| sabin89 a întrebat:

"Marile secrete ale existenței noastre nu au fost încă rezolvate, chiar și moartea poate să nu fie sfârșitul." - Cum comentați?
Cugetare atribuită lui Nikola Tesla.

12 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Nu avem cunoastere despre ce urmeaza dupa moarte, ci doar pareri. Inclusiv Biblia intra la pareri si nu la cunoastere. Dovada? https://web.archive.org/......_bibl1.htm

| sabin89 explică (pentru doctorandus):

M-am uitat un pic pe articolul ăla. Mi-au atras atenția câteva lucruri, între care versetul Gen. 42:38 și textul ăsta:
"Various English Bible version translate the Hebrew word "Sheol" as Grave, Hell or Pit; some leave it as Sheol." Deci poate fi și Hell. Și atunci, textul de la Gen. 42:38 indică faptul că patriarhul s-a dus în hell (iad, pe românește).

| Drimmero a răspuns:

Singura certitudine a vietii este moartea, nici atunci nu se stie ce se intampla cu tine dupa ea.

| sabin89 explică (pentru Drimmero):

Mai e o certitudine: taxele happy

| Lioana a răspuns:

Dupa orice sfarsit urmeaza un inceput.

| Frank51 a răspuns (pentru Lioana):

Cu excepția celui pentru care drumul s-a terminat. Un nou început urmează pentru restul universului.

| RAY a răspuns (pentru Lioana):

Numai urmeaza nimic, s-a terminat

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Pe atunci nu există TPU că sa aibă de la cine învață, bietul Tesla că voi de la categoria Științe și filosofie. Biblia nu minte, Ba mai mult de copii mici ne întrebăm și o facem până murim dar dovezi nu există decât Isus.

| LaviniuA a răspuns:

Pai daca secretele erau rezolvate, atunci nu mai erau secrete.
Deci a fost tare la logica.

| emotional a răspuns (pentru LaviniuA):

Sunt de acort cu tine

| darrio2007 a răspuns (pentru LaviniuA):

Mai citeste intrebarea.

| EliLeli a răspuns:

Yeyy!