| anonim_4396 a întrebat:

Luna plina chiar cauzeaza insomnii/anxietate? Sau este doar un mit?

38 răspunsuri:
| Mayhem666 a răspuns:

Este doar un mit, eu am avut insomnii cateva zile la rand, si nu era luna plina, iar la partea cu anxietatea, nu mai spun, ca de cand ma stiu sunt anxios, si nu este luna plina din totdeauna, ca sa imi cauzeze asta, deci este mit.

| Florentina9210 a răspuns:

Asa cica. Eu nu am probleme de genul.

| UnBroken2016 a răspuns:

Eu cred ca da. DIn cand in cand se intampla sa imi vina sa scot capul pe geam si sa fac AUUUUUUUUUUUUU. Doar de luna plina, evident.

| anonim_4396 explică (pentru UnBroken2016):

Decat sa-ti creasca solzi si sa fugi pe insula Mako... :'(

| UnBroken2016 a răspuns (pentru anonim_4396):

S-ar fi potrivit mai bine cu zodia mea laughing

| whatevernvm a răspuns (pentru UnBroken2016):

Asta ar explica multe

| Drimmero a răspuns (pentru UnBroken2016):

Esti un dement!

| UnBroken2016 a răspuns (pentru Drimmero):

AUuuuuuuuuuuuuuzi la el straight face

| Drimmero a răspuns (pentru UnBroken2016):

Nu uit ca vrei sa imi faci in ciuda cu United, asteapta ziua meciului!

| UnBroken2016 a răspuns (pentru Drimmero):

Sa imi zici si mie. Cumpar bilet laughing

| Drimmero a răspuns (pentru UnBroken2016):

Ca sa ce? Sa vezi cum tunarii castiga?

| UnBroken2016 a răspuns (pentru Drimmero):

Nu nu, Sa imi fac ca toti cocalarii selfie pe stadion sa iti trimit poza rolling on the floor

| Drimmero a răspuns (pentru UnBroken2016):

rolling on the floor))))) ciobanismul in floare!

| Drimmero a răspuns (pentru UnBroken2016):

Bwahahaha

| UnBroken2016 a răspuns (pentru Drimmero):

Cam gay dar cred ca se potrivea la perfectie laughing

| Drimmero a răspuns (pentru UnBroken2016):

Ca a venit vorba de gay, livreaza-l catre Wenger, ala e la fel, poate asa scapam si noi de cancerul asta/

| UnBroken2016 a răspuns (pentru Drimmero):

laughing

| Drimmero a răspuns (pentru UnBroken2016):

Serios iti zic, gay gooners si Wenger se iubesc la infinit. Singurii care il apreciaza pe hodorog, daca as putea as semna petitii cu W0nger OUT!

| UnBroken2016 a răspuns (pentru Drimmero):

Voi nu aveti ce face mai, va trebuie iubite laughing

| Drimmero a răspuns (pentru UnBroken2016):

rolling on the floor))))

| UnBroken2016 a răspuns (pentru Drimmero):

SErios, la cat timp iti mananca, nu iti mai arde nici de fotbal laughing

| Drimmero a răspuns (pentru UnBroken2016):

Nu o cred p-asta!

| UnBroken2016 a răspuns (pentru Drimmero):

Problema ta. Acum ceva timp citeam o porcarie care le impingea pe fete la inselat cat timp baietii erau ocupat cu campionatul de fotbal. Cica " asa vezi daca se supara ca l-ai inselat, asa vezi ca tine la tine" laughing. Nu mai spune si de partea cand el pleaca. Aia e partea a 2

| Drimmero a răspuns (pentru UnBroken2016):

Aa, campionatul de fotbal din 2014, o groaza de tarfe au publicat asa anunturirolling on the floor))

| UnBroken2016 a răspuns (pentru Drimmero):

Sunt nebun daca mor de ras de cam 10 minute la prostia asta?: :))
https://www.youtube.com/watch?v=_yH5iyn81Ks

| seth2016 a răspuns:

Se pare ca da, dar nu au studiat multi legatura.

Intr-o noapte cu Luna plina, in timp ce erau la o bere, la niste oameni de stiinta elvetieni le-a venit ideea sa studieze influenta Lunii asupra somnului: https://www.psychologytoday.com/......your-sleep

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da.Nu este un mit.La persoanele...mai speciale creeaza insomnii si anxietate.La fel si presiunea aerului scazuta sau ridicata peste normal, la fel si in zile cu nori pe cer.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ce inseamna "mai speciale"? laughing

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Trebuia sa iti dai seama din prima. happy O sa ma explic.Persoanele mai speciale in ce am zis, sunt acele persoane asa zis bolnave psihic.Aceasta denumire este data pentru a o intelșege gresit de „normali". Unele persoane care au un psihic mai diferit ca al nostru, nascute cu aceasta afectiune psihica sau doandita pe parcursul vietii, au „puterea" de a capta ca sa zic asa, de a simti presiunea din aer, unde sau ce dracu o fi cand e luna plina.Stiu o persoana care prevesteste cu doua zile inainte daca va ploua in regiune sau nu.Nimeni nu credea, decat dupa cateva prevestiri din astea. Cand toata lumea isi dadea cu parerea cand vedea nori pe cer, ca ploua sau nu, asat iti zicea clar daca ploua sau nu. Si se adevereste de fiecare data ce zice.Multi il intreaba daca sa plece la muncile campului sau nu. Sper ca m-am facut inteles ce inseamna o persoana mai speciala. Sa nu confundam nebunii cu persoanele speciale. intreband-ul ce simte atunci cand crede el ca va ploua sau nu, imi explica ca aude vajaituri in urechi, de fapt asta se intampla in cap.cand vajaitul este de intensitate mica sau medie nu va ploua sau va ploua linistit, insa cand e vajaitul in cap asa de intens incat ii inchide ochii de stresul asta, furtuna la sigur. Si nu minte. Asa sunt aceste persoane mai speciale, care nici doctorii nu stiu ce au sau nu vor sa spuna ce au.Sunt considerate persoane cu labil psihic sau cam asa ceva ca lumea sa se uite la urs la ei.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mi-am dat seama, voiam doar sa ma asigur. laughing

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Multi zic multe, dovada face diferenta. s-au luat statisticile unei camere de urgenta(cand era luna plina versus cand nu era) si au dovedit ca pe luna plina nu sunt mult mai multe accidente.

| Nitunitu a răspuns:

Afecteaza doar vampirii, varcolacii, vrajitorii, lunaticii, posedatii si persoanele cu creativitate mare. La fiecare e diferit efectul

| Ripley a răspuns:

Am vazut odata un documentar despre o sectie de politie din america, am uitat mai exact de unde dar nu e relevant, in care aratau noapte de noapte cu ce se confruntau politistii respectivi. Intr-un episod respectivii politisti spuneau ca de fiecare data cand e luna plina sunt mai multe cazuri de violente etc. Dintotdeauna in noptea cu luna plina ei sunt mai vigilenti si se asteapta la mai multe cazuri in care trebuie sa intervina. Bine, nu e ceva stiintific dovedit, dar e o statistica interesanta. Faptul ca in nopti cu luna plina lumea e mai violenta.

| UnderPressure a răspuns:

De aia unele animale sunt agitate si urla la luna. Ca e un mit. laughing Da' pe oameni nu-i afecteaza decat daca te uiti la ea printr-o sticla de vodca.

| Awwwww a răspuns:

Trage perdeaua si culca-te. Functioneaza daca nu vrei sa te transformi in sirena laughing))).

| BeeBia a răspuns:

Mit. Eu atat de bine dorm, nu am nici o problemalaughing

| RobinAlin31 a răspuns:

Normal ca-i un mit, nu am intalnit nici un caz pana acum, si m-am plimbat si am vorbit si am dormit in aceeasi incapere, 99% este un mit