| LauBau a întrebat:

Lund in considerare Gaurile Negre se zice despre acestea ca sunt puncte de gravitate enorma unde toate legile fizicii se prabusesc.

Dintr-o Gaura Neagra nu poate scapa nimica, odata ce ai intrat in campul ei gravitational nu mai este nici o sansa de scapare, nici macar lumina nu poate scapa, ma intreb daca oare si timpul este distorsionat de o asa numita Gaura Neagra...

Cu toate astea fiind zise ma intreb daca oare calatoria in trecut este posibila?

6 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Intr-o gaura neagra, spatiu-timpul este distorsionat pana la "rupere". Deci acolo si spatiul, si timpul inceteaza sa mai existe. Deci da, timpul nu doar ca este distorsionat, dar este si eliminat.
Cat despre calatoria in timp, e cam greu de spus. Daca ai putea supravietui calatoriei in interioriul unei gauri negre, poate ca ai intra printr-un fel de "tunel" prin spatiu-timp, care te-ar duce ori intr-un alt loc din Univers, si poate si intr-un alt timp, ori ai putea chiar intra intr-un cu totul alt Univers paralel. Astea sunt cateva teorii.

| KhludCiprian a răspuns:

Premiza: Intr-o gaura neagra timpul e distorsionat. Poti merge in trecut?

Nu. Cel putin nu din cauza gaurilor negre. Foarte probabil am putea sa vedem trecutul, de exemplu vedem trecutul cu milioane sau miliarde de ani, doar uitandu-ne la cel.

La final: legile fizicii se pastreaza in gaura neagra, doar timpul (intre altele) nu mai are sens in a fi definit dat fiind ca masa il incetineste prea mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si timpul este distorsionat. se poate calatori in timp.

| alabalaportocalala a răspuns:

Uite ce crede Stephen Hawking despre asta: https://www.youtube.com/watch?v=i0cVdPHOIxw

| Codeine a răspuns:

Gaura neagra are in centru punctul de singularitate care este o forta gravitationala colosala fiind un punct de volum ce se indreapta spre zero si prezinta o masa care tinde spre infinit si masa fiind a unei stele de minim 20 de ori mai mare ca Soarele. Deci timpul inceteaza sa mai existe. Sunt absurde teoriile care spun ca daca poti "supravietui" intr-o gaura neagra ca e portal in timp si spre alte Universuri SUNT PROSTII. Odata ce materia e absorbita este supusa diverselor efecte fizice precum si comprimarii. Si nici o materie nu poate rezista la singularitate pentru ca e un alt timp de forta gravitationala una colosala(cum am mai spus), dar un om!