| MeScorpion a întrebat:

Ne putem manipula constiinta? Cum?

Răspuns Câştigător
| m5789932 a răspuns:

Este un moment in care cand o greseala este repetata in mod voit si constient, constiinta nu mai reactioneaza. Constiinta are rolul de ai spune omului ce e gresit sau nu, atunci cand acesta savarseste o fapta. Cel mult poti anula constiinta, dar nu o poti manipula. Un exemplu: faci o crima, pentru ca asa vrei, dar stii ca ai gresit, insa nu tii cont de aceasta, si deci repeti actiunea, din diferite motive: fie ca-ti place, fie ca te supara ceva etc. Totusi stii ca ceea ce faci este gresit, insa asta nu te impiedica, sa-ti continui aceasta placere. Constiinta exista si pentru cei deplasati psihic, insa acestia o ignora, si se lasa condusi de paranoia lor, sau emotii etc. Persoanele care nu gandesc, nu recurg la gesturi de aceasta natura, pentru ca nu realizeaza ceea ce se intampla in jurul lor;

8 răspunsuri:
| m5789932 a răspuns:

Autosugestia = 0. Autosugestia este o forma ascunsa de credinta in eul propriu; altfel spus alimentarea eului propriu, si indepartarea celor din jur. Nu este gresit sa ai incredere in tine, in propriile tale forte idei, convingeri etc, dar sa nu se ajunga la mandrie; sa inlocuiesti parearea buna despre tine cu mandria. In felul asta autosugestia nu-si mai are rolul. Nu trebuie si nu este necesar sa repeti in minte o idee, ca sa o poti savarsi.

| m5789932 a răspuns:

Dl. Harciog sunt de acord cu d-voastra: "Pavel Corut este de o rara imbecilitate."

| CrazyTeenager a răspuns:

Da uneori o facem inconstient.

| Cronki a răspuns:

Citeste Pavel Corut! Are mai multe carti, insa eu recomand "Catre culmile succesului" (Formula fericirii)

@Harciog cand faci o afirmatie este bine sa vii si cu argumente. Daca imi confirmi ca esti pocait sau crezi mult in "doamne-doamne", atunci nu am intrebari pentru tine!

| arcan_7531 a răspuns:

Da,prin autosugestie, creierul zice nu, tu spui da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poti pentru ca aceasta constiinta reprezinta esenta ta in fata existentei.A o manipula nu inseamna decit ca nu o ai si nu-ti manipulezi decit mintea in superficialitatea ei.A manipula constiinta este echivalent cu a manipula intreaga existenta si, fie vorba numai intre noi (sa nu mai spui nimanui), nu e posibil asa ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cronki,Pavel Corut este de o rara imbecilitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In fiecare fractiune de secunda, si cu buna stiinta. Cum? Oricum. Suntem oameni, ce mama dracu'!