| AvalohAlyn a întrebat:

De ce suferim atat in viata asta?

Răspuns Câştigător
| HelpingHands a răspuns:

În viață apare suferința când realitatea nu corespunde cu ceea ce vrei tu! Atunci te superi pe viață, poate pe Dumnezeu, pe părinți, pe profesori. Deci suferința apare când îți dorești altceva decât ceea ce primești. Învață să fii fericit cu ceea ce ai. Celebrează toate lucrurile bune din viața ta. Când faci ceva bine, bucură-te cumva, cumpără-ți o acadea (ca să dau un mic exemplu)!

19 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Suferim ca sa putem aprecia binele.
Altfel n-am avea referinta pentru a distinge binele de rau.

| relian a răspuns:

Suferi de ce anume? Orice fiinta de pe planeta asta trebuie sa munceasca ca sa traiasca. Fara nu merge,daca tu ai vazut o insecta, un animal care freaca menta si cade de sus ceva arata'ne si noua.
Acum daca te referi ca avem boli, ca suntem grasi, unia, sau mai stiu eu ce alte disabilitati, asta se datoreaza tot noua.Ai vazut tu in lumea animala suferinta? Un animal, o insecta daca pateste ceva rapid in secunda 2 este eliminata laughing raman numai exemplarele capabile sa duca specia mai departe.
Oamenii datorita faptului ca au in plus ceva,gandirea,asta pe de o partea ne facut stapanii acestei lumi,dar nea si nenorocit sa zic asa laughing suntem specia cea mai bolnava de pe planeta asta laughing suntem naspa de tot,dar rezistam pentru ca avem o arma foarte eficace,inteligenta,daca am fi la nivelul unor animale,am disparea cat ai clipi ca specie laughing Deci toate bolile,toate suferitele oamenilor se datoreaza tot lor,oamenilor.
Tie mila de dracu si il salvezi,apoi toata mila aia,sau cum sa zic sa nu sune patetic laughing tot ajutorul ala se intoarce inzecit impotriva noastra.
Pai nu? Ajuti un care are mai stiu eu ce handicap,ajuti pe unu care a avut ghinionul sa aiba mai stiu eu sa sufere de o mutatie genetica,ok il ajuti si el ce face? El sta,ca de aia il ajutam,sta o freaca la rece si face copii,urmasi,adica astia noi din ziua de azi.
Stii cum sta treaba asta? Omenii stateau in pesteri,sau pe unde mai stau ei in grupuiri.Cei normali,valizi,sanatosi,plecau la vanatoare,iar femeile,copii, batranii si aia ajutati, schiopi, sau cu anumite handicapuri stau si ei acolo acasa.
Astia vanatorii umblau, stau zile la rand sa vaneze ceva, poate si saptamani uneori.Handicapatii din urma ce faceau? Regulau femeile si faceau copii,ca vorba aia erau acolo in ograda lor laughing asa am ajuns noi azi sa suferim,sa avem toate bolile posibile laughing deci sa nu ne miram,sa nu ne vaitam vai ce naspa e ca suferim.
Ai vazut tu animale salbatece suferind? Alea sunt una si una,toate la fel, zici cas trase la imprimanta laughing nu bolnave, nu suferinde etc. Daca una isi rupe picioru este rapid eliminata, nu sta nimeni sa o panseze, sa-i dea medicamente sau mai stiu eu ce, apoi aia sa dea nastere la mai stiu eu ce.Bine e asa un exemplu, ca aia numai urmasii nu mai face.Dar omu in schimb si fara picioare si tot face plozi laughing
Deci ne-am facut'o cu mana noastra cum se zicesi continuam sa neo facem dar din ce in ce mai grav.Nu mai exista astazi nici un control,ceva sa regelemteze cine si ce trebuie sa faca,nimeni nu asculta de nimic, mai ales prostia e la ea acasa, biserica incurajeaza orice handicapat sa faca copii, oamnii is batuti cu parul in cap, societatea accepta, prostii care muncesc habar n-au cai tin pe aia nascuti legume si asa mai departe.

| Freya1 a răspuns:

Uneori asa ne este soarta alteori ne-o facem cu mana noastra.
Se spune ca nu ti se da mai mult decat poti duce.

| LPCTSTR a răspuns:

Pentru că există țigani, fumători, cretini și Vioricæ Dancilæ care nu știe Limburile Romînuri + un alt dobitoc și anume Liviæ Mragnea (+patrik-uțul nostru drag și scump).

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Da ce ai bre cu fumatorii?

| LPCTSTR a răspuns (pentru ForeverAlone97):

Nu îi suport, simt că mor în principal din cauza afecțiunii față de sănătatea lor.
Îi consider niște cretini fără creier, that's the life, my friend.

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Nu ii suporti, nu sta pe langa ei. Simplu

| LPCTSTR a răspuns (pentru ForeverAlone97):

Încerc, dragule, și nu pot, mă sufocă aste specimene.

| danut a răspuns (pentru LPCTSTR):

Mai exista si #rezist, gunoaiele romaniei si nazistii, gunoaiele omenirii si ati multi care-i fac pe altii dobitoci UITAND sa se priveasca in oglinda cand se scol dupa drogurile consumate.

| J0B0MAT a răspuns:

Nu e obligatoriu să suferi. Poţi să alegi să nu mai suferi pentru nimic.

| Donsavas a răspuns:

Fiindcă durerea si plăcerea stabilesc un echilibru. Ce e prea mult strica.

| Lioana a răspuns:

Pentru ca ne asteptam la mai mult decat putem primi.

| Octavian199 a răspuns:

Suferinta e buna si de aceea ne-a dat-o zeul evreu. rolling on the floor

| Mircea08 a răspuns:

Pentruca nu traim normal!
Foarte putini si-au pus intrebarea : - ce inseamna de fapt a trai normal? Pentru cei care cred ca omul este produsul unei evolutii, normalul se schimba in permanenta in functie de nivelul de evolutie al societatii, iar acestia nu vor sti niciodata care este normalul. Cei care cred ca omul a fost creat, au o alta abordare asupra notiuniii de normal, si asta datorita faptului ca Cel ce ne-a creat, ne-a lasat si o serie de invataturi cu privire la cum trebuie sa traim, El fiind cel mai in masura sa cunoasca acest lucru, si nu cred ca a dorit sa traim anormal, ci dimpotriva, acele invataturi au menirea de a ne arata cum sa traim normal.

EVANGHELIA – Model de viata normala

Acestea sunt insusirile normale ale unui om, asa cum sunt ele prezentate in Evanghelie:

"Sa fie milostivi,blanzi,cinstiti, drepti, modesti,cu inima curata, facatori de pace, care au in suflet dragostea, bucuria, îndelungă-răbdarea, bunătatea, facerea de bine, credinţa,înfrânarea, neimpovarati de nici o grija, nefatarnici, iubitori de adevar,care nu defaimeaza, nu umbla cu inselatorii,nu tulbura,nu umbla cu mestesugiri ascunse, rusinoase,fara viclesug, fara partinire,iertatori, isi iubesc aproapele si isi pun sufletul pentru. prietenii sai, care lucreaza intotdeauna ca pentru. Domnul nu ca pentru. oameni. care nu caută ale sale, nu se aprinde de mânie, nu gândeşte răul, nu se bucură de nedreptate, ci se bucură de adevăr."

(Extrase din Evanghelie)

Uitati-va cu atentie la fiecare insusire si cantariti daca este normal sau nu, sa le ai in felul tau de a fi. Nu treceti cu vederea doua dintre aceste insusiri si anume : - "bucuria" si "neimpovarati de nici o grija". Pt. a fi sigur ca le dobandesti trebuie sa traiesti intr-o BISERICA CRESTINA. Cititi-le si pe cele de mai jos si cantariti daca acestea sunt insusiri ale unui om normal :

" mânia, iuţimea, răutatea, defăimarea, cuvântul de ruşine din gura voastră, nu fiti plini de toată nedreptatea, de desfrânare, de viclenie, de lăcomie, de răutate; plini de pizmă, de ucidere, de ceartă, de înşelăciune, de hotii, de purtări rele, bârfitori, grăitori de rău, urâtori de Dumnezeu, ocărâtori, semeţi, trufaşi, inchinatori la idoli, lăudăroşi, născocitori de rele, neînţelepţi, călcători de cuvânt, fără dragoste, fără milă, hrapareti, betivi, defaimatori, iubitori de sine, iubitori de arginţi, lăudăroşi, hulitori, neascultători de părinţi, nemulţumitori, lipsiţi de dragoste, neînduplecaţi, clevetitori, cruzi, neiubitori de bine, trădători, necuviincioşi, îngâmfaţi, iubitori de desfătări mai mult decât iubitori de Dumnezeu, si altele ca acestea cum ar fi desfrânarea, necurăţiea, destrăbălarea, Închinarea la idoli, fermecătoria, vrajbele, certurile, zavistiile, mâniile, gâlcevile, dezbinările, eresurile, Pizmuirile, uciderile, beţiile, chefurile"

( Extrase din Evanghelie)

Acesta este modul de viata al crestinilor, si ma intrebam : - oare ce insusiri suplimentare ar putea sa cuprinda un cod al manierelor elegante?". Evanghelia spune sa fim "nefatarnici", adica sa ne comportam exact asa cum suntem. Pentru ca sa avem maniere mai elegante ar trebui sa renuntam la normal si sa ne comportam altfel, adica anormal deoarece in afara normalului altceva nu mai exista! Cat de elegant sau manierat poate fi cineva daca spune unei femei obisnuite " vai ce superba esti!", daca nici el nu crede ce spune si nici superba? Ne poate impune civilizatia niste norme nefiresti de comportament care sa evolueze odata cu civilizatia? Eu nu cred. Eu cred ca masura civilizatiei o da caracterul oamenilor nu khilometrii de autostrada, complexitatea celularelor sau moda vestimentara

| ForeverAlone97 a răspuns:

Pentru ca suferinta face parte din viata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca daca nu am cunoaste suferinta nu am sti ce vrem si nu ne-am da seama de ce vrem cu adevarat si nu am ajunge sa facem ceea ce vrem ( intelegi ce vreau sa zic).
Viata e inevitabila fara suferinta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca suferinta pamanteasca ne pregateste pentru tot binele ce bunul nostru Dumnezeu ni l-a pregatit in Imparatia Cerurilor. Suferinta este parte din iubirea pe care ne-a lasat-o Marele Fauritor, domnul nostru vrea sa ne ajute sa ne mantuim. Nu fii temator de intunericul vietii pamantesti, Tatal nostru ceresc ne va rasplati in viata de apoi inzecit. „Dar Fiul lui Dumnezeu a suferit până la moarte, nu pentru ca noi să fim scutiți de suferință, ci pentru ca suferința noastră să fie ca și a Lui"

Funda?batting eyelashes

| wpetterssone a răspuns:

Suferim pentru că această lume este condusă de Satan, nu de Dumnezeu.

| patrik986 a răspuns:

Pentru ca lumea nu este perfecta, trebuie sa luptam daca vrem o viata decenta.