| FreakyHalloweenBoy a întrebat:

Maine vine luna mai aproape cu 15 % de Terra?laughing si cat dureaza acest fenomen [cate ore, zile, luni etc]? se va putea observa diferenta[de apropiere] maine seara?

6 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Eu am auzit ca 3 zile va tine.Pe 19,20, 21.Am citit undeva. Oricum pe 19 va fi cel mai intens.Sa speram ca altceva rau nu se va intampla. Numai bine.

| NoChanceForUs a răspuns:

Nu-nteleg de ce razi ca prostu.

mira
| mira a răspuns:

Fenomenul nu dureaza mult, pesteo zi incepe indepartarea.Cu ochiul liber nu poti sesiza nimic.Este doar o bucurie a astronomilor care dispun de aparatura performanta pentru a studia luna.

| dexro a răspuns:

Pai a inceput deja si o sa tina mult timp 24h cred... Luna nu se teleporteaza aproape de pamant si dupa departe de el si nu nu o sa faca nici un cutremur nici o apocalipsa, daca sustii asa ceva inseamna ca nu ai habar cum si cat influenteaza luna pamantul

| Dianné a răspuns:

Iti dai seama ce romantic va fi? day dreaming { laughing }.

| mrsjacksonhere a răspuns:

Luna se va apropia de Pământ la cea mai mică distanţă din 1992 încoace (356.577 de km), pe 19 martie. Cum ne va afecta perigeul lunar? Vor exista cutremure, uragane sau inundaţii? Unii specialişti avertizează că ar putea avea loc astfel de fenomene.
Oamenii de ştiinţă au studiat multe astfel de scenarii de-a lungul timpului. Chiar şi în condiţii normale, Luna este destul de aproape de Pământ pentru a-şi face simţită prezenţa: ea determină fluxurile si refluxurile, potrivit Space.com.
Au fost realizate o mulţime de studii de cercetători ai USGS, care nu au găsit nimic semnificativ la aceste fenomene, a afirmat John Bellini, un geofizician din cadrul US Geological Survey.

Dar mai multe site-uri susţin că dovezile istorice arată că există probabilitatea unor evenimente meteorologice nedorite odată cu apropierea Lunii de Pământ.
Evenimente similare au mai avut loc în 1955, 1974 şi 2005, de fiecare dată înregistrându-se condiţii meteorologice extreme.

Tsunamiul care a ucis sute de mii de oameni din Indonezia s-a petrecut cu două săptămâni înainte de "perigeul lunar" din ianuarie 2005, iar în ziua de Crăciun a anului 1974, ciclonul Tracy a devastat Australia.