| AvalohAlyn a întrebat:

Noi ne stricam viata si suferim sau viata ne strica pe noi si ne face sa suferim?

Răspuns Câştigător
mira
| mira a răspuns:

Ambele afirmatii sunt valabile.

14 răspunsuri:
| JeSa a răspuns:

Logic, că noi. Era un proverb, cică: "Capul face, curul trage". (Suferi dacă nu judeci când faci un lucru)

| Bacemi a răspuns:

Raspunsul e la noi . Daca vrem se poate . E adevarat ca unii fac mai multe sacrificii pentru asta , dar se poate .

| Bacemi a răspuns:

Raspunsul e la noi. Daca vrem se poate. E adevarat ca unii fac mai multe sacrificii pentru asta, dar se poate.

| shadovv a răspuns:

Noi ne stricam pe noi insine... autodistrugere

| anad a răspuns:

"Nu sunt vremile sub cârma omului, ci bietul om sub cârma vremii"( Miron Costin ). E adevarat, dar si mai adevarat ca, asa" cum iti asterni asa vei dormi"!

| flower a răspuns:

Eu cred ca fiecare are un destin- fericit sau mai putin fericit; un destin care insa, suporta modificari de-a lungul unei vieti. Nu cred ca exista om care sa fie predestinat suferintei; viata nu are cum sa ne provoace suferinta; aceasta este produsa de circumstantele vietii. Viata unui om poate fi influentata de factori interni si externi deopotriva. Un ex: unul dintre cei mai importanti factori externi este anturajul; omul prin natura sa este slab si influentabil - daca anturajul este unul de proasta factura atunci este clar ca influenta asupra omului respectiv nu va fi una buna. Deci ce sau cine ne aduce suferinta in viata? Circumstantele, care de-a lungul vietii ne pun face to face cu situatii diferite ( favorabile sau mai putin favorabile), situatii carora le facem fata sau nu in functie de taria de caracter pe care am putut-o dobandi in contextul vietii in care crescut si ne-am dezvoltat.

| rebb a răspuns:

Noi.Alegerile noastre sunt cele care ne fac/formeaza viata si rezultatele nu pot fi intotdeauna cum am vrut si atunci o alta decizie trebuie luata, una care ar trebui sa ne faca fericiti de data asta.
tip: fa orice vrei tu, dar care sa te faca fericit/a.nu conteaza ce. poti sa faci ce vrei din moment ce... ei bine, chiar vrei acel lucru.

| Marica_2964 a răspuns:

Noi, plus un cumul de situatii, care depind de cei din jur.

| andr33a_5009 a răspuns:

Viata ne face sa suferim dar daca nu am suferi si nu am da de probleme an trai degeaba

| mecfoy a răspuns:

Esti victima propriilor decizii in viata ta. Viata este o aventura continua, depinde de tine cum reactionezi! Sa stii ca nu toata lumea sufera in viata, unii chiar iubesc viata. happy

| Morenastyle a răspuns:

Soarta e asa cum ti-o fac tu. Noi zicem mereu ca viata ne face sa suferim dar de fapt platim pentru propiile noastre greseli.

| BlackHeart a răspuns:

Pei depinde...sigur ca noi suntem vinovati de multe ori pentru ca am facut alegeri gresite, suferim, dar cateodata chiar si alegerile bune o pot lua pe o cale gresita si putem suferi.Totusi noi nici nu prea putem sti ce sa poate intampla cu alegerile pe care le facem, viata ne ia prin surprindere, incat de multe ori ne dorim sa dam timpul inapoi.Deci cerd ca noi ne facem alegerile in viata, iar viata decide daca sunt bune sau rele, daca ne face sa suferim sau nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca stii sa raspunzi la intrebarea "ce a fost mai intai, oul sau gaina", atunci stii sa raspunzi si la intrebarea ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Viata ne ofera toate posibilitatilewinking. Avem momente cand ne simtim in al 9-lea cer, cand vrem sa lasam la o parte orice parte negativa si ne gandim ca o sa trecem de-acum incolo peste toate lucrurile rele cu fruntea sus. De asemenea, ne mai vine sa punem capat. Eeee, asta este! Trebuie sa ne resemnam, sa ne obisnuim cu acest contrast. O sa vina timpul cand o sa regretam aceste momente si am da orice din lume sa dam timpul inapoi, chiar in mijlocul situatiilor dificile.