe scurt ca poate nu intelegi, acesta este un joc de lumini care nu afecteaza sau influenteaza formele de viata.

| anonim_4396 a răspuns (pentru mihaitaLGP):

Bai mihaita, ai lipsit la lectia asta, se vede...crezi ca daca insiri aici prostii te asculta cineva?

| mihaitaLGP a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu zic ca da, nu toti sunt niste ignoranti care traiesc in intuneric. Cat despre persoanele ca tine, eu inca contiuni sa sper ca dorinta de a cunoaste va deveni o moda si toti vor fi in trend. Nu te obosii, ca nu ma voi obosi eu sa mai raspund, la inceput nu imi era clar cu cine vorbesc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru mihaitaLGP):

Sper ca acum ti-e clar...sa nu mai lipsesti si de la romana ca se vede

10 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Sint animal, nu sint multe cuvinte, insa simt un fel de atractie fatala spre trairi cu totul neexperimentate de turma.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu numai asupra animalelor ci si a omului si intregii planete.

| richarddawkins a răspuns:

Luna i rosie? incredibil eu am vazut-o alba azi noapte, provoaca ameteli, dureri de cap etc