| RAY a întrebat:

Nu este pentru prima oara cand visez foarte lucid si se intampla exact acel lucru,am incercat sa neg,da cum sa neg cea ce mi se intampla,nu sunt coinsidente, acuma cteva seri am visat ceva azi am aflat ca asa s-a intamplat cum sa nimerit e incredibil, sa neg cea ce visez?

Răspuns Câştigător
| Lizzu a răspuns:

Nu e vis lucid asta, Ray.N-are treaba.
Visul lucid e in momentul cand devii constient ca visezi si ca te afli intr-un vis.

Aceste vise sunt premonitorii si da, omul are capacitatea asta, al saselea simt, sa spun asa.
Si mie mi s-a intamplat cand eram in scoala de vreo 2 ori, am visat ceva iar peste vreo 2-3 zile s-a si intamplat si am avut un deja-vu amintindu-mi visul.
Oricum erau detalii.

Omul are capacitatea de a receptionaanumite semnale, si se pare ca semnale din viitorul apropiat lui.
Eu cred asta.
Nu cred ca e ceva anormal.

| RAY explică (pentru Lizzu):

Sti cei ciudat daca se intampla ceva rau si pot evita asta mas simti vinova pentru ca stiam ca se va intampla asta, vb serios exact ce a visat s-a intamplat e ciudat nu e pentru prima oara acuma un an am visat ca cumantul meu venea ranit din straintate cum puteam eu sami doresc asta sau sa fi ghicit asa ceva culmea s-a intamplat asta, nici eu nu cred dar nu pot nega cea ce se intampla

| Lizzu a răspuns (pentru RAY):

Pai nici nu trebuie sa negi pentru ca lucrurile astea eu cred ca exista dar omul nu este destul de sensibil pentru a le receptiona.
Ele sunt receptionate prin vise, poate in perioadele cand persoana e mai sensibila sau cand se suprapun cu existenta fizica si conjuncturile.

| RAY explică (pentru Lizzu):

Posibil da ce sa fac sa spun persoanei in cauza poate va crede ca sunt nebun, delirez

| Lizzu a răspuns (pentru RAY):

Da,stiu...
Pai fi atent ce mai visezi. oricum astea nu au loc asa des.
Poti visa acum si poti sa nu mai visezi o perioada foarte lunga de timp, poate ani sau zeci de ani si apoi iar sa se intample.

| RAY explică (pentru Lizzu):

Sa-i spun lui x ce se va intampla si daca nu se va intampla e asa aiurea nu glumesc

26 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Asta nu tine neaparat de supernatural

De cele mai multe ori exista o legatura intre vise si actiunile cand esti constient.

De multe ori nu inseamna nimic...sau pot sa fie pure coincidente.

Poate ai avut o premonitie pentru ca subcontientul tau a interpretat niste semne pe care tu le-ai ignorat cat erai constient?

Poate exista si exceptii.
Stiu persoane care viseaza urat atunci cand se intampla ceva persoanelor la care tin.
De parca ar fi o legatura psihica intre acele persoane.
Dar asta ar tine mai degraba de o calitatea a omului pe care stiinta inca nu o interpreteaza cum trebuie...

| Kaℓi a răspuns:

Eu nu-mi amintesc visele.

| Miauti a răspuns:

Nu ai cum sa negi... indiferent ca incerci sa negi adevarul deja se afla in psihic.

visul e sigura chestie in care atat teistul cat si ateistul cred ca el exista.

Proiectia astrala este un proces prin care constinta umana paraseste temporar corpul fizic si functioneaza independent in afara acestuia, in timp ce corpul fizic ramane inert si pasiv pe toata durata acesteia.

Proiectia astrala poate fi clasificata in trei tipuri de baza: proiectie mentala, proiectia astrala propriu-zisa si proiectie eterica.

Proiectia mentala este de fapt clarviziunea simpla ("vedere la distanta") si "calatoria in mintea voastra". Imaginatia ocupa un rol important. Experienta proiectiei mentale nu este foarte vie si cel mai probabil este sa fiti niste simpli observatori mai degraba decat participanti. Cu toate acestea, proiectia mentala este o importanta "cale de acces" catre proiectia astrala propriu-zisa.

In timpul proiectiei mentale sau a celei astrale santeti capabili sa calatoriti prin obiecte solide, dar nu veti fi capabili sa actionati asupra lor sau sa le miscati (daca acestea se gasesc in lumea fizica). Acest lucru nu este adevarat in cazul proiectiei eterice. Fie ca este o asteptare a subconstientului, fie ca e o proiectie eterica adevarata care in teorie presupune ca o parte din corpul vostru fizic a fost deplasata odata cu proiectia (partea eterica sau vitala), acest lucru poate fi dificil de determinat.

Proiectiile eterice in general calatoresc in sau foarte aproape de lumea fizica. Au fost raportate chiar si cazuri (foarte, foarte rare) in care intregul corp fizic este transferat intr-o alta locatie (teleportare), sau cazuri in care corpul fizic exista si actioneaza in doua locuri diferite in acelasi timp (bilocatie)!
Dar pe noi ne intereseaza in principal proiectia astrala propriu-zisa si cea mentala intr-un grad mai mic. Proiectia astrala si cea mentala nu sant limitate la lumea fizica. Calatoria in tinuturile mentale si astrale este posibila si de cele mai multe ori preferabila. Iar proiectiile astrale si mentale nu sant restrictionate nici la tinutul strict pamantesc (puteti calatori chiar si pe luna sau planete)."

| Mădă0611 a răspuns:

Visele sunt informatii pe care le detii, amestecate de creier, la intamplare, dar uneori pot fi dorinte, temeri, frustrari, poate e ceva ce iti doreai, sau daca zici ca e vis lucid, poate e ceva ce doar iti aminteai si pe care nu l-ai constientizat cand l-ai observat.

| ErrorFound a răspuns:

As vrea sa-mi explici mai bine pe privat, te rog.

De mult incerc sa intru in starea de somn lucid.

| OOOLEOOO a răspuns:

Daca vrei sa afli cum functioneaza "X", intreaba-te cum merge "Y".

| Kalla a răspuns:

Gata cu ateismul?

Si mie mi se intampla sa ma ameninte demonii in vise pentru ca incerc sa o readuc pe prietena mea satanista de partea cea buna dar eu ii ignor. Ignor visele si asta ar trebui sa faci si tu.

| RAY explică (pentru Kalla):

Ce legatura are ateismul cu asta

| Kalla a răspuns (pentru RAY):

Spuneam doar ca ai sustinut cu tarie ca esti ateu dar incepi sa crezi in ceva in care un ateu nu ar crede.Eram uluita, atata tot.

| RAY explică (pentru Kalla):

Ateismul reprezintă negarea existenței lui Dumnezeu și a oricărei alte divinități

http://ro.wikipedia.org/wiki/Ateism

ce legatura are divinitatea cu niste vise? daca crezi in chesti de astea esti crestin sa stiu? asta inseamna ca oricine e crestin doar ca a visat ceva ce i s-a intamplat incredibil ce sa spun

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Coincidente.
Iti mentii o stare alerta si panicata pana intri in pat, gandindu-te la cum va decurce ziua de maine, apoi creierul iti preia toate informatiile si de aceea visezi anumite probabilitati, scenarii, ca uneori se adeveresc.Concluzie: Ai o minte intuitiva...cand dormi!

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Isaia are dreptate. Ai inteles tu prost: nu se intampla ce visezi tu, deduci prin vis ceea ce se va intampla.

Subconstientul iti arata viitorul, dupa "calculele" sale.

De exemplu, scrii "1+1=?" pe o foaie. Inainte sa te culci, lasi hartia respectiva pe noptiera.
Daca o vei verifica in vis, e foarte probabil sa iti apara "1+1=2". Exercitiul asta se poate extinde si nu este in contradictie cu legile naturii.

| RAY explică (pentru ViseleSmulgGratii):

Cum puteam eu teduce ca peste cumantul meu va cadea un zid la 2000 de km de mine?

| Iunona a răspuns:

O fi senzatia de deja vu. Noteaza-ti visele si vezi cat de des se intampla sa pui in practica ce visezi. Ar fi ridicol sa crezi prea tare in ele totusi: imagineaza-ti o situatie de genul, visezi ca va ataca cineva familia si te baricadezi in casa si de fapt vin.......colindatorii,neamurile,etc.

Răspuns utilizator avertizat
| coriinawtf a răspuns:

Nu stiu de ce da si mie mi se intampa, aproape mereu visez acelasi vis...

| RAY explică (pentru coriinawtf):

Serios?

Răspuns utilizator avertizat
| coriinawtf a răspuns (pentru RAY):

Da

| RAY explică (pentru coriinawtf):

Se intampla ceva din el

| Miauti a răspuns (pentru coriinawtf):

A visa acelasi lucru inseamna ca subsonstientul iti trimite un mesaj sau mesajul nu este complet