| MagicSmile7 a întrebat:

Constiinta lucida proclama sentimentul demnitatii? E un proces inevitabil sau putem avea o constiinta lucida fara a avea acest sentiment al afirmarii?

9 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Io-s un om de stanca, deci nu ma misca nimeni si nimic. Nu ma intereseaza sa am o constiinta lucida; imi place sa fiu cat mai haotic, cat mai echivoc, cat mai om. Despre sentimentul afirmarii ti-am scris mai sus.

| harciog a răspuns:

Constiinta nu face decit sa dizolve.Cind devii "constient"nu mai exista ego si nici alte apanaje ale lui cum ar fi demnitatea si sentimentul afirmarii.

| shadovv a răspuns:

Demnitatea vine din mainile inteligentei, impachetata in curaj!

| IMC90 a răspuns:

Eu n-am acest sentiment al afirmarii

ce-i drept, nici nu prea sunt lucid

| AlxMro a răspuns:

Eu cred ca e un proces inevitabil. La un moment dat orice constiinta lucida aduce dupa sine si sentimentul de demnitate, unele intr-o masura mai mare iar altele intr-o masura mai mica. Chiar daca iti dai seama de acest sentiment ca doar esti o contiinta lucida poti sa-l inlaturi. In opinia mea este cert ca acel sentiment apare catusi de putin.

| Kaℓi a răspuns:

Constiinta lucida, adica realism?
Constiinta e tributara reprezentarilor, proiectiilor si in primul rand, sentimentelor pe care le avem fiecare dintre noi despre... fiecare lucru in parte, si despre tot (ma refer la constiinta "despre ceva", nu la cea proiectata asupra ei insasi). Si atunci, cine hotaraste ca e lucida sau nu? tot ce tine de mental e foarte individualizat si deci, subiectiv.
Si da, cu limitarile astea, cred ca se poate considera ca o constiinta lucida poate exista si in absenta sentimentului afirmarii, care nu sunt sigura ca mi-e clar la ce se refera... ma gandesc ca e vorba despre valoarea Eu-lui, self-esteem si alte gogorite. Poti fi lucid si daca esti nemultumit de tine, de fapt asta e chiar o masura a luciditatii laughing Cat de lucida e constiinta unuia plin de sine?
Lamureste-ma daca am prins ideea intrebarii tale, pentru mine esti destul de criptica happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aiurea, sincer. Hopaaaa, stai asa! Constiinta cui?

| MagicSmile7 explică (pentru anonim_4396):

A omului, de sigur. De ce aiurea?