| sabin89 a întrebat:

M-am dus de Sf. Ion sa fac o vizita doamnei Maria Popescu happy o veche prietena de-a mea. E o femeie foarte ospitaliera, care ma trateaza totdeauna cu cate ceva cand ma duc. De data asta m-a tratat cu compot; dar nu oricum, ci punandu-ma mai intai la o incercare. Mi-a pus pe masa trei borcane cu compot: unul de cirese, unul de visine si unul cu amestec cirese si visine. M-a atentionat ca toate etichetele de pe cele trei borcane sunt puse gresit. Eu trebuia ca, luand o singura fructa dintr-un singur borcan, sa determin continutul tuturor. Nu m-am descurcat. I-am spus ca eu stiu doar sa dau probleme de logica, nu sa le si rezolv happy Mi-a iertat ignoranta si m-a tratat totusi, nu numai cu compot, ci si cu prajituri. Aveti vreo idee cum s-ar fi putut rexolva chestia asta?

12 răspunsuri:
| sabin89 explică:

Rezolvarea e posibila oricum. Deci iei dintr-un borcan o fructa, o gusti si apoi poti spune: gata, acum stiu ce este in fiecare. Dupa forma fructului, sau dupa marime, sau dupa culoare se presupune ca nu se poate face distinctia intre cireasa si visina.

| CuriousStuff a răspuns:

Poti sa te uiti la ele? Iti dai seama doar daca te uiti ca intr-un borcan sunt doua tipuri de fructe (visine si cirese)? Atunci stii din prima care e borcanul cu visine si cirese si iti mai ramane doar sa gusti din unul din celelalte doua borcane.

Daca nu ar trebui macar dupa ce le gusti sa-ti dai seama exact daca in borcan este doar un fruct sau e combiantia de fructe... E mai complicat putin.
Ai 3 borcane ( C-cirese, V-visine, X-ambele).
Daca iei una la intamplare si gasesti o cireasa (si esti sigur ca e borcanul cu cirese, nu cel combinat), pe borcan poate sa scrie doar V sau X, daca pe borcan scrie V, atunci raman 2 borcane: C si X, tu stii ca sunt gresite etichetele asa ca borcanul pe care scrie C nu poate fi cu cirese si cel pe care scrie X nu poate fi cu combinatia de fructe, deci, borcanul tau (V) e cu cirese, borcanul pe care scrie X e cu visine si borcanul cu C e cu ambele. La fel si daca pe borcanul tau scie X, raman 2 borcane C si V, in borcanul tau (X) sunt cirese, in borcanul cu V sunt ambele si in cel cu C sunt visine.
Astfel se poate rezolva indiferent de ce fruct iei prima data cu conditia ca sa poti sa-ti dai seama daca in borcanul de "amestecat" e chiar amestecat sau e doar un fruct. Ca daca din borcanul amestecat tu iei un fruct si e cireasa nu ai de unde sa stii daca in borcan mai sunt si visine sau sunt doar cirese, in cazul asta nu cred ca e posibila o rezolvare.

| sabin89 explică (pentru CuriousStuff):

Poate nu m-am exprimat eu clar. Se presupune ca nu le poti deosebi nici dupa culoare, nici dupa forma, nici dupa marime. Ci doar dupa gust. Deci, te uiti la ele si nu stii, nu iti poti da seama care cu ce e. Toate arata la fel. Singura posibilitate ramane gustatul. Si acum, problema (de logica) iti cere sa determini continutul tuturor doar luand (si gustand) o singura fructa dintr-un singur borcan.

| CuriousStuff a răspuns (pentru sabin89):

Dar prin gust poti deosebi o cireasa simpla de o cireasa din borcanul cu cirese si visine? Daca da, atunci rezolvarea e in raspunsul meu, daca nu, m-ai facut curios.

| sabin89 explică (pentru CuriousStuff):

Pai cireasa simpla si cea din borcanul cu amestec sunt la fel din toate pdv (incusiv gust).

| CuriousStuff a răspuns (pentru sabin89):

Atunci... Hai sa vedem.
Tot asa, 3 borcane C, V, X.
Varianta 1: Iei un fruct din borcanul C, deci borcanul ala poate sa aiba doar visine sau amestec, daca ai gasit cireasa, e clar ca e borcanul cu amestec, celelalte 2 borcane V si X, in X sunt Visine si in V sunt Cirese.
Varianta 2: Iei un fruct din borcanul C si e o visina, Deci C poate sa fie cu visine sau cu amestec. Si raman V si X, unul din ele trebuie neaparat sa fie cu Cirese iar celalalt poate fi cu visine sau amestec... Si de aici m-am blocat.
Hai sa vedem varianta3, poate iese daca iei din X (borcanul cu eticheta de amestec) deci care poate sa aiba doar visine sau cirese:
Varianta 3.1: Iei din X o cireasa, deci in X sunt cirese, iar in V si C trebuie sa fie visine si amestec, in V nu au cum sa fie visine deci visinele sunt in C si amestecul in V. Hai ca asa iese.
Varianta 3.2: Iei din X o visina, deci in X sunt visine, iar in V si C trebuie sa fie cirese si amestec, in C nu au cum sa fie cirese deci in C e amestec si in V sunt cirese.
Ok, got it... Trebuie sa iei din borcanul pe care scrie ca e amestec, altfel nu iese.

Dar pana te gandesti la toate astea se strica pana si compotul din borcanele neincepute (daca esti eu) laughing

| sabin89 explică (pentru CuriousStuff):

You got it. Cum ti s-a parut? Nu e foarte grea, dar iti cere sa-ti pui putin capul sa lucreze, ceea ce, zic eu, nu-i rau. Apropo, cred ca ti-ai dat seama de unde am preluat introducerea aia cu "M-am dus de Sf. Ion..."; o mica diversiune. happy

| CuriousStuff a răspuns (pentru sabin89):

Nu a fost grea insa la prima vedere mi s-a parut imposibila, stiam ca mai trebuie sa ai undeva o cunoscuta, am vrut sa renunt din prima dar eram curios si stiam ca ce postezi tu are cumva o rezolvare, asa ca am incercat. Rezolvarea am facut-o live, am scris exact ce gandeam, si in timp ce scriam mi-am dat seama cum se face. laughing

Si da, parea cunoscuta insa nu stiam de unde, acum mi-am dat seama de "Vizita". happy

| alex495 a răspuns:

Nu sti cum arata o cireasa o visina? Daca erai mare consumator de compoturi, sau macar fructe ti ai fi dat seama dupa gust, ala de visine e mai amar

| Goddess23 a răspuns:

Daca stii cum arata ciresele respectiv visinele ti-ai fi dat seama viual:dupa marime culoare apoi daca ai fi gustat ti-ai fi dat seama ca acel compot de cirese e mai dulce(sunt si cirese amare din alea mici si negre) iar cel de visine e dulce-acrisor acum depinde de calitatea fructului.

| dolion a răspuns:

Cu un singur fruct luat și pe baza etichetelor, care obligatoriu sunt toate puse aiurea, determini prin deducție conținutul fiecărui borcan.