| sabin89 a întrebat:

Nikola Tesla...Am ce am cu Tesla laughing Nu sunt un fan al lui Tesla, dar fiindcă este un personaj aşa de controversat, am încercat să citesc şi eu câte ceva despre viaţa lui (alta decât cea legată de tehnică şi invenţii)i. Tesla a trăit 86 de ani, nu a fost niciodată căsătorit, nu a avut vreo amantă, vreo iubită - într-un cuvânt, nu a avut nicio relaţie. Cum este posibil? Şi nu se poate pune asta pe seama faptului că era prea ocupat cu problemele tehnice, pentru că nici în tinereţe, nici în adolescenţă nu a avut vreo relaţie. Şi era bărbat bine, înalt, bine făcut; atrăgea atenţia multor femei. La un moment dat ajunsese faimos, se învârtea în cercurile înalte, deci toate condiţiile pentru succes la femeile din lumea bună. Făcea de acum parte din "Waldorf Crowd", adică din cei care se întruneau regulat la Astoria Hotel. Era pe lista lui Ward McAllister, a celor "400". Ce mai... Femeile îl plăceau, cum am zis. Tânâra şi frumoasa Anne Morgan, fiica celebrului bancher, s-a îndrăgostit într-un timp de el, şi Tesla a ştiut asta. S-a apropiat puţin de ea, au avut ceva conversaţii, dar nu a luat nicio iniţiativă. A admirat-o pe Marguerite Merington, o bine cunoscută pianistă a vremii, frumoasă, distinsă, elegantă, care vrăjea audienţa cu execuţiile unor compoziţii de-ale lui Mozart. Şi i-a plăcut şi ei de el. Dar, tot nimic. În schimb, a fost puternic atras de un tânăr şi frumos ofiţer (viril, romantic man of action) pe nume Richmond Pearson Hobson (devenit mai târziu senator), căruia i-a căutat insistent prietenia (şi a obţinut-o). S-a legat o prietenie de o viaţă. S-au vizitat reciproc, au petrecut clipe minunate pe bancă în parc, povestind câte în lună şi în stele. Unii l-au suspectat de homosexual. În fine, cam astea sunt câteva detalii din viaţa lui. Aş mai aminti şi de grija lui exagerată pentru porumbei. L-au dat afară din hotel că ţinea porumbei în cameră (şi bineînţeles saci cu seminţe), şi se făcea multă mizerie acolo. Un tip ciudat.
Cum vă explicaţi o asemenea personalitate? Şi dacă mai puteţi adăuga alte detalii. Poate veţi spune că la ce ne foloseşte să ştim despre viaţa privată a cuiva. Asta e adevărat. Dar, fiindcă este totuşi un personaj despre care s-a discutat mult şi încă se mai discută...

Răspuns Câştigător
| Monst a răspuns:

Nu suntem toți la fel, poate ca a fost diferit la vremea lui nu se știe niciodată ce e in viața privată a cuiva chiar si de oricine.

| sabin89 explică (pentru Monst):

Da, aşa e, suntem diferiţi. Unii sunt chiar prea diferiţi. happy

| RAY a răspuns (pentru sabin89):

Eu am o ipoteza dar poate e gresita, eu spun ca cu cat o persoana e mai inteligenta cu atat se lasa mai greu condusa de instinctele primare, cu cat e mai putin inteligenta cu atat e mai compulsiva, la fel si in relatile sociale aceste persoane inteligente nu manifesta interes nici nu poseda inteligenta emotionala, majoritatea fiind mizantropi

| sabin89 explică (pentru RAY):

E plauzibil, dar bine ai zis "ipoteză", că nu e o certitudine. Mulţi oameni mai geniali decât Tesla au avut femei în viaţa lor. Einstein a fost căsătorit de două ori, a avut şi copii...

| RAY a răspuns (pentru sabin89):

Totul e relativ man, stiinta demonstreaza mereu asta

18 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

S-ar parea ca exista corelatii intre anumite conditii psihologice si IQ-ul ridicat. Spre exemplu si Newton s-ar putea regasi undeva in spectrul autismului, probabil sindromul asperger.

Oricum cred ca se asociaza in mod eronat inteligenta acestor oameni cu particularitatile lor psihologice. Ca si când geniul ar fi definit de aceste ciudatenii comportamentale. Insa daca ne uitam atent zarim ici si acolo exemple de oameni geniali care nu au fost marcati de asemenea bizarerii.

| sabin89 explică (pentru Inferno):

Schrodinger trăia cu două femei în apartament happy Newton a fost un om religios, Tesla ne-religios... Oameni si oameni.

| relian a răspuns:

Ai spus tu, ori era gay ori nu avea scula laughing alta explicatie nu-i. Daca a fost gay a avut grija sa nu arate, sau cel putin sa nu fie descoperit, altfel s-ar fi dus totu de rapa la vremea aia daca se afla. Daca n-a avut scula functionala atunci e vina lui ca na studiat cum sa o faca sa functioneze normal laughing
Amanunte despre viata intima a oriucui nu ma prea priveste, indiferent cine este persoana.Consider ca asa este normal, cei intim sa ramana asa.Nu imi plac oamenii care se baga in astfel de chestiuni.Cei aia frate sa te intereseze pe tine cu cine ma vad eu sau cu cine ma iubesc eu? E cea mai mare magarie. Daca cineva are de spus ceva sa vorbeasca cum e ca om, ce face, daca faci bine, daca face rau.Intimitatile trebuie sa ramana la locul lor,nu trebuie sa amestecam astea cu viata publica a nimanui.
Dar na pe unia se pare cai intereseaza mult, barfa e la moda laughing
Uite si pe aici daca stai si te uiti vin toti sa povesteasca cum s-au sarutat, cum au facut sex, ca ia bagat nu stiu ce nu stiu unde laughing asta se pare ca e la cautare in ziua de azi, oamenii asta cam vor sa auda, de aia astfel de subiecte au audienta f mare laughing

| sabin89 explică (pentru relian):

"Intimitatile trebuie sa ramana la locul lor" - Aşa ar trebui, dar, vezi tu, când o biografie se face publică, când se scriu cărţi ...adio intimidate.

| Darkmagic a răspuns:

Asa a fost si Newton, tot cu mana. happy
Mai sunt si alti ciudati...
Tesla era obsesiv-compulsiv, Michael Langan are 195 iq si e fermier, despre William Sidis am mai discutat pe TPU, omul ii batea la fund pe toti cei amintiti cu un 300 iq si 40 de limbi vorbite...dar a murit somer, deci?
Inteligenta nu este acordata neaparat cu realizarea materiala sau sociala si nici iq-ul, cu recunoasterea internationala. happy

| sabin89 explică (pentru Darkmagic):

Am căutat şi eu pe net despre Langan (iniţial m-a direcţionat la un regizor de film) şi despre Sidis. Ambele cazuri sunt interesante. Fără comentarii...

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Sindromul Asperger cred ca explica multe:
https://the-art-of-autism.com/the-aspergian-sense-of-style/
Si eu am 50 de ani si n-am avut nicio relatie, chiar si tehnic sunt virgina. Foarte probabil am Asperger nediagnosticat, doar disforia de gen a fost diagnosticata si am tranzitionat MTF (male to female) la 48 de ani. Stiu destule persoane cu TSA diagnosticat sau susceptibile de TSA care sunt la fel sau oricum foarte neconventionale in relatii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce a ajuns categoria asta daca acum se vorbeste despre viata privata a oamenilor. Vai de capul nostru.

| sabin89 explică (pentru anonim_4396):

Bine că ai spus "nostru", nu "vostru". Dovadă de modestie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sabin89):

E numele meu micwinking

| Dragosdoar a răspuns:

Tu crezi ca Nikulae mai facea atatea descoperiri daca ar fi avut o muiere langa el? zau asa, femeile te trag mult inapoi ca geniu

| leapșa a răspuns:

Si Newton a murit virgin.

| cristiionescu88 a răspuns:

Inainte de cele mai mari realizari, a studiat si stapanit cultura Vedic happy Check it out.

| sabin89 explică (pentru cristiionescu88):

A avut şi el o perioadă de rătăcire. Să studiezi cultura Vedic este o pierdere de timp.