| anonim_4396 a întrebat:

Ma credeti cand va spun ca nu trece zi fara sa vad lucruri ciudate cum ar fi fantomele? Voi ati vazut ceva vreodata? Si daca vreti sa-mi spuneti ca sunt nebuna imi imaginez sau ceva de genul asta, mai bine nu va mai obositi sa scrieti.

Răspuns Câştigător
| yoo23 a răspuns:

Da te cred.Am mai spus-o.Am 4 cunostinte care au avut experiente cu fantome, dintre care mama si tata.
Si pentru cei care au intrat pe topic sa isi bata joc, mai bine duceti-va si dormiti.

daca spuneai unora din anii 0-1800 despre creaturi mari, de 8 metri inaltime ( dinozaurii) te credeau nebun.
Aveti mintea aia limitata: nu credeti pana nu vedeti.ganditi mai deschis, nu se poate ca sute de mii de persoane din lumea intreaga sa fie nebuna, crezand sau avand parte de experiente cu fantome sau demoni.

23 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Te "cred", nici la mine nu trece o zi fara sa citesc ineptii de la cate un user, tu de ce mai suferi!? De lipsa celebritati? Nu te mai obosi nici tu sa spui idiotenii pe aici.

| Hombre a răspuns:

@yoo23 zecile alea de mii (cu fantomele) sunt deraiate tati, si acestia sunt printre noi, balamucurile abia mai face fata, locuiesc langa un ospiciu si zilnic cara salvarea, dar aceia a depasit faza fantomelor, s-au reincarnat si fiecare se crede Napoleon, Hitler, Sf.Petre etc. si sunt extrem de fericiti.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Să nu ne obosim să-ţi spunem realitatea?
Ok, deci încă eşti în faza de negare.
Nu, nu te cred.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

"nu se poate ca sute de mii de persoane din lumea intreaga sa fie nebuna" - Pe bune?
Ai idee câţi oameni cred că există un om invizibil în cer căruia dacă nu i se supun vor arde etern dar totuşi îi iubeşte?
Ai idee câţi oameni îşi mutilează fiii şi fiicele doar pentru că aşa spune tradiţia? (vezi circumciziile la femei şi bărbaţi)
Ai idee câţi oameni sunt ucişi pentru că au ieşit din casă sau s-au îmbrăţişat doar pentru că asta contravine unei cutume?
Haide măi omule, fii serios. O mare parte o populaţiei planetei este iraţională, lipsită de logică şi gândire critică şi cu tendinţe de probleme psihice.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

@yoo23: Mersi pentru stupizi.
Apropo de exemplul tău cu dinozaurii. Ai rămâne surprins câţi oameni există în România, în 2011 care te contrazic cu privire la existenţa dinozaurilor spunând fie că acele oase sunt oase de balenă fie că oasele în sine sunt falsificate şi că de fapt pământul are doar 6000 de ani şi începe o dată cu omenirea.
Nu e vorba de deschidere şi de îngustime a minţii ci e vorba de probabilitatea raţională ca aşa ceva să existe.
S-a încercat demonstrarea ştiinţifică a existenţei fantomelor şi în afară de concluzia că unele descărcări energetice dau senzaţia unei inteligenţe (posibile fantome care bântuie) nu s-a ajuns la nimic.
Mai mult decât atât, având în vedere că acele descărcări energetice durează puţin, probabilitatea raţională ca acelea să fie declanşate de o inteligenţă (un spirit, să zicem) este nulă pentru că în câţiva ANI cât s-au făcut monitorizări, s-ar fi găsit o periodicitate a evenimentelor sau orice altceva care ar fi putut indica o inteligenţă care generează fenomenul presupus paranormal.
Nu ţi se pare ciudat că raportările cu privire la fantome sunt făcute de persoane religioase, de persoane superstiţioase, de persoane cu zero cunoştinţe în domeniul fizicii sau de persoane care în general nu au o gândire critică şi sunt mai degrabă naive?
Mintea umană e capabilă de multe iluzii şi e destul de complexă încât să se facă pe sine să creadă că în faţa-i se află şi spiritul lui Burebista dar asta nu înseamnă că există.
La urma urmei, dacă e aşa, de ce niciodată când s-au făcut transmisiuni în direct de la locuri presupuse bântuite nu a apărut niciodată o fantomă? De ce în general nu apare o fantomă în faţa fiecărui om?
E exact ca şi chestia din bătrâni cu "diochiul". Şi tata, şi mama şi o majoritate covârşitoare a rudelor mele au fost cel puţin o dată în viaţă "deocheate". Eu nu am fost. De ce? Pentru că atunci când am aflat de asta am pufnit în râs şi nu am putut crede în existenţa deochiului şi, mai ales, în capacităţile vindecătoare ale descântecelor de orice fel.
Şi, ie-te aşa nu m-am "deocheat" niciodată.
Salut.
P. S.: Prazul (userul cu numele ăsta şi nu leguma!) are foarte mare dreptate.

| Vizitiul a răspuns:

Eu nu am vazut niciodata asa ceva. Ceea ce vezi tu se poate explica stiintific. Te poti documenta dintr-o carte de psihopatologie si psihiatrie. E vorba de iluzii exteroceptive, introceptive si proprioceptive. Rasfoieste putin si pe la halucinatiile vizuale. Daca nu-ti place sa citesti, atunci, consulta un psihiatru.

| ania a răspuns:

De cand ai inceput sa vezi astfel de lucruri? Ai incercat sa vorbesti cu satan? Au fost parintii sau bunicii tai implicati in ocultism?

| Sentinel a răspuns:

Legea vietii : Sa nu crezi vreodata ca cineva sau ceva iti poate face vreun rau ca daca o vei face ii vei da putere asupra ta

| Rayyy a răspuns:

Buna,
Eu sa stii ca te cred. Am trecut si eu prin experiente de genul asta, nu multe insa - doar doua.

| SatanaInIzmene a răspuns:

Nu te cred.
Totusi, daca ai vazut ceva imbracat in negru si mergand tip-til, eram eu care ma furisam din casa vecinei tale ca sotul era pe drumwinking

| Slow a răspuns:

Eu, sincer, nu vad nimic. Am cateodata impresia ca aud ceva ciudat, dar de vazut nu am vazut niciodata. Nu iti voi spune ca esti nebuna, pentru ca nu cred ca esti. Toti suntem diferiti, iar unii au anumite "calitati", daca le pot numi asa. In ziua de azi vezi tot felul de documentare si statistici, astfel incat e cam greu sa iti mai dai seama ce eadevarat si ce nu. Cred totusi ca exista mai multe persoane in aceeasi situatie ca si tine. Poate ar trebui sa vorbesti cu un specialist (repet, nu zic ca esti nebuna, dar un specialist te poate lamuri ce si cum).

| blondutza94 a răspuns:

Se intampla sa vezi chestii deastea...stai linistita ca nimeni nu te face nebunaoh go on.chiar o prietena de-a mea patzeste la fel... du-te la un preot si vorbeste cu el despre pronlema ta.

iti va face cateva slujbe si dupa aia vei scapa de ele.

si pr mea tot asa a facut...numa ca ea era amenintzata de elesad

da dupa discutzia cu preotul si dupa slujbe vei fi mai bine:*

| Chrisz a răspuns:

Mergi la biserica, vorbeste cu un preot straight face. Sau eventual la un medic specializat in asa ceva! Orice e posibil, stai linistita.sad

| Kosmyn_6656 a răspuns:

Eu iti zic ca nu exista fantome.Tot ceea ce vezi porneste din minte daca te concentrezi si iti imaginezi ca nu exista atunci iti dispar aceste imagini.Sau na sa zicem ca exista atata timp cat nu iti fac rau... e OK

| Ada11 a răspuns:

Da
eu vad zane si umbre ciudate in jurul oamenilor
am deja-vuu-ri

| Lorena_9308 a răspuns:

Nu esti nebuna, dar nu pot sa imi dau seama ce sunt acele fantome pe care le vezi tu... chiar nu stiu

| OsbourneRock a răspuns:

Ma...eu te cred, dar de ce le vezi numai tuthinking te-ai intrebat? poate e totul din imaginatia ta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da.si eu as vrea sa vad.sa stau de vorba cu ele.sa vad daca e o problema psihica sau paranormala. dar la mine e altfel.inainte de a se intampla ceva.am un gand fugar referitor la ce urmeaza sa se intample.nicodata nu pot preveni.fiindca nu am luat in serios niciodata acest aspect.cateodata se intampla ceva rau. dar mie mi se pare ceva atat de normal incat nici nu ma obosesc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poate erau ingeri! ce penibil...sa ma trimita dumnezeu pe pamant si tu sa ma faci fantoma.rusine!no talking

| fataaaa a răspuns:

Eu am patit recent ceva:stateam pe calculator si dintr-o data mi-a sunat o coarda de la chitara.M-am speriat si am iesit imediat din camera.Cam ciudat...

| ancapetruta2906 a răspuns:

Pai fantome cum ar fi persoanele dragi care au murit?

| iuli6758 a răspuns:

Nu te cred nebuna si eu am vazut una

| iuli6758 a răspuns:

Nu esti nebuna (fantomele) exista