| Superior a întrebat:

Noi practic suntem creierul? Si ne folosim de corp pentru a ne adapta mediului inconjurator,dar practic personalitatea,gandirea,dorintele noastre si noi insine suntem in creier,iar daca am putea transfera creierul in corp robotizat, am fi aceeasi de dinainte doar cu alt corp.

7 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Ce vrei tu sa zici cu transferul creierului e ca si cand ai vrea sa pui o piulita de 10 pe un surub de 12. happy Partile componente ale oricarui mecanism trebuie sa se potriveasca ca masinaria sa functioneze normal pentru ce a fost proiectata. Un dezastru aerian a pornit de la lipsa unei simple saibe. Si tu vrei sa spui ca masinaria umana e formata doar din creier. Nu, nu e asa. Masianria umana e tot ce e un om in ansamblul lui. Cap, trunchi, miini, picioare. Nu le poti separa, ele sunt un tot unitar. Tu nu esti doar creierul tau, ci si mina ta, si piciorul tau. Doar legatura intrinseca intre partile corpului tau face sa fii tu, sa faci ce doar tu poti sa faci, sa misti ce doar tu vrei sa misti. De ti-ai schimba picioarele, creierul ar trebui sa invete sa umble cu cele robotizate, pentru a face ce faceai cu cele pe care le aveai din nastere. Stiu, unii care si-au pierdut picioarele au azi picioare robotizate, dar citi pot face miscarile dezinvolte pe care le faceau cu picioarele lor?

| relian a răspuns:

Deocamdata nici o sansa de asa ceva.Nu s-a putut si nu se poate deocamdata nici face un translpant de cap, dapai sa ne punem creierul intr-o masina.Cind iei un hard disk de la un calc si-l pui pe alt calculator tot cu acelasi niste de operare, acel calc va functiona? NU de ce? pentru ca hardul trebuie sa aiba pe el inf calc pe care este pus,. deci va trebuie sa reinstalezi din nou totul, ca acel hard sa poata functiona sau mai bine spus sistemul de operare sa poata lucra cu noul calculator, sa il recunoasca, ca sa poata lucra cu el.Luind creirul care este setata sa lucreze cu corpul nascut el deja nu va recunoste noul corp sau o masinarie, pentru ca nu poate, trebuie resetat cumva, astfel incit sa recunoasca noul corp.Deocamdata asa ceva nu sintem capabili sa face, nu cunoastem creierul cum functioneaza.Cind vom cunoaste creierul ca pe o masina atunci poate, dar asta nu se va intampla prea curind.Se lauda unu ca o sa faca co sa dreaga, sa vedem, desi eu cred ca doar face zgomot. Pina in prezent nu s-a putut realiza asta nici pe animale, tot ce s-a facut a fost sa supravietuiasca animalu ala o ora doua si atit fara reactii fara nimic.Adica o leguma care a murit dupa cateva ore.Aia nu e realizare, adica si un corp fara cap ar putea sta cateva ore viu sa-i zic asa, deci povesti.Sa resetezi ceva ce nu stii ce sau cum sau sa stergi un creier si sa-i setezi un alt corp astea nici in filme sf nu stiu aia ce sa faca.laughing

| Mayhem666 a răspuns:

Exact. Ai prins ideea. Tot ceea ce facem, simtim, etc este controlat de creier. Daca, creierul nostru ar fi transferat intr-un corp de robot, doar corpul ar fi altul, noi tot aceiasi am fi, tot aceleasi amintiri am avea, tot aceleasi preferinte, tot aceeasi personalitate, tot acelasi comportament am avea. Desi suntem la o foarte mare distanta de a face acest pas, cu transferatul creierului intr-un corp de robot, acest lucru nu este imposibil, si sunt sigur ca in viitor se va intampla asta. Asa, cu totii am fi nemuritori (asta daca nu cumva creierul incepe sa se dezintegreze daca nu mai este conectat la corp, ci la o masinarie), si in felul asta, populatia planetei va creste corespunzator, si resursele (cele putine pe care le mai avem), se vor duce mai repede, si atunci va trebui sa cautam o alta planeta pe care va trebui sa o colonizam.
Oh, stai, dar daca am fi roboti, nu vom mai avea nevoie de resurse precum apa si hrana, ci doar de energie pe care trebuie sa o folosim ca sa functionam, dar in felul asta, populatia tot ar creste semnificativ, si in felul asta, tot va trebui sa cautam o alta planeta pe care sa o colonizam.

| drutzix a răspuns:

Nu cred ca trebuie sa spun ca mai avem de cercetat pana vom putea face asta.
Pe scurt Da, daca ai transfera sistemul nervos ai fi acelasi om.

Răspuns utilizator avertizat
| xByte a răspuns:

Suntem la ani lumina distanta de ce ai spus tu. Sunt peste 13 miliarde de circuite nervoase ce fac contact direct cu celelalte parti ale corpului, deci momentan e imposibil sa transferi un creier in alt corp.

| aquarising a răspuns:

Asta se întâmplă în filmul Transcendence, dacă nu l-ai văzut, fă-o, cred că ţi-ar plăcea.
Sunt de acord cu ce spui, dar personal simt o repulsie fata de ideea asta. pentru ca robotul ala s-ar comporta exact ca tine, ar face totul ca tine- ar gandi ca tine, dar nu ar fi tu, ar fi doar o copie ta. una foarte reusita, dar tot nu ai fi chiar tu.