| anonim_4396 a întrebat:

"Unele minciuni au la baza politetea si par scuzabile."sunteti de acord cu citatul acesta... daca da de ce?

1 răspuns:
| HeresyoftheUnknownGod a răspuns:

Da, sunt de acord deoarece conţine şi cuvântul "par". Doar PAR scuzabile, însă de fapt ele nu-s.
Citatul e destul de explicit, nu mai are nevoie de o altă explicaţie; e bine să minţi din politeţe în funcţie de conjunctura în care te afli. Dacă adevărul jigneşte puţin/mai mult hai că e ok să-l spui unui prieten, chiar coleg, chiar membru al familiei. În general, o persoană apropiată, pentru că aceasta nu s-ar simţi jignită sau ofuscată, adevărul venind din partea unei alte persoane apropiate. Deci, îţi permiţi, so to say.
Dar în cazul unei persoane superioare ţie d.p.d.v social, o persoană care a ajuns la vârsta senectuţii sau una necunoscută, mai greu îţi vine să-i spui verde-n faţă, deoarece te gândeşti în primul rând la cum va reacţiona persoana, la consecinţele pe care chiar tu va trebui să le înduri dacă nu va reacţiona prea bine, ş.a.
Părerea mea, bineînţeles.