| anonim_4396 a întrebat:

Bună ziua.
Am o întrebare pentru voi pe o temă religioasă: credeți sau nu în Dumnezeu? Ce vă face să credeți că există sau nu? Argumentați.

Răspuns Câştigător
| Kosuchin a răspuns:

Argumentele mele:
1.Realitatea spune ca nu exista un zeu care iubeste oamenii si care are puterea si vointa de a scapa lumea de dezastre si rau. Unii spun :"Asta pentru ca omul se indeparteaza de Dzeu".Eu raspund cu :"http://www.youtube.com/watch?v=m12mZiiaWuw".Binenteles, discutia continua, continua, pana cand afirma ca sufletele acelor oameni sunt in Rai, sezand "de-a dreapta Tatalui". Gata, inchei discutia.
2.Conform povestii biblice, noi [oamenii] ar trebui sa fim urmasii lui Noe si a familiei lui[urmasi ai lui Adam si Eva].De ce exista religii ca sintoismul si budismul?
3.Nu exista [din cate stiu, e posibil sa ma insel] nici o dovada a invierii lui Isus in afara de documentele bisericesti [biblie, evanghelii, etc. etc.].A-mi spune mie ca acum 2000 de ani s-a petrecut acest lucru, e ca si cum ai spune unui om ca in urma cu 2 ani ai vazut un porc zburand.
4. Daca exista si cea mai mica sansa ca o "dovada a existentei lui Dzeu" sa fie "aranjata"[ex.Lumina de la Ierusalim], eu n-o cred.

Pe scurt:Eu cred ca nu exista vreun Creator anume. Exista doar pamantul cu vietuitoarele si non-vietuitoarele, atat[ok, poate si niste extraterestri :P]. Oamenii tind spre perfectiune, nu se trag din ea.
Ma rog, parerile mele.
P.S:Daca faceti o boala la rinichi sau plamani, dupa ce ati citit raspunsul meu, dati-mi stupid xP.

16 răspunsuri:
| mihaibrasov a răspuns:

Look around you. God's everywhere.
(cel putin asa ti-ar raspunde Neale Walsch)

| ramona30 a răspuns:

Oare a cata oara este pusa intrebarea asta. Eu, una nu cred. Argumente sunt destule, rationale, zic eu. In definitiv e o problema de a alege.

| RelaţiiCuClienţii a răspuns:

Oh, da @Loola.ateii sunt satanişti, dar total.nu ştiu cum să-ţi explic.winking -- Sarcasm, la greu.--
Draga mea, o persoană care este atee nu se poate numi instantaneu şi satanistă, deoarece asta ar fi în contradicţie cu credinţele ei şi cu negarea faptului că nu există absolut nici o divinitate, nu contează dacă este bună sau rea, pentru atei nu există. Aşa că, data viitoare încearcă să fii mai atentă la ceea ce spui. happy
Şi acum, să ajungem la paranoism. Logic că îţi merge rău atunci când nu te rogi. Se numeşte autoconvingere şi paranoie la greu.

Whatever, să ne întoarcem la întrebare.
Yep, lumea are dreptate, s-a mai pus întrebarea de câteva ori, dar nu mai contează acum.batting eyelashes

Hmm, nu pot să zic că nu cred în El, dar nici nu cred în El. De fapt, nu cred în Dumnezeu biblic, mi se pare o definiţie foarte ireală a unei fiinţe superioare.
Plus că, creştinismul îşi are bazele puse pe o carte, o carte oarecare scrisă de nişte aşa-zis apostoli, deci în consecinţă tot oameni, care în urma unei inspiraţii divine au transpus gândurile lui Dumnezeu. Oameni, deci fiinţă pe o scară mult mai mică şi mai neevoluată faţă de acest aşa-zis God.
Ar fi trebuit ca altcineva să aibă onoarea să transmită cuvântul Lui, poate un înger sau ceva de genul acesta. Nu un om, mai ales că Tatăl lor i-a izgonit şi aşa mai departe. Probabil că toate acestea par normale, ca şi cum ar trebui să vedem cât de bun şi iubitor este El cu noi şi, probabil lumea v-a spune că Dumnezeu l-a trimis pe fiul Lui să ne iarte păcatele şi bla, bla, bla.
Dar mie nu-mi place absolut deloc toată această fază, mai ales că este o carte scrisă de oameni!
Presupus Bibliei, chiar şi un înger de-a lui Dumnezeu s-a ridicat împotriva Lui, îţi dai seama ce ar face oamenii.
Sunt foarte multe contradicţii şi foarte multe religii diferite pentru a putea crede în ceva clar. Dacă Dumnezeu era cel adevărat, atunci toată lumea trebuia să creadă în El, nu ca fiecare ţară sau continent să aibă altă definiţie a unui Dumnezeu şi tot aşa. Este suspect şi te pune foarte mult în încurcătură.
Dacă chiar este aşa de atotputernic şi ne iubeşte, de ce îi pedepseşte pe toţi? Şi de ce îşi încalcă promisiunea făcută lui Noe? Şi spuneţi că se poartă aşa pentru că nu mai cred oamenii în El, dar El crede în noi? De ce nu ne învaţă? De ce nu se implică?
Poate pentru că nu există, iar toată faza aceasta cu Dumnezeu şi chestii este doar o aberaţie şi o poveste menită să manipuleze.
Poate chiar aşa este, iar cu foarte mulţi chiar a reuşit. Oamenii au nevoie să creadă şi să se închine în faţa a ceva infinit de măreţ şi puternic, pentru a se simţi protejaţi şi pentru a şti că cineva gândeşte şi are grijă de toate în locul lor.
Altfel nu ştiu dacă se mai rugau la fel de mult, sau cu atât de multă ardoare.happy

| Kosuchin a răspuns:

Loola, ai vazut macar clipul din raspunsul meu anterior? Multi atei /agnostici o duc bine, chiar daca nu cred in monstrul spaghetti care zboara.Cauta despre religia lui Bill Gates.

| NuConteazaCineSunt a răspuns:

Da, eu una cred in Dumnezeu deoarece am trecut prin prea multe "aventuri" ca sa spun ca nu exista. Am fost la un pas de moarte, dar am scapat, deci asta este o dovada foarte buna! Am fost de mai multe ori la un pas de moarte (fata neastamparatabig grin). Sunt o fata gen baietoasa, neastamparatabig grin! Ma mandresc cu astalaughing! Ei bine cred in Dumnezeu deoarece exista prea multe dovezi, ca sa nu cred (nu cred numai pentru ca exista Biblia). Cred pentru ca am avut prea multe ''aventuri'' din care nu trebuia sa ies cu bine, dar am iesit.
De exemplu, lumina care apare in fiecare an in locul unde s-a rastignit Iisus Hristos! Cum apare de fiecare data atunci cand este Pastele? Si stim cu totii ca Pastele nu are o data fixa! Asta ar fi o dovada ff. clara, pe langa peripetiile din viata mea/noastra!
Asa argumentez eu!

| aliceinchains a răspuns:

@Șosetă, nu știu de câte ori a mai fost pusă întrebarea. Nu am stat să urmăresc, poate că a mai fost, e normal. Și ce dacă? Nu văd unde e problema.

| Smile_9049 a răspuns:

Eu nu cred, nu ma condamnati pentru asta, am tot dreptul.Nu ma incapatanez, pur si simplu nu imi pasa, ii respect pe cei care cred, dar o consider o pierdere de vreme iar unii dau dovada de ipocrizie doar pentru credinta. Urasc persoanele care se roaga doar pentru a avea un loc asigurat in "paradis".Ca dovada, persoanele mai in varsta sunt mult mai religioase decat altele(din cate am observat eu).Am citit Biblia, nu mi-a placut, dar am facut'o din curiozitate (nu nevoie). Sunt atatea lucruri cu care nu sunt de acord...scrie ca daca nu crezi in Dumnezeu ajungi in iad...pai, evreul care e nascut evreu si isi primeste propria religie ajunge in iad pentru asta? Stupid.In plus, consider ca daca esti bun, ca asa iti este firea este mai mult decat suficient pentru a ajunge in "paradis".O divinitate nu trebuie sa iti dea motive pentru asta.

| AndreiZz a răspuns:

Buna,eu unul nu cred, am citit siam vazut prea multe, daca el ar exista vreau o dovada clara nu o carte, asa pot si-o scrie ceva si peste 2000 de ani sa vina cinv ia uite adevaru...oh go on.

| Loola_4761 a răspuns:

Astia care nu cred : SATANISTILOOOR de aia va merge rau ca nu credetistraight face dumnezeu va da sanse sa va reparati greselile dar poate fi prea tarziu cand va hotarati voi.Eu una cred si imi merge foarte bine smug cand nu ma mai rugam imi merge rau tare straight face dupa cand ma duceam la biserica si ma rugam imi mergea bine.Sigur voi sunteti prea ocupati cu calculatoru, gagici, tigari si alte rahaturi de genul asta ca na ( referitor la baieti ca sunt satanisti in special) in loc sa fiti si voi mai intregi la minte straight face sa se supere toti baietii nu-mi pasa straight face

| TheWomanInBlack a răspuns:

Eu una cred! Si cea mai buna dovada a faptului ca Dumnezeu exista e vietuirea noastra pe pamant, si faptul ca la cat de mult pacatuim ne aflam inca aici, iar asta datorita dragostei pe care o are asupra noasra.
Dar tu crezi?happy

Funda?batting eyelashes

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Oare de cate ori a mai fost pusa intrebarea? raised eyebrows

yawn

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ti-e chiar asa de greu sa verifici daca au mai fost puse asemenea intrebari?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

yawn Mă doare`n șpiț că mi-ați dat stupizi yawn

Ce contează, oricum nu e domeniul meu.oh go on

| EzoPunctt20 a răspuns:

Cred ca exista o forta supranaturala undeva. De ce? Pentru ca nu totul e logic, nu totul poate fii explicat stiintific, sau cel putin deocamdata. Nu suntem in masura sa gasim un raspuns clar, insa ce pot eu sa zic e ca sunt 78% sigura ca este cineva undeva, ceva care face legile naturii. Ceva de neinvins. Lumea pentru mine este un mister, nu stiu multe lucruri si imi pun intrebari destul de ciudate. De unde suntem noi si de ce nu traim vesnic? E clar, foarte clar, ca e Cineva sau Ceva care face legea aici. Sunt multe argumente pro si contra si discutia poate continua, parerea mea e ca Exista intr-adevar o forta superioara.

| AnDrE_5929 a răspuns:

Mai nu iti pui intrebarea cine a creat pamantul oameni... dumnezeu rogate la ceva u mare fcredinta sa vezi ca dorinta se va indeplinii

| dianabbb a răspuns:

Ca am vazut pe la televizor stiri cu minuni si ca dau filme... ceva de genu...altfel cine inventa?