| RAY a întrebat:

Nihilism existențial se refera la faptul ca nu exista un scop al exstentei sau ca absolut nimic nu are nici un sens,scop? orice dorinta, nevoie?

5 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Ca nu exista scop al existentei. Altele au scop. Nu poti zice ca faptul ca s-a inventat calculatorul nu are scop, are, ca ajuta. Multe chestii din existenta au scop, nu insasi existenta in sine.

| RAY explică (pentru Mosotti):

Inteles,mai un pic si pasim in 2020, de exemplu antibioticul care mi-a salvat viata a avut un scop clar

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

A avut scop, sa salveze oamenii de la boli.

| RAY explică (pentru Mosotti):

200 de milioane de persoane, practic era o cuiperca eu aveam bacterie, a fost un razboi intre ele, ironia ambele sunt negative de fapt pentru organismul uman, desi avem sute de miliarde de microbi buni in intestine

| TristanTzara a răspuns:

E ideea că viața nu are niciun scop intrinsec. După cum spunea Sartre "Existența precede esență".

Dar asta e cam evident, am mai spus că ideea de scop implică design.