| anonim_4396 a întrebat:

M-am uitat atent la poze cu galaxii care "se unesc". Sunt foarte aproape unele de celelalte si intrepatrunse DAR NU arata ca apar coliziuni sau uniri geometrice intre stelele lor de genul a doua sfere una in cealalta. Nu cumva acele galaxii sunt in "simbioza" sau formeaza un sistem precum electronii intre ei si protonii care desi aparent ar intra unii in altii, in realitate ei NU intra unii in altii ci formeaza un sistem numit ATOM? Oare nu pot fi comparate galaxiile cu fermionii care respecta principiul de excluziune al lui Pauli?

2 răspunsuri:
| Tyberiu2000 a răspuns:

Man ( scuze formula mea de adresare), dar sistemele nu respecta aceleași legi ca și particulele. De exemplu viteza de expansiune a universului o depășește pe cea a luminii, lucru care știm că e imposibil. Totuși, această viteză maximă se aplică doar particulelor. În plus, nu e bine să comparăm sistemele cu părțile componente, deoarece prezintă cu totul alte caracteristici. E drept că universul prezintă o armonie bizară, asemenea particulelor, dar asta nu ne permite să le comparăm. Acum, dacă ne uităm atent, putem găsi multe asemănări între obiecte care n-au nici o legătură unele cu altele, dar totuși, acestea sunt doar pure coincidențe.( p.s. Nu o băga pe aceea cu : Coincidențele sunt modul lui Dumnezeu de a rămâne anonim, o știu și eu)

| anonim_4396 explică (pentru Tyberiu2000):

Universul se extinde cu viteza mai mica decat viteza luminii. Altfel n-am fi putut vedea galaxii indepartate.