| anonim_4396 a întrebat:

.stau aproape toata ziua in pat si nu am putere nici sa ma duc sa beau un pahar cu apa, afara nu pot iesi sa fac o plimbare ca sunt 40 grade,si nici rude prin apropiere nu am ca sa le fac cate o vizita, asa ca de luni pana sambata stau acasa singura pana seara cand vine sotul de la munca.ce-mi puteti recomanda ca sa am putina energie? apropo sunt insarcinata...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| xBya a răspuns:

Aw, foarte dragut. :) E important ce simti si prin ce stari treci acum pentru copil. Ocupa`te de casa, gateste, spune`i sotului tau sa iti cumpere o banda de alergat si plimba`te pe ea, mai fa exercitii cu bratele. Sportul te invioreaza si te trezeste din starea aia. Nu trebuie sa depui efort, doar atat cat sa fie relaxant. Ia`o usor. Pe internet sunt o gramada de retete, sfaturi si comentarii lasate de femei care au trecut prin asta. Uite aici ceva ce te`ar putea ajuta http://www.suntgravida.ro/......ntale-2857

7 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Ori esti anemica, ori esti putin depresiva din cauza singuratatii. Ai grija de tine, mananca salate, fructe, hidrateaza-te corespunzator, citeste o carte despre ingrijirea bebelusilor, etc.

| myhaelamar86 a răspuns:

Vitamine

| xBya a răspuns:

Misca`teee. Du`te fa un dus, mananca salate, carne, mancare bogata in proteine ca sa ai energie. Daca esti insarcinata nu trebuie sa stai si sa vegetezi oricat de cald ar fi. Copilul pe care il ai in tine ar trebui sa te faca mai energica, mai vesela, mai plina de viata si nu te vad fiind deloc asa, mai ales ca de abia ai mentionat de bebe. Nu stiu in ce saptamana/luna esti, dar la un moment dat il vei iubi mai mult decat orice pe lume. Sanatate tie si copilului si ai grija si de sot!

| sSMILEverydaYy a răspuns (pentru xBya):

Ca sunt insarcinata e cel mai minunat lucru din viata mea, el si sotul meu sunt tot ce am mai scump..sunt deja in 5 luni si o saptamana, si cred ca bebe imi ia toata energia desi fac dusuri cum mi-ai propus, mananc chiar des, eu cred ca mam plictisit..mam mutat de curand in Italia si nu am pe nimeni aici, cu cine sa ies si asa ca petrec toata saptamana acasa singurica.

| sSMILEverydaYy a răspuns (pentru xBya):

Multumesc frumos ca ti-ai facut timp si pentru mine si ca mi-ai dat un raspuns dragut.o sa incerc sa-mi fac o lista cu activitati si o sa tin cont de ele, poate ca trebuia sa actionez de mult, ca doar o fac pentru bebe si pentru mine.Inca odata multumesc si ai grija de tine.happy

| xBya a răspuns (pentru sSMILEverydaYy):

Pot sa spun ca mi-a facut placere sa te ajut. Cat despre actionat, niciodata nu e prea tarziu. Mersi si eu si sunt sigura ca veti fi fericiti! happy

| xBya a răspuns (pentru sSMILEverydaYy):

Aw, foarte dragut. :) E important ce simti si prin ce stari treci acum pentru copil. Ocupa`te de casa, gateste, spune`i sotului tau sa iti cumpere o banda de alergat si plimba`te pe ea, mai fa exercitii cu bratele. Sportul te invioreaza si te trezeste din starea aia. Nu trebuie sa depui efort, doar atat cat sa fie relaxant. Ia`o usor. Pe internet sunt o gramada de retete, sfaturi si comentarii lasate de femei care au trecut prin asta. Uite aici ceva ce te`ar putea ajuta http://www.suntgravida.ro/......ntale-2857

| Anna333 a răspuns:

Poti incerca gimnastica pentru gravide. Nu este scump si te va ajuta si la nastere. Poti lua o carte si sa iesi in parc ajuta. Iesi la cumparaturi, gandeste-te ce ti-ar placea sa iei pentru bebe. Daca stai in starea asta poti ajunge la depresie, mai ales ca sarcina favorizeaza acest lucru. Asculta muzica relaxanta si viseaza mult. Inteleg ca este foarte cald incearca sa iesi dimineata, seara macar sa nu stai atata timp in casa ca-ti vin doar ganduri rele cand te plictisesti. Vorbeste cu medicul tau sa-ti dea niste vitamine.te vor ajuta. Pup si nastere usoara!