| anonim_4396 a întrebat:

Nu-i asa ca e o exagerare sau o iluzie? Se pot vedea molecule de la 400 ani lumina cu un telescop? Ce stiinta mai e si asta?

http://www.descopera.ro/......-rezultate

9 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Se cheamă spectrografie. Se bazează pe faptul că fiecare moleculă are o „semnătură" proprie, emițând numai anumite lungimi de undă. Prin „fotografierea" tuturor liniilor spectrale recepționate dintr-o anumită direcție arată ce molecule se află acolo. Cu extrem de mare precizie, indiferent de distanță.
http://en.wikipedia.org/wiki/Astronomical_spectroscopy

| drutzix a răspuns (pentru mihai69):

Nu te astepta sa inteleaga ceva despre spectografie, tipul crede ca Duhul Sfant misca materia laughing

| mihai69 a răspuns (pentru drutzix):

Nu mă aștept la nimic. Oricum, Duhul Sfânt îi lipsește exact de duh tocmai pe cei care cred în El. Trist...

| anonim_4396 explică (pentru mihai69):

Am inteles si fara sa citesc linkul dat de tine. Problema e ca pentru o astfel de analiza trebuie ca acea substanta sa fie imprastiata intr-un volum mai mare ca sa treaca de pragul de sensibilitate spectrala. De exemplu daca e doar un lac pe un corp cosmic aflat la 400 ani lumina reflectata fiind prea putina sau sub pragul de sensibilitate spectrala sau detectie NU are cum sa detecteze la asa mare distanta. Asa ca... nu ma intelegeti gresit.

| minrest a răspuns (pentru anonim_4396):

Sfinte Ierarh Vasile cel Mare (vedeti, v-am recunoscut), se comunica numai substantele pentru care au fost intrunite toate conditiile cerute de spectografie, iar pentru marea majoritate se constata ca nu sunt date.

| anonim_4396 explică (pentru minrest):

Izocianatul de metil e toxic!

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Methyl_isocyanate

rolling on the floor

| anonim_4396 explică (pentru minrest):

Apropo de descoperirile astea. Evident ca acolo sau in alte locuri e o cantitate enorma din acea substanta ce poate fi detectata, fie apa fie izocianat de metil care singure nu pot sta la baza aparitiei vietii si intrucat sunt fara viata sau anorganice. Apa pura e o substanta fara viata si anorganica.

| minrest a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru ce ne intereseaza acum, e suficient ca am cazut toti de acord ca se poate constata prezenta unei substante la distante cosmice. Desi nu era nevoie de acordul nostru, ne foloseste sa stim asta.

| anonim_4396 explică (pentru minrest):

Cu spectroscopia astronomica m-am lamurit. Mi se pare credibila. Pe langa asta am completat cum e cu izocianatul de metil si cu apa. Si pe Pamant inainte sa apara viata era multa apa. Fara interventia suplimentara a lui dumnezeu Pamantul ar fi ramas la acel stadiu: plin de apa si fara viata.