| AvalohAlyn a întrebat:

Mai bine era daca nu exista timpul?
Voua va ajunge timpul? Nu vi se pare ca timpul trece mult prea repede? Si din pacate..viata e scurta. mult.prea scurta...

Răspuns Câştigător
| suffarstar a răspuns:

Universul e spatiu- timp, nu poate exista in afara dimensiunilor astora. Timpul trece prea repede pentru ca umblam cu capul in nori si nu observam lucrurile din jurul nostru. Cand traiesti experiente noi, "timpul" se dilata. Experientele noastre de zi cu zi nu aduc nimic nou si de asta mintea nu le baga in seama, nu le retine, iar timpul, din punctul nostru de vedere, curge mai repede. Cu cat esti mai prezent si pui pasiune in fiecare actiune, cu atat simti mai mult ca traiesti.

10 răspunsuri:
| J0B0MAT a răspuns:

Nu stiu cum ar fi fara timp...
Nu-mi ajunge timpul.Mereu imi propun sa fac mai multe lucruri intr-o zi, iar la sfarsit realizez ca am facut doar jumate din ceea ce mi-am propus.

| LePotato a răspuns:

"Mai bine era daca nu exista timpul?"

- Mai bine era daca gandeai inainte sa postezi intrebarea thinking

Mai bine...

| syd2 a răspuns:

E o intrebare prea abstracta ca sa o privim astfel.

Răspuns utilizator avertizat
| VelaJohnny a răspuns:

Daca n-ar fi timp nici nu ar fi nimic, intrucat nimic nu ar fi avut trecut si nimic nu ar avea viitor.

| Scarbo a răspuns:

Principiul conservarii spune ca : "Nimic nu se pierde totul se transforma."Daca nimic nu se pierde, ci totul se transforma, evolueaza in ceva nou la nesfarsit, asta nu inseamna cumva ca nu exista nicio limita pentru nimic? Daca totul se petrece la infinit, asemena unui cerc, nu putem spune oare ca timpul de fapt nu exista? Cum a fost si cu Universul, inainte de aparitia big-bangului, Universul fiind altceva pe atunci, nu stim inca ce a fost, dar ideea e ca nu exista niciun sfarsit, un sfarsit e un nou inceput, totul este fara limite. Cum a spus si StepanTrofimovici, e o intrebare mult prea abstracta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Scarbo):

Bravo, si acum aplica teoria asta universala la tine. Si spune-mi cum tu nu ai nici un sfarsit si cum acest sfarsit este un nou inceput. Tot universul, tot ce intelegi, ce simti, ce speri, se afla in tine. Cand tu vei disparea, toate vor disparea. Daca pe tine te incalzeste ca porumbeii vor mai face caca in fata blocului si dupa ce vei deveni hrana pentru viermi, inseamna ca ceva a mers prost cand ai fost proiectat.

Asa ca nu, nu putem spune ca timpul nu exista. Obiectele si animalele ar putea spune asta. O fiinta care isi constientizeaza existenta nu poate constata ca nu exista timp decat daca e retrograda, intreaga ei existenta depinzand, de fapt, de timp.

| papuciirupti a răspuns:

Uneori trece foarte repede, dar uneori ma rog de el sa treaca mai repede.
din pacate nu putem sa oprim timpul

| ishallhelpyou a răspuns:

Timpul este doar o unitate de masura pentru a ne marca existenta noastra in acest univers. Daca te uiti la cateva documentare despre cum a fost creat universul, structura sa, evolutia sa continua, o sa realizezi ca noi, suntem nici o farama in clepsidra timpului.

| idonthaveaname137 a răspuns:

Timpul nu trece deloc. Tu treci prin timp.