| Martanul a întrebat:

Nu se vrea a fi o intrebare pe tema religioasa. Daca, in cer, fructul oprit a fost marul, aici, pe pamant, care credeti ca ar trebui sa fie "fructul" oprit? De ce?

Răspuns Câştigător
| JeSa a răspuns:

HepHap,
Daca tu spui ca ''Raiul initial a fost pe Pamant, intre Tigru si Eufrat'' - atunci, scuze., Edenul unde-i?
Martanul,
Eu cred ca, tot ceea ce sunt impotriva legilor firesti; spre exemplu - drogurile, etc etc.

25 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Nici un fruct, specia umana nu are limite, daca i se năzare ca un "fruct" ii lipseste il iventeaza s-au incearca.

HepHap
| HepHap a răspuns:

De ce in cer? Raiul initial a fost pe Pamant, intre Tigru si Eufrat. Si de ce mar? Geneza biblica nu imi amintesc sa pomeneasca ce fruct era rodul oprit, marul a aparut ca reprezentare iconografica tarzie.

HepHap
| HepHap a răspuns:

Am inteles intrebarea. Dar simteam ca e necesara o corectare, avand in vedere ca premisa de la care ai plecat, "marul din cer", era gresita. Toate cele bune.

HepHap
| HepHap a răspuns:

De el vorbeam, draga JeSsYkA. Sinonimia, bat-o cucu.

| AvalohAlyn a răspuns:

Iubirea de cele materiale, pofta pentru materialism asta ar trebui sa fie acel''fruct''oprit aici.

| mihaibrasov a răspuns:

Orice incalca libertatea celorlalti poate fi considerat fructul oprit.

| Leocerba a răspuns:

Daca tot ii scoatem pe cei doi din contextul religios (ceea ce-i funny) atunci imi vine-a crede ca, oriunde i-am aseza, oriunde i-am potrivi in lumea asta mare, oamenii vor considera drept cel mai ispititor fruct tot pe cel al cunoasterii. Pe care il vor incerca again and again.
Ca n-o fi Mar si-o fi ditamai Lubenita cunoasterii se poate, ca intre timp, parca ne-am facut grobieni rau si parem si nehaliti.Sau, daca tot am iesit din strictete, sa mai alunecam putin si sa ne imaginam ca fructul oprit, pe Pamant, ar putea fi Varza cunoasterii, gandindu-ne la discernamantul pe care-l au azi urmasii celor doi. (dupa cum vezi, adio fructe care cresc in Pom)

Stefan
| Stefan a răspuns:

Pe pamant fructul oprit este la tot pasul si nici nu realizezi cand iti apare in cale si te macina sau iti pune imaginatia la incercare, te ambitioneaza si te face sa doresti ca acel ceva sa fie al tau. Cati dintre noi nu si-ar dori ceva..., dar se limiteaza sau se ingradesc, in felul acesta deven modesti si se multumesc cu ce au.

| yoo23 a răspuns:

Nici unul...acolo in cer e marul fiindca Adam a muscat din el. Aici nu ar trebui sa fie nici unul.Fiecare are vitaminele lui:d nici unul nu e daunator.

| addyy a răspuns:

Arat-mi si mie te rog unde spune ca fructul interzis a fost marul? Si nu cumva era pomul( sau copacul-nu mai stiu sigur) cunoasterii binelui si raului, in nici un caz vreun pom fructifer?

| Iasmiine a răspuns:

Telenovela aia de la 19:30 de pe acasa tv laughing

| AikkoxD a răspuns:

Oare sexul? laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iata cum o pilda biblica a carei invataturi se vrea a nu avea nici o legatura cu nici un fel de fruct devine o interpretare filozofica strict Martaneasca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fructul oprit este abuzul.omul abuzeaza de tot ce e placut, si stii si tu ca orice e mult strica.noi oamenii am contrat cu; ce e putin nu ajunge. din cauza ingaduintei de sine fistecare in parte practica abuziv slabiciunea care-l stapaneste; curvia, betia, fumatul.rautatea,mandria,etc.din cauza asta avem cele 10 porunci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu a fost marul sau alt fruct.Copacul cunoasterii are alt sens si nu-mi bat capul sa explic la mucosi metafore initiatice.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"din cauza ingaduintei de sine fistecare in parte practica abuziv slabiciunea care-l stapaneste; curvia, betia, fumatul.rautatea,mandria,etc.din cauza asta avem cele 10 porunci."

Ma crestine, cum poti compara sexul cu fumatul si dependenta de alcool? Se vede ca religia ti-a intunecat judecata; Tu care ai tras de 3 ori in nevasta-ta, si ai conceput trei odrasle. Tu ne vorbesti de pacatul sexului? Ipocrit mai esti...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu va ganditi ca ar fi chiar un fruct la propriu... dupa mine... LSD fructul cunoasterii interioare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De acord cu Hip Hop. Iar mai nou, fructul oprit ar putea fi atomul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Precum spune acest mare filosof neamt de origine germana Crinu, fructul oprit este abuzul, nu merita fundita doar votat de 10 ori inteligent si de 30 de ori folositor

| bogdiani20 a răspuns:

Hmm.Parerea mea este ca dumnezeu la incercat sa vada daca rezista tentati sau ispitei.si a muscat. ei pe pamant. daca e si o loam pe calea credincei sunt multe. dau un explu.in posturile dumnezeu nu a dat voie sa manac de dulce si mai ales in saptamana mare.in acelasi timp e veata sexuala inceputa inainte de casatorie si facut de mai multe ori cu mai multi.deci parerea mea e ca daca o loam pe calea credintei si biblia ortodoxa pe pamant sunt multe in care dumnezeu nu ne da voie sa facem.nu e neaparat sa fie fruct ca ce ai spus u acolo tu trebuie sa o ei ca o pilda nu ma crezi intreaba un prieot.stima

| bogdiani20 a răspuns:

Idem m. s.happy

Răspuns utilizator avertizat