| noreligion a întrebat:

Notiunea de trinitate a fost introdusa in anul 451 la conciliul de la Calcedon, sau mai bine spus, a fost IMPUSA de catre sotia imparatului bizantin Marcianus.Conform trinitatii(aceasta super oferta de criza de 3x1 si unde te adresezi unui singur zeu, insa te asculta trei), Isus s-a culcat cu maica-sa pentru a se naste tot el.Nu vi se pare ca aceasta carte pe care clerul doreste sa o prezinte copiilor in scoli, este diabolica?

Răspuns Câştigător
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Adyr0, vezi că ai luat-o rău aiurea. Ce-a întrebat noreligion şi ce-ai răspuns tu e similar cu asta:
"Cât e ceasul?
(ea scoţând barometrul): Miercuri"
Ah... şi încă ceva: Despre pasajul "Ioan Botezătorul este Ilie", nu vorbeşte nimeni? Nu de alta dar mie-mi "pute" a recunoaştere a existenţei "reîncarnării"(principiu furat de la hinduşi).
Sunt multe chestii "împrumutate nerambursabil" de creştini de pe la toate religiile, începând cu data naşterii lui Hristos şi până la Vechiul Testament care, într-adevăr, nu este nimic altceva decât o culegere de poveşti folclorice evreieşti.
Salut!

11 răspunsuri:
| Alphawolf a răspuns:

Este amuzanta intrebarea. Daca te gandesti ca, tot ce exista in univers, tot ce numim noi logica, sunt produsul unui creator, nu mai poate fi logic mesajul tau sau intrebarea ta.

| SatanaInIzmene a răspuns:

Daca tu imi arati cartea si textul unde scrie ca Iisus s-a culcat cu maica-sa sa se nasca tot el rolling on the floor, eu imi bag unghia in gat si ma pun serios pe studiat aberatii.

| Adyr0 a răspuns:

Tu ai citit Biblia macar? Sunt 3 persoane diferite care lucreaza in echipa si "za big boss" este Dumnezeu Tatal. Notiunea de trinitate n-a fost impusa de nicio sotie. Cand era prezentata trinitatea in Vechiul Testament nevasta-sa lui Marcianus nici macar nu exista.

| Adyr0 a răspuns:

Geneza 18:

1. Apoi Domnul S-a arătat iarăşi lui Avraam la stejarul Mamvri, într-o zi pe la amiază, când şedea el în uşa cortului său.
2. Atunci ridicându-şi ochii săi, a privit şi iată trei Oameni stăteau înaintea lui; şi cum l-a văzut, a alergat din pragul cortului său în întâmpinarea Lor şi s-a închinat până la pământ.
3. Apoi a zis: "Doamne, de am aflat har înaintea Ta, nu ocoli pe robul Tău!
4. Se va aduce apă să Vă spălaţi picioarele şi să Vă odihniţi sub acest copac.
5. Şi voi aduce pâine şi veţi mânca, apoi Vă veţi duce în drumul Vostru, întrucât treceţi pe la robul Vostru!" Zis-au Aceia: "Fă, precum ai zis!"

N-a fost nimic furat de crestini. Vechiul Testament a fost completat cu Noul Testament, dupa cum scrie si in Biblie. Vechiul Testament este doar 1/2 din Biblie si Noul Testament tot 1/2. 1/2+1/2 = 1. Marea majoritate a evreilor l-au respins de la inceput pe Iisus si continua s-o faca si astazi desi acesta a incercat sa le explice de nenumarate ori cine e si care-i scopul venirii sale. Ei au doar jumatate din adevar, nu tot adevarul. Mai bine ai citi Biblia si o sa vezi ce revelatie o sa ai. Apare si in Vechiul Testament Iisus, dar trebuie sa citesti mai cu atentie.

| Adyr0 a răspuns:

@zero religion. Poate tu nu intelegi dar Vechiul Testament este format din mai multe carti, un fel de Arborele Lumii, carti care logic au fost scrise inainte de a fi puse impreuna ca sa ne arate tuturor cum sta treaba.

| noreligion explică:

@specimen furios-se pare ca tu habar nu ai de religie, cu toate ca te inchini lui king kong. Tu nu cunosti notiunea de trinitate.Mai citeste, si apoi vei intelege ceea ce am intrebat eu aici.

| noreligion explică:

@adyr0-poti sa-mi spui si mie, unde anume este prezenta trinitatea in vechiul testament? Tu te uiti la tine sa vezi ceea ce elucubrezi? Tu cunosti notiunea de trinitate? Ea reprezinta natura divina a lui Iisus, Dumnezeu si madularul sfant(sfantul duh, acelasi lucru ce va lipseste multora). Tu cunosti faptul ca vechiul testament este de fapt Tanachul evreilor si ca a fost furat de catre crestini? Cunosti faptul ca evreii insusi recunosc natura nedivina a tanachului cu exceptia torei(cele cinci carti ale lui Moise), restul fiind povestiri culese din popor? Da un simplu search pe google si vei avea o mica revelatie.

| noreligion explică:

@adyr zero-Tu unde nu intelegi? Vechiul Testament a fost compilat prin secolul III i. d. c, in Alexandria, iar treimea nu avea cum sa existe atunci prin simplul fapt ca Iisus nu se nascuse, iar dumnezeul evreilor nu are copii nici in ziua de azi. Tu ai citit biblia?

| cascadorys a răspuns:

Nu pot intelege de unde scoti asemenea idei... Vorbim de Dumnezeu, care e din vesnicie, nu are inceput, nici sfarsit...nici mama!

| csaryus a răspuns:

Nu vrei sa faci religie, sau ai ramas corigenta la religie... Ha ha ha!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ti se pare ca judeci prosteste, sa vezi mantuirea lumii si planul lui Dumnezeu pentru omenire, ca pe un simplu act sexual incestuos? ce fel studiezi biblia? si cu cine? Domnul sa te lumineze, ca urata adiere de moarte, spre moparte, vine dinspre postarile tale.