| anonim_4396 a întrebat:

Ce sunt găurile negre? Cum s-au format găurile negre? Exista posibilitatea sa fim înghițiți vreodată de vreo gaura neagra?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

In univers exista nori de hidrogen care sub influenta gravitației, colapseaza, astfel hidrogenul fiind inflamabil sa spunem ca ia foc, ca sa înțelegi tu, stea noastră arde hidrogenul care astfel eliberează fotoni =energie in univers dar si oxigen, e o stea mare arde puternic sa spun așa, ceea ce determina alcătuirea tuturor elementelor din tabelul chimic, ea toată viata ei lupta cu gravitația, gravitația o trage in jos, după ce se arde combustibilul explodează in univers aruncând si aceste elemente, e dar fiind atât de mare atrage lumina la propriu, înghite alte stele, imaginarăți ca steaua noastră e o mică gropita iar o gaura neagra o groapa cat oceanul de mare, pai atrage acolo totul, ce si cum e pe acolo nu știm, dar știm ca ar putea fi, eu am explicat pe înțelesul tău

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Exista posibilitatea sa fim înghițiți vreodată de vreo gaura neagra?
in centrul galaxiei noastre se spune car exista, dar, nu, in nici un caz, pentru ca in 5 miliarde de ani ne întâlnim cu alta galaxie iar steaua noastra iti termina hidrogenul si se transforma intr o pitica alba

| wildthing a răspuns:

O vei gasi de mergi de la buric mai la vale, pana-oi da de-o carne moale, buna de facut sarmale. Acum, gaurile negre sunt de doua feluri...cu par si fara par.
Exista sansa sa fim vreodata inghititi de una? Sa speram ca da, altfel ramanem virgini.winking

| carevaescu a răspuns:

O acumulare de masa atat de densa incat curbura timp-spatiului in jurul sau tinde spre ifinit. Adica odata ajuns la o anumita distanta de ea, orice obiect fizic (inclusiv lumina) nu mai poate evada, se va duce cert catre mijlocul ei.

| Theo94 a răspuns:

O gaura neagra este o regiune sau un loc in spatiu cu o gravitatie atat de puternica incat nici lumina nu poate scapa.

| FilipSorin a răspuns:

Nu, pentru ca trebuie sa vina a 2 a venire al Lui Isus iar Dumnezeu nu va permite sa se întâmple asta