| StrongHeart a întrebat:

Voua cum vi se pare viata ca este,in general, lunga sau scurta? Pentru voi trece timpul mai repede sau mai greu?

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

E lunga viata, de multe ori timpul trece mai greu cand e nevoie sa treaca repede

| cristi202 a răspuns:

Scurta!
Parca ieri aveam 15 ani.
Cind eram tinar, parca trecea mai greu timpul. De la vreo 30 incoace, parca zboara, 10 ani de acum se duc ca un an in tinerete.
Macar de traiam si noi vreo 500-600 de ani... ☺

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Viata este asa cum trebuie. Insa... nu suntem noi, sau hai sa zic eu, capabil inca sa o constientizez exact cum trebui. Atunci cand o observ, timpul sta pe loc. Doar ca deseori ma las distras de ce se intampla in jurul meu si ma trezesc seara ca a trecut ziua incredibil de repede sad.

Dar candva, o sa o stapanesc.

Tu? big grin

| StrongHeart explică (pentru DoarBogdan):

Ambele,depinde de ce fac in momentul respectiv si de perceptia mea.Cateodata mi se pare ca se intampla foarte multe intr-o viata de om, alteori ca trece un an foarte repede si ma gandesc ca nu avem decat cateva zeci de astfel de unitati si murim.Dar imi gasesc consolarea si puterea de a face fata fricii de moarte gandindu-ma ca e ceva mai bun dupa, ca asta, ce traim acum nu e tot.

| DoarBogdan a răspuns (pentru StrongHeart):

Bine ar fi sad

| Celcestietot a răspuns:

Si repede, si greu.

| SilentRain a răspuns:

O parașuta cu două fete, în prezent al dracu de lunga, dar dacă te uiți în trecut simți ca trecut totul într-o secunda

| Florin9Florin9 a răspuns:

Mie acum mi se pare că viața e lungă (dar probabil la bătrânețe o să mi se pară că a trecut într-o secundă sad ).

Timpul trece repede când sunt fericit și greu când trec prin momente mai neplăcute.

Îmi amintesc de niște vorbe care îi sunt atribuite lui Einstein parcă, era ceva de genul "Stai un minut cu mâna pe o plită fierbinte și ți se va părea o oră, stai o oră cu o fată/femeie frumoasă și ți se va părea un minut, asta e relativitatea".

Cumva doar în capul nostru, dar asta e suficient pentru a ne afecta felul cum percepem trecerea timpului...

Bine... Poate un minut = o oră, e puțin dus la extrem.

Dar am stat odată cu o fată de care îmi plăcea la povești vreo 3-4 ore și au trecut de parcă au fost 30-40 de minute : ))

Sau când eram elev... ora de mate trecea în vreo două ore, iar ora de educație fizică trecea parcă era jumătate de oră : ))

Deci ideea lui Einstein rămâne perfect valabilă : ))

| StrongHeart explică (pentru Florin9Florin9):

Daca e fierbinte fierbinte, trebuie sa fii vreun vrajitorul din Oz sa stai 1 minut laughing Inteleg ideea, totul sta in perceptie.