| Dorugar a întrebat:

Intrebare: Ce fel de religie este crestinismul cand ea s-a nascut din minciunile unui criminal sarlatan si nu vine de la niciun Dumnezeu?
Iata justificarea intrebarii: Teologii admit ca religia crestina s-a nascut dupa Conciliul Apostolilor de la Ierusalim din anul 49 en., cand "divinitatea" lui Isus a fost impusa de tabara ucigasului Pavel care nu-l cunosteau personal pe Isus, impotriva taberei apostolilor lui Isus condusa de fratele lui Isus pe nume Iacov, care nu puteau accepta aceasta minciuna pentru ca fratele lui Isus Iacov era acela care il cunoastea pe Isus din copilaria lor ca frati la aceiasi parinti.
In aceste conditii se pune intrebarea ce fel de religie este crestinismul, daca ea are la baza o minciuna impusa de un criminal sarlatan, si nu una care vine de la Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
10 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Datorită caracterului drept şi sfânt al lui Dumnezeu, toate păcatele din trecut, prezent şi viitor trebuie să fie judecate. Din nou Dumnezeu, în infinita Sa dragoste, a creat o cale prin care a plătit pentru aceste păcate şi prin care a oferit oportunitatea împăcării pentru ca oamenii păcătoşi să poată scăpa de mânia Lui. Putem vedea acest adevăr minunat într-o sumedenie de versete, precum 1 Ioan 4:10: "Şi dragostea nu stă în faptul că noi am iubit pe Dumnezeu, ci în faptul că El ne-a iubit pe noi, şi a trimis pe Fiul Său ca jertfă de ispăşire pentru păcatele noastre". În Vechiul Testament, Dumnezeu a lăsat oamenilor un sistem de sacrificii prin care se putea face iertarea păcatelor, însă acest sistem de sacrificii a fost numai temporar şi el arată către venirea lui Iisus Hristos care avea să moară pe cruce pentru ca adevărata ispăşire a păcatelor să se producă. Mântuitorul care a fost promis în Vechiul Testament este revelat în plinătatea Lui în Noul Testament iar expresia desăvârşită a dragostei lui Dumnezeu, trimiterea Fiului Său Iisus Hristos, este arătată în toată slava sa. Atât Vechiul cât şi Noul Testament ne-au fost date ca să căpătăm "înţelepciunea care duce la mântuire" (2 Timotei 3:15). Atunci când studiem în detaliu şi cu inima deschisă Biblia, devine evident faptul că Dumnezeu nu este diferit în Vechiul Testament prin comparaţie cu Noul Testament.

| Dorugar explică (pentru EmaS):

Lasa minciunile tale penibile si gretoase ca nu despre ele vorbim si raspunde scurt la intrebare.
Toate religiile vin de la cate un Dumnezeu, in timp ce religia crestina vine de la un CRIMINAL care va invata sa-i intoarceti fundul lui Dumnezeu, ce fel de religie e asta?
Una a lui Dumnezeu?
Sau o religia a unui CRIMINAL facuta pentru alti ciminali, o religie prin care toti criminalii sunt mantuiti daca se pocaiesc si il cred pe Diavol ca Dumnezeu?
A lui care Dumnezeu?

| Pufuletica98 a răspuns (pentru EmaS):

Sunt 100% de acord cu Ema5! Cei ce sunt impotriva lui Dumnezeu vor avea de suferit. Dumnezeu nu trimite in iad pentru ca ati fost pacatosi, trimite in iad pentru ca ati ales voi Singuri sa mergeti acolo prin pacate.Ori ce nu este de la Dumnezeu este de la diavol si daca alegeti altceva in afara de Dumnezeu este ca si cum voi alegeti pe satana si Dumnezeu ca sa va faca pe plac va trimite unde ati ales VOI SINGURI CU CAPSORUL VOSTRU!

Si ca sa raspund la intrebarea lui Dorugar Crestinismul este mai presus ca o religie, Crestinismul este Calea spre lumina!

| Dorugar explică (pentru Pufuletica98):

Nu e vorba de a fi sau a nu fi impotriva lui Dumnezeu, ci este vorba de faptul ca religia crestina nu vine de la un Dumnezeu ci ca a fost impusa o minciuna intr-o sedinta de un UCIGAS ca Pavel cel care l-a ucis pe Sf, Stefan.
Iar daca religia nu vine de la Dumnezeu ci de la un criminal, cum sa fie Calea catre Lumina?
Ai ceva probleme cu caputul?
Sau e prea gol ca sa poti rationa logic?

| EmaS a răspuns (pentru Dorugar):

Este adevarul lui Dumnezeu.In Vechiul Testament este scris despre venirea lui Isus pentru ispasirea pacatelor noastre.

| DyNo a răspuns:

Jeshua, declarat Isus Christos, in secolul 4 e.n. a fost zeificat sub amenintarea armelor. Acei preoti care au votat pentru zeificarea erau niste boschetari veniti ''cu pluta pe conducta'' si sub amenintarea lui Pavel au votat zeificarea lui Jeshua, devenit Isus Christos, unele religii l-au numit Iisus Hristos. Revenind la intrebarea ta, pai judeo-crestinismul, o religia importata sau furata este doar o ''arma'' in cu care se tine in frau prostimea. De asemenea este si o metoda de scos banii, pentru ca daca nu ar fi fost rentabila, nu stiu cati cre(s)tini mai erau astazi.

| Dorugar explică (pentru DyNo):

Imi pare rau ca nu am doua funde pentru ca si tu meriti o funda pentru raspunsul tau exact!
Dar macar considera faptul ca ti-am apreciat postarea si ca te trec la prieteni!

| TheTigerX a răspuns:

Eu unul voi alege sa fiu ignorant de data aceasta.