| anonim_4396 a întrebat:

Hai sa ne mai "destindem" cu o problema de logica: Pe trei borcane de compot, unul de cirese, altul de visine, altul cu amestec cirese si visine, toate etichetele au fost puse gresit.Scotand un singur fruct dintr-un singur borcan, sa se determine continutul tuturor.Sa va vad!

Răspuns Câştigător
| Archangells a răspuns:

Omu lui Dumnezo, exprima-te corectlaughing vrei si explicatia deci? uite aici. daca din cel pe care scrie amestec scoti o visina(caz 1) deoarece etichetele sunt gresite obligatoriu,( in borcan trebuie sa existe ori doar visine caz 1, ori doar cirese caz 2) inseamna ca in borcanul mixt sunt visine. atunci in cel cu eticheta de visine si eticheta de cirese trebuie sa fie ciresele respectiv amestecul. deoarece etichetele sunt gresite obligatoriu, in borcanul cu eticheta de cirese nu putem pune ciresele, deci punem amestecul. si ramane ca in cel de visine sa punem cirese. Idem la cazul 2.

4 răspunsuri:
| Archangells a răspuns:

Pai logic, nici nu trebuie sa te uiti pe eticheta sau sa scoti cv. te uiti direct in borcan sivezi ce contine.

| Archangells a răspuns:

Logic, scoti din borcanul pe care scrie amestec un fruct. Aici, apar 2 cazuri : Caz 1: este visina: atunci in borcanul cu visine exista cirese si cel cu cirese este mixt. Cazul 2: este cireasa. atunci in cel cu cirese avem visine si cel cu visine este mixtwinking La IQ-ul meu totul e simplutongue))

| sabin89 a răspuns (pentru Archangells):

Bun, hai sa urmarim logita pe care o propui: Caz 1: este visina. Spui in continuare ca in borcanul cu visine exista cirese. Dar de ce? nu explici. N-ar putea fi amestec?

| sabin89 a răspuns (pentru Archangells):

Asa mai, slujitorul Domnului. Acum am inteles si eu. Mie trebuie sa-mi explici cu rabdare, eventual sa-mi si desenezi. Stii ca eu am IQ-ul ceva mai jos.

| Archangells a răspuns (pentru sabin89):

Omu lui Dumnezo, exprima-te corectlaughing vrei si explicatia deci? uite aici. daca din cel pe care scrie amestec scoti o visina(caz 1) deoarece etichetele sunt gresite obligatoriu,( in borcan trebuie sa existe ori doar visine caz 1, ori doar cirese caz 2) inseamna ca in borcanul mixt sunt visine. atunci in cel cu eticheta de visine si eticheta de cirese trebuie sa fie ciresele respectiv amestecul. deoarece etichetele sunt gresite obligatoriu, in borcanul cu eticheta de cirese nu putem pune ciresele, deci punem amestecul. si ramane ca in cel de visine sa punem cirese. Idem la cazul 2.