Întrebare recomandată | CryChristiAN a întrebat:

"Matematica nu înseamnă calcul. Calculul este făcut de maşini de calcul. Matematicii îi aparţine fantezia,imaginaţia, demonstraţia. Toate au caracter pur uman şi nu pot fi făcute decât de oameni." (Grigore Moisil)

Deci, pentru tine ce este matematica?
PS: va rog sa nu o mutati, caci are caracter filozofic.

Răspuns Câştigător
| Seby90 a răspuns:

In domeniul cuantic, matematica devine nu numai fantezie ci si adevar. Multe lucruri ciudate / funny / imposibile se produc in acel univers.

Poti aduna sau scadea dar nu spera ca daca le faci pentru tema de la mate iti vor aduce oarece satisfactie.

22 răspunsuri:
| Woodenpints91 a răspuns:

Matematica asta, duşmanul de moarte de la bac, are şi ea mai multe subramuri.
La care te referi?

| AlxMro a răspuns:

Matematica e cea mai buna munca din punct de vedere intelectual.

| AlxMro a răspuns:

Imaginatie- spre exemplu la determinanti, trebuie sa fac IMINAGAR triunghiuri intre termeni intrucat varfurile alcatuiesc un produs (varfurile fiind numere). Fantezie - presupunerea prin absurd.

| Inferno a răspuns:

Foarte corect, parerea mea este ca ar trebui sa renuntam la carile de povesti si de basme, iar in locul lor sa introducem carti de matematica pentru cei mici. Imagineazati cum ar evolua elevii daca i-am familiariza cu matematica de mici eliminand "Alba ca Zapada si cei sapte pitici" si introducand "Alba ca zapada si cei:limita din radical din 49n^2+23n+43n+23/n^2+32n+126 pitici."
Copii ar fi nevoiti sa calculeze pentru a afla titlul povestirii.

| LoveToHate a răspuns (pentru Inferno):

Cum vrei sa calculeze daca ei nu stiu nici macar sa numere pana la 1000?

| sabin89 a răspuns:

Mate are legatura cu imaginatia. La geometrie, de ex., de multe ori trebuie sa duci (sa imaginezi) linii ajutatoare sau sa faci chiar constructii ajutatoare, fara de care nu poti ajunge la solutia problemelor (daca vrei iti dau si exemple).

| WR104 a răspuns:

O inventie utila.

| RAY a răspuns:

Este ratiunea exprimata in cifre, nu este fantezie este ratiune, gandire, logica, stiinta daca eu spun ca am pus 2 mere langa alte 2 mere si au fost 4 mere, deci 2 plus 2 egal 4 vezi nu e fantezie, poti sa dovedesti cea ce calculezi, nu doar sa tocilesti

| doctorandus a răspuns:

Teorema colorarii hartii a fost demonstrata de calculator (pentru oameni era prea complicat).

| Dariusuu a răspuns:

Tot ce vreau sa spun este ca MATEMATICA este exacta.

Am pierdut ore in sir dar nici acum nu inteleg de ce.

| Delicacy a răspuns (pentru Dariusuu):

De ce ar avea matematica legătură cu fantezia şi imaginaţia? Fantezia înseamnă eliberare de reguli, norme, teorii, o abatare de la tot ce e real şi exact.Mi se pare o aberaţie să spui că matematica înseamnă fantezie.

| RAY a răspuns (pentru Dariusuu):

Pentru ca nu o poti gresi daca calculezi bine

| Dariusuu a răspuns (pentru Delicacy):

Ai dreptate.

| WhatheWow a răspuns:

Matematica e cool! Vrei sa-ti exemplific? Da-mi o problema si o rezolv ...matematic! Cool, nu?! laughing

| Delicacy a răspuns:

Dacă matematica are legătură cu fantezia şi imaginaţia, eu îmi tai părul.

| Dariusuu a răspuns (pentru Delicacy):

Stiu eu un frizer bun

| ACAB1312 a răspuns:

O stiinta in care se aduna, scad, inmultesc, impartesc niste numere thinking
Baga si tu acolo ceva la plesneala ca nu e greu laughing

| CryChristiAN explică (pentru ACAB1312):

Sa inteleg ca, nu inseamna imaginatie pentru tine, ci numai calcule nu?

| ACAB1312 a răspuns (pentru CryChristiAN):

Imaginatie in ce privind, intr-un triunghi sau intr-un patrat?

| Daisukee a răspuns:

Fantezia,imaginatia? Matematica e cel mai negru cosmar al meu si al milioanelor de oameni care au fost si sunt inca in bancile scolii, Matematica nu are caracter filosofic ci pur stiintific, se ocupa cu chestii exacte, in schimb filosofia nu are margini.
Matematica din punctul meu de vedere poate fi asociata mai mult cu logica.

| CryChristiAN explică (pentru Daisukee):

Dragule. Am zis ca intrebarea are acracter filosofic, nu matematica. Eu voiam sa aflu si opinia voastra privind matematica nu numai prin calcule, ci si ''cu alti ochi'', cum se spune big grin