| anonim_4396 a întrebat:

am si eu o intrebare! Daca marul este fructul fals, atunci rodia ce este?
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| onasis1961 a răspuns:

Rodia este fructul pasiunii!

5 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Din pct de vedere botanic toate sint fructe.Din pct de vedere comercial, comestibil, zile cum vrei toate sint fructe. Termenul de fruct fals este folosit uneori pentru a arata din ce provine partea comestibila.Insa la formarea unui fruct participa toate elementele unei flori. Apoi mai sint uni botanisti straini care considera fruct doar partea care apare din dezvoltarea OVARULUI si probabil de la ei aparu acest termen de fruct fals.Dar in literatura de specialitate din Romania nu exista acest termen.Sau poate nu exista pe vremea cind stiu eu.Dar cum romanii sint niste copiatori si le place mai mult ce au altii de cit ce avem noi nu e de mirare sa fi bagat si chestia asta.Dar botanica la nivel superior nu folosea acest termen.Marul de exemplu ca fruct este o POAMA la dezvoltarea careia participa atit ovarul dar si receptraculul.Dar partea comestibila o formeaza doar recepatacolul pe cind ovarul formeaza lojile seminale adica cotorul cum ii spunem noi.Insa si acest cotor tot din fruct face parte nu putem spune ca este altceva.Dar sa-i spunem asa fruct fals daca asa vor unia.Scuze ca intrai mai in amanunt dar trebuie sa se inteleaga anumite aspecte.Acum ce este fructul RODIULUI? Naspa asta chiar ca nu stiu desi poate car fi trebuit.Asa din ce stiu ar trebuie sa fie ca fruct o POLIDRUPA asemanatoare cu fructul de mur, zmeur, insa este acoperit de endocarp sau ce-o fi ala un endocarp fals care banui car fi de fapt K adica caliciu florii, adica acele petale verzi de la baza florii.Deci nu ar fi un fruct fals pentru ca DRUPA apare doar din ovar desi si el este un ovar inferior insa recepataculul nu participa la formarea fructului in acest caz.Acum la rodiu avem acest K(caliciu)care este foartte mare si acopera tot fructul sau tot ovarul si astfel ia nastere acest fruct.Dar strainii il numesc fleshy berry adica fruct ca si mura, zmeura etc, iar aceste fructe sint dupa botanica din Romania polidrupe cum am spus.Dar nu sint sigur.Deci daca ar fi o polidrupa ar fi un fruct normal nu ca si marul.Chiar daca la formare participa K el nu reprezinta partea comestibila ci doar un invelis protector.Cam naspa si cu botanica asta.Ok scuze ca am scris asa de mult dar sper ca intelegi ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Primii respondenti nici nu au inteles ce ai intrebat.
Iata citeva explicatii: http://art-zone.ro/plante/Fructul_(fructus)_structura_clasificare.html

| SpitalulDeGlumeti a răspuns:

Ai lasa-ma! si marul se falscifica? Rodia este fructul comestibil al rodiului de forma și mărimea unui măr, iar rodiul este un arbust mediteranean ornamental, cu frunze lanceolate, cu flori roșii și fructe comestibile

| IustinDiac a răspuns:

Daca marul este fructul fals, nu rezulta de aici nimic despre rodie.

| Alinamark a răspuns:

Roadia este un fruct foarte bun, creeaza imunitate si este un bun antioxidant.