| Wehrmacht a întrebat:

Mi se pare mie sau oamenii devin din ce in ce mai prosti si parca se transforma in animalute de companie? Peste tot vad aceeasi chestie.SI pe site-ul asta.
Daca te duci la Familie si Relatii o sa vezi ca toti stiu mai bine decat tine cum este viata ta.
Daca te duci la Dragoste si Sex o sa ii vezi pe toti plangandu-se de niste chestii care nici nu s-au intamplat.
Daca te duci la Religie...nu recomand.
In lumea de afara vad ca multora le pasa de problemele altora.Si unii cred ca au obligatia de a te face "normal" doar pentru ca lor le pari anormal.
Parca oamenii nici nu mai gandesc.La scoala au adus profesorii o prostie d-aia de voluntariat sa semnezi.Am ramas uimit.Toti prostii s-au apucat sa semneze.Nici macar n-au citit ce scria p-acolo.Eu nu am vrut sa fac voluntariat deci am zis ca nu semnez.Logic...nu a fost normal ce am facut.Au incercat sa ma abureasca incercand sa spuna ca este altceva...nu de voluntariat.O incercare de o penibilitate de cea mai intalta calitate din moment ce pe aia scria clar pentru ce semnez.
De o gramada de ori mi s-a spus ca trebuie sa imi bag mintile in cap.Asta pentru ca nu voiam sa fac ce nu imi placea.Si cine apuca o baga pe aia "In viata nu faci doar ce iti place tie...".Sa mori tu? Sa vad cine ma opreste.
Imi aduc aminte ca directorul ne-a spus ca profesorul poate sa il dea afara pe elev sau sa ii puna 2/3 dar nu absenta.A doua zi cand s-a enervat ce credeti ca a spus?"Potoleste-te ca te dau afara si iti spun absenta". Foarte tare.
Daca stau sa ma gandesc putin mai mult realizez ca am remarcat mai multe tipuri de prosti.Mai sunt aia:
Daca vine cineva la tine cu un cutit si ii spargi mufa tu esti agresorul si ala este victima.
Sau alt tip de prosti:
Exemplu pe intelesul tuturor:
-De ce?
-*ramane fara argumente si injura*.
Stiu ca intrebarea deja a prins alta forma decat cea de la inceput si deja cred ca trebuia sa-mi fac un blog pentru a rasturna chestiile astea acolo dar lenea e stapana.
Ma opresc aici si reformulez intrebarea:
De fapt, mi-am adus aminte si de aia care cred ca le stiu pe toate si cand ii blochezi profita de putere au ei(te dau afara din clasa, te pedepsesc...etc.Nu ma refer doar la profesori.)
Voi ce tipuri de ipocriti, prosti, sclavi ati intalnit cel mai des? Si unde? Prin ce zone credeti ca salasuiesc aceste specimene? Ce intamplari nefericite ati avut cu ele?

Stiu ca nu am scris chestiile asta intr-o ordine anume.Am facut o amestecatura.Am inceput cu ceva si am scris tot ce mi-a venit in minte.

21 răspunsuri:
| MineIsLikeABridge a răspuns:

Nu stiu cine a spus asta, dar stiu ca tu esti persoana care o va intelege : O pasare care se naste intro colivie va crede ca a zbura este o boala.

| MineIsLikeABridge a răspuns:

Toti oameni din jurul meu sunt cam asa, important este sa stii sa profiti.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Oamenii promoveaza lipsa de originalitate, prin asta crezand ca eficienta va creste semnificativ.Da, poate ca va creste, dar nu vor progresa.Acolo unde este nevoie de inovatie, si deci, evolutie, este nevoie si de originalitate.Se vede,oarecum,ca,odata cu dezvoltarea erei tehnologice, stereotipia ia amploare, si originalitatea devine insignifianta, nu mai exista creativitate, nimic.

| doctorandus a răspuns:

"Am mai văzut supt soare că în locul rînduit pentru judecată domneşte nelegiuirea, şi că în locul rînduit pentru dreptate este răutate." Eccl. 3:16.

| suffarstar a răspuns:

Probabil ar trebui sa vezi filmul " One flew over the chukoo's nest". Daca intelegi filmul ala esti cel mai tare.
Lumea e pe dos,acum te-ai prins? Astea sunt lucruri normale intr-o societate fara principii morale(libertate,cica) unde toate lucrurile perverse sunt privite ca ceva normal.
Nu mai suntem pe vremea lui Robin Hood sa pui mana pe un arc si sa ucizi raufacatorii,suntem inconjurati de asa ceva,poate chiar suntem asa ceva. Lumea e plina de astfel de oameni,asa sunte ei,nu-i poti schimba,eu personal consider ca sunt niste oameni tristi care au nevoie de speranta. Lumea nu mai poate fi schimbata, e mai complexa,o lume plina de vinovati, nu il poti ucide pe Obama ca ataca Siria,nu il poti ucide pe Assad ca foloseste arme chimice impotriva rebelilor,nu poti ucide rebelii fiindca au si ei dreptate,le-au fost ucise familile etc. nu mai poti face dreptate.
Omul a devenit rau,nebun,egoist,la TV aflam in direct cand si-a pierdut nu stiu cine virginitatea,ni se baga pe gat toate porcarile. Nu poti lupta impotriva sistemului. Nu poti iesi in strada fiindca profii se uita urat la tine ca ai parul lung. Daca te vei opune profesorilor,tot tu vei pierde. Aceste lucruri sunt trecatoare si ar trebui sa te concentrezi pe esential. Traim intr-o lume stricata care cauta haotic fericirea, o lume trista si amara care din pacate nu va mai fi vreodata frumoasa. Totul merge spre distrugere. Filmele ne spun ca Pamantul va fi lovit de un corp ceresc care ne va distruge,sau un cutremur urias, apele ne vor inghitii sau extraterestrii ne vor invada, dar intotdeauana se ocoleste adevarul, oamenii se leaga singuri la ochi si refuza adevarul. Singuri mergem spre Apocalipsa. Oamenii mor de foame in alte tari si altii investesc sume enorme pentru a face cercetari care mai de care mai stupide. Se cauta apa la temperaturi astronomice, in loc sa salvam ce mai e de salvat.
Nu te mai impiedica in lucruri marunte, ai o viata de trait, fi fericit si imparte din fericirea ta si altora.

| Wehrmacht explică (pentru suffarstar):

"Ai o viata de trait, fi fericit si imparte[...]".Pai cred ca asa si vreau sa fac.Dar daca in 1-4 mi s-a spus ca pot sa fiu asa cum vreau in 5-8 si in 5-8 ca sa astept liceul ca sunt mai mare si la liceu acum sunt sigur ca o sa mi se spuna sa fac ce vreau la facultate ca atunci cand ajung acolo sa mi se spuna ca in viata nu fac doar cea ce imi place, ceea ce este o tampenie.
Toate chestiile astea, toti cretinii astia care vor sa arat si sa fiu cum vor ei+ca sunt ei aia din sistem(cum ai spus si tu) ma face sa cred ca singura metoda este sa lupti din intuneric.Asa cum fac aia de ii numesc astia teroristi si criminali.Cu cat stau mai mult in chestia asta numita societate cu atat mai mult le dau dreptate si ii sustin pe aia numiti "scursurile societatii".
Ce vreau sa spun este ca majoritatea cred ca profesorii, politia, politicienii...etc sunt invincibili.Au functia aia si toti cred ca nu se pot lua de ei asa ca pleaca capul si asculta de ei.De fapt, realitatea este ca si ei sunt ca ceilalti.Cum un politist de exemplu poate sa bata pe cineva asa si altcineva poate sa-l rupa pe el.Nu e nici o forta magica sa-l protejeze.Singura diferenta este ca aia care se impotrivesc sunt pusi intr-o lumina proasta.
Si cu parul lung: este scris clar in constitutie ca nu sunt legale discriminarile pe baza de rasa, SEX...etc. dar se pare ca gandula la "asa trebuie sa fie baietii" e mai sus decat ea.

| suffarstar a răspuns (pentru Wehrmacht):

Eu cred ca tu ai impresia ca toata lumea te uraste si toti doresc sa fi ca ei. Este adevarat,sunt oameni care abuza de putere,cum ar fi unii profesori extrem de exigenti sau niste jandarmi care odata au vrut sa-mi dea amenda fiindca jucam fotbal pe terenul scolii si domnul director ne-a dat voie. Este adevarat,dar nu cadea in cealalta extrema. Nu te izola si incerca sa lupti cu arme nepotrivite. Daca e imbraci mai ciudat,gandesti mai ciudat,fireste,unii pun semne de intrebare,dar trebuie sa actionezi cu intelepciune si maturitate,nu cu rautate. Cauta-ti prieteni care gandesc ca tine,nu te gandii foarte mult la cum sunt altii,ce rai sunt sau ce vor ele de la tine. Nu te stresa la ce trebuie sa faci sau cum trebuie sa fii,fiecare lucru la timpul lui. Esti inca copil,abia intri in adolescenta,incearca sa inveti de la persoane inteligente, asigura-te ca esti inonjurat de persoane care te sfatuiesc sanatos iar pentru cei care te urasc, invata sa-i iubesti, daca si tu ii urasti, nu vei fi cu nimic mai bun ca ei.

| Wehrmacht explică (pentru suffarstar):

Nu...nu cred asta. Poate doar putin.Ma enerveaza ca politicienii, profesorii, politistii...etc sunt acel tip de oameni inchisi care cred ca pot face orice.Numai d-astia ajung acolo.Eu incerc sa gandesc rational.O fac.Dar oamenii aia are gandesc irational si spun numai tampenii ma fac sa gem de nervi.Si toti cei care sunt de partea mea nu ii prea intalnesc deloc.Ma astept la mai mult de la colegi si prieteni decat de la familie si profesori.Ma enerveaza ca predomina prostia aia de supunere oarba.Toti asculta de cineva fara sa gandeasca.

| introduaicinumele a răspuns:

Te inteleg. Eu doar pentru ca am incercat sa fiu diferit, sa fac ceea ce-mi place, sa nu mai fiu o oaie proasta fara creier urmand turma care. se duce in groapa. Din cauza asta am avut probleme la scoala, nota scazuta la purtare, note de 3-4 luate pe degeaba, dar s-a rezolvat cu examenele, am ajuns la un liceu bun. am avut media in jur de 9, nu e prea mare, dar eu zic ca a meritat sa mai fac si ce-mi place mie si sa-mi spun si opinia (pentru care am fost pedepsit. injurat, respins de colegi). Asta m-a ajutat sa-mi creez caracterul meu. Imi pasa si de cel de langa mine si de viitor, si imi nu mai regret trecutul. Asta e important ca sa evoluezi. Si sa nu uitam ca daca te plangi de probleme uiti sa le gasesti rezolvarea.

Dar acum, media (TV-ul si ziarele in special) e plin de prostii, conducatorii incearca sa ne prosteasca. Daca traim in prostie vom deveni prosti. Copii vor fi din ce in ce mai prosti si needucati. Iar cei care incearca sa faca ceva diferit, sa schimbe ceva la comunitatea in care traiesc sunt respinsi si neascultati. Stai si te plangi ca n-ai bani, ca tara e de tot rahatu, dar faci ceva ca sa o schimbi? Nu. In continuare te plangi. Nu asta inseamna evolutie. Daca noi ca oameni ne-am schimba mentalitatea si am putea transforma tara. Totusi un lucru parca e bun: oamenii incep sa protesteze. E si asta un pas. Dar nu-i de ajuns. Daca toti ne-am unii si ne-am schimba am putea da joc conducerea si am putea face mai multe locuri de munca, am aranja mai bine zonele tursitice, am profita de pamantul bun pentru agricultura si am putea fi una dintre cele mai bogate tari ale Europei happy

Internetul mi-a oferit posibilitatea de-a-mi spune opinia intr-un mod public fara sa fiu influentat de restul. Si pentru mine asta e ceva extraordinar. Sa fac un blog prin care imi spun parerea, sau un video pe Youtube. E chiar ceva extraordinar, mai ales cand iti compari opinia ta cu a celor din jur si incepi incet incet sa-ti cladesti o comunitate si sa mai schimbi ceva la mentalitatea omului.

In fine, am fost cam offtopci, dar deeh. Mi-am adus aminte de cate ori am reusit sa fac un prost sa ramana fara argumente doar prin 2-3 vorbe pe care nu le intelegea si apoi m-a injurat si a dat dovata de prostie si s-a facut de ras happy in fine, multi infara de manele, seminte, *** si injurat nu mai stiu happy
Iar sclavi sunt si ei peste tot. ca sa ai un slav nu trebuie sa fi desptet, trebuie sa fi prost si sa ameninti cu bataia. d-asta aveam in clasa colegi sclavi care faceau orice, dar orice spuneau cei din jur. Eu ma opuneam si apoi vezi doamne ca eu sunt cel rau care nu vrea sa aiba prieteni.
SI mai sunt si tipul ala de prosti care actioneaza inainte sa gandeasca (cum ai zis si tu faza aia cu semnatul).
Eh, sper ca ai inteles ceva, am 15 ani si am vorbit din unghiul pe care-l vad eu la varsta mea.

| Wehrmacht explică (pentru introduaicinumele):

Si eu tot 15 am.Si eu am avut probleme la scoala si in seara asta iar mi-am facut draci.Cica sa ma tund.Ca sunt baiat si baietii trebuie sa aiba parul scurt.Si acu vine si mama "cand te tunzi sa nu mai avem(de parca ar avea si ea) probleme la scoala" Dupa ce tot anul' m-am certat cu profesorii si am crezut ca am invins.
Profa de sport imi reprosa ca nu sunt normal pentru ca nu am limite cand im exprim parerea.De ce as avea? Pana la urma mi se rupe daca adevarul jigneste pe cineva.

| RandyMarsh a răspuns (pentru introduaicinumele):

Salut!
Mare dreptate ai! Astia sunt oamenii...Ei doar cer, dar nu fac nimic sa obtina si singuri.
Mergeam prin parc si eram uimit de cat de incet se faceau renovarile(banci noi, etc...).
Am mai mers putin.Si ce sa vezi, un lucrator sapa o groapa, iar ceilalti stateau in jurul lui si glumeau.Pe acolo era plin de sticle de bere(Bucegi, cred ca asta ara mai ieftina).
Aia cred ca mai mult glumeau decat sa munceasca, cred ca puneau o banca odata la 3 zile.
Ma duceam dimineata la 6 la alergat, ei veneau la 7.Pe la 10 dupa ce terminam nici nu mai erau acolo.
Ei nu muncesc vara dupa 10 ca e prea cald, toamna ca ploua, iar iarna ca e prea frig.
Cred ca doar primavara muncesc mai mult.
De ce ii mai strigam pe altii daca nici noi nu facem acel lucru?!
Nu pot sa ii inteleg pe acesti oameni, nici nu vreau asta.
Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e vina lor, vine din educatie, constrangeri, frustrari etc. e cam nasol, cam pe dos. asta este, gaseste-ti locusorul care sa te avantajeze cel mai mult.
sa-ti raspund la intrebare: pe mine ma dispera cel mai tare cei care deschid un subiect doar pentru a-si oferi sansa sa se contrazica cu toata lumea si sa se auda vorbind. am intalnit toate genurile, dar astia ma seaca cel mai tare.

| RandyMarsh a răspuns:

Salut!
Parca mi-ai citit gandurile.Gandesti ca si mine.
Sunt de acord cu tine.De ce trebuie sa facem ce le place altora,atata timp cat acel lucru ne nemultumeste pe noi?
Primul exemplu este o mare idiotenie, dar din pacate este real.
Cred ca am avut noroc si am intalnit doar al doilea tip.
Majoritatea i-am intalnit pe jocuri multiplayer, uni chiar mai mici cu cativa ani ca mine, care nici macar nu stiau sa scrie corect.
Cred ca cei mai multi sunt online, pentru ca au curajul sa spuna.Nu cred ca ar avea acelasi curaj sa o spuna fata in fata.
Mi s-a mai intamplat ceva la scoala.Eram la matematica, profesorul m-a scos la tabla(el stia ca eu cam dau rateuri la probleme).Am rezolvat problema, vine la mine, Pac! Direct una la ceafa(ca de obicei). Apoi se uita mai bine si vede ca am facut problema corect.Nu o sa-l uit niciodata pe domnul Popescu Ionel!
Primul exemplu ti s-a intamplat? As vrea mai multe detalii, m-ai facut curios.
Am citit totul cu mare placere. Daca ai face un blog cred ca l-as frecventa foarte des.
Bafta! Si....La cat mai putini prosti.

| CorneliaC a răspuns:

Pai, din pacate, lumea de astazi e proasta, sa zicem 95% dintre oameni. Foarte jalnic.

| kidy00 a răspuns:

Din pacate, cam asa este! sad Dar nu toti! Sunt si persoane "ca lumea", cu care ai ce vorbi. happy

| ƳourMind a răspuns:

In Romania daca ai deschis gura cand nu gandesti la fel ca "ceilalti" esti luat la *** de toti din jurul tau.Crede-ma am simtiti pe propria piele asta!
Eram la ora de religie (optional pe care nu il votasem) si profa ne-a dat mai multe intrebari:
-De ce crezi in Dumnezeu
-Cat de des mergi la biserica
si ne-a mai dat inca vreo 3 dar nu imi mai aduc aminte.
Eu la prima intrebare am raspuns simplu nu cred in Dumnezeu si daca Nu credeam in Dumnezeu automat celelalte intrebari nu mai contau.
Dupa a inceput dezastru : profa mi-a pus 2 si toti ma luau la *** crezand ca sunt vreun drac...
Deci sa-mi pui 2 pentru un raspuns sincer din partea mea.m-am simtit chiar foarte frustrat +ca in afara de vreo 3 colegi nu mai sufar pe nimeni din clasa.Deci in Romania dreptul la libera exprimare ramane doar scris si mai exista si un efect de turma si desigur mai multi factori.
Apropo bun exmplul cu voluntariatul.
Am si eu prosti de astia care nici nu citesc macar titlul de pe foaie si semneaza asa aiurea.
Bafta

| Wehrmacht explică (pentru ƳourMind):

Puteai sa te duci la politie pentru ca ti-a pus 2.Ai dreptul sa alegi credinta ta si nu te poate obliga nimeni sa alegi ceva anume.

| ƳourMind a răspuns (pentru Wehrmacht):

Frate m-ai trimis la o institutie din Romania in care daca vii cu astfel de cazuri chiar ca nu te baga in seama decat daca dai vreo spaga ceva.
Deci m-ai bine lasa 2-ul ala. Oricum de la anul nu mai merg la ora de religie.

| RosyInferno a răspuns:

Mai, stii cum este? S-o zic ca pe o gluma. ar fi cam asa: Vrei sa te uiti la ceva horror? Uita-te la oamenii din jurul tau si cu siguranta te vei speria.
Faza este ca toti sunt condusi de ideile si prejudecatile care le primesc pe tava de cand sunt mici. Majoritatea se lasa pacaliti si se injosesc pentru, cred ei, binele lor. Solutia pentru a nu mai fi prost, este sa nu mai fi prostlaughing Daca vrei sa stii si altceva. imi dai mesaj in privat.

| Teapa_Ion_1986 a răspuns:

Din pacate 90% din populatia planetei e asa.
Aia 1% pe asta se si bazeaza si cu astia isi fac treaba, cu prostii.
Ai gandire critica, si lor nu le plac astia cu gadirea critica pentru ca nu pot profita asa usor de ei.
Sfatu' meu de viata pentru tine e sa faci tot posibilul sa devii independent financiar, propriul tau patron.
Succes!