| rijkaard a întrebat:

Notiunea de trinitate este adevarata?

19 răspunsuri:
| xerxes1 a răspuns:

La fel ca Jacobs 3 in 1.Doar ca astia au schimbat numele in Jehova.

| aneliram a răspuns:

Trinitate =grup de trei persoane, de trei lucruri etc. care formează o unitate. (sursa- dex). Acum aplică definiția și află dacă la ce te referi tu este trinitate.

| rijkaard explică (pentru aneliram):

Ok am inteles stiu si eu ce inseamna termenul dar din punct de vedere spiritual ai putea sa imi dai o explicatie please?

| aneliram a răspuns (pentru rijkaard):

Trinitatea înseamnă un singur Dumnezeu constând din 3,, persoane".

| rijkaard explică (pentru aneliram):

Ma faci sa rad cum adica unul singur in trei persoane pai ori e unul ori trei te intreb ceva daca nu te superi tu esti o singura persoana in trei? tu vezi ce scrii? tu nu realizezi aberatia maxima de care ai dat dovada? explica daca reusesti daca nu iti explic eu

| aneliram a răspuns (pentru rijkaard):

Eu am încercat să ajut, tu ce faci ne pui pe noi la încercare.
De ce mai întrebi atunci?

| rijkaard explică (pentru aneliram):

De ce ocolesti raspunsul veniind cu o alta intrebare la intrebarea mea?

| Andersen2k18 a răspuns (pentru rijkaard):

Este corect ce a spus. Dumnezeu este unul in 3 persoane. Tatal, Fiul, Sfantul Duh.Omul este creat de Dumnezeu, dar el nu este o persoana in 3 fiindca este creatia lui Dumnezeu la care au participat toate cele 3 persoane(ipostasuri). Tatal este Dumnezeu Tatal, Fiul este nascut din vesnicie din Tatal si Mantuitor al lumii, iar Duhul Sfant este Sfintitorul.Prin urmare notiunea de trinitate este adevarata pentru ca aceasta a fost definitivata prin dogmele de la Sinoadele 1, 2 Ecumenice.

| rijkaard explică (pentru Andersen2k18):

Tatal nu este substantiv propriu fiul nu este substantiv propriu si ai dat-o in bara tu nu realizezi ce aberatie majora scrii in mesaj pai ori unu ori trei? si fiul nu are cum sa fie nascut din vesnicie pentru ca maria l-a nascut nu credeam ca esti asa in urma ramas mai punete si citeste din biblie pana una alta si explica daca tatal este duh asa scrie biblia cum poate un duh sa dea nastere la un fiu adica duhul da nastere la materie sau cum? asa prostii ai minte ca imi vine sa rad de tine

| Andersen2k18 a răspuns (pentru rijkaard):

Eu cred ca e invers prietene. Ceea ce zic,nu spun eu ci dogmele Bisercii.Tu interpretezi foarte prost Biblia,tu nu intelegi de fapt Taina Sf Treimi. La crearea lumii, te intreb si eu Daca ar fi fost o singura Persoana, ar fi vorbit de unul singur sau cu cine altcineva s-ar fi sfatuit? Este clar ca sfatul a fost intre mai multe Persoane cu aceeasi demnitate, caci S-au sfatuit sa faca om dupa chipul si asemanarea Lor, si nu numai a uneia dintre Persoane. Si cum sa spui ca Fiul nu e din vesnicie? Nu incerca sa afirmi, ca ereticul Arie despre vesnicia Fiului. Hristos e nascut din vesnicie, asta afirma si Crezul "Care din Tatal S-a nascut mai inainte de toti vecii", "nas­cut, iar nu facut", "cel ce este de o fiinta cu Tatal". Esenta Fiului este identica cu a Tatalui, iar nasterea Sa din Tatal este din veci, ceea ce in­seamna ca Tatal n-a existat vreodata fara Fiul. Imi dau seama ca tu nu stii un gram din Biblie, citeste si tu adevarata Biblie, nu falsuri.Mai ales ca tu doar interpretezi nu esti sigur pe ceea ce zici, te contrazici singur, esti si foarte incult din punct de vedere al Bibliei.

| rijkaard explică (pentru Andersen2k18):

Din prima fraza ce contine cuvintele dogmele bisericii m-am lamurit nu are sens sa mai continuam de altfel nici nu am mai citit main departe domnul isus nu a ainstaurata nici o dogma si nici apostolii astea le-au creat capii bisericilor ortodoxe deci e nebiblic si mai ales in toata biblia care e ste singurul cuvant real a lui dumnezeu nu exista nici macar o singura aceasta expresie totul e uman deci blestemat deci stanic revinoti omule si nu te lasa pacali ca vei vedea unde vei ajunge e viata ta e problemna ta faci ce vrei cu viata ta eu doar tiam vrut binele

| doctorandus a răspuns (pentru aneliram):

Cine vă explică Sfânta Treime este prin definiție eretic. Poziția teologiei creștine mainstream este că Sfânta Treime nu se poate explica rațional.

| MidnightR a răspuns:

Da,in jocuri, trinitatea e importanta.

| rijkaard explică (pentru MidnightR):

Ce jocuri,? fii mai explicit te rog

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns (pentru MidnightR):

Cred ca el se refera la religie.

| rijkaard explică (pentru sasa1sasa1sasa1):

Da se refera la religie

| rijkaard explică:

Multumesc dar tine pentru tine gaseste alta gasca