| atianin a întrebat:

Nu sunt un crestin catolic prea practicant adica ma duc duminica la biserica si incerc pe cat posibil ca macar o ora pe saptamana sa las problemele mele acasa dar nu imi place sa ma duc sa ma spovedesc la un preot ci prefer sa imi spun pacatele lui Dumnezeu direct de cele mai multe ori in rugaciunea de seara asta nu imi da dreptul sa sper ca imi asculta si mia rugaciunile.
Vreau sa stiu de ce este asa de important sa te spovedesti la un preot?
Dumnezeu nu vede si nu aude tot?

Răspuns Câştigător
| Poinsettia a răspuns:

Dumnezeu aude si vede tot, asa ca nu trebuie sa te duci la preot pentru. ca nu preotul trebuie sa-ti auda pacatele ca doar nu el ti le iarta, ci Dumnezeu. Si nu preotul "iti face legatura" cu Dumnezeu, desi asta da impresia.
Asa ca roga-te tu singur, nu-l lasa pe preot sa se amestece intr-o chestie care este, pana la urma, doar intre tine si Dumnezeu.

10 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Dacă așa te simți tu bine, așa faci.
Preotul este un slujitor al Domnului iar biserica este casa Domnului.
Dumnezeu ne vede și ne aude, este pretutindeni cât și în sufletele noastre.
Pa, pa.

| thealchemist a răspuns:

Preotul iti iarta pacatele.

| Marcian a răspuns:

Este important pentru ca iti recunosti greselile in fata altei persoane nu doar in intimitate.

| Yang a răspuns:

Este o vorba: mersul la biserica nu te face credincios asa cum statul in garaj nu te face masina" Preotul se considera intermediarul intre noi si dumnezeu cu toate astea dumnezeu e peste tot deci e o contradictie.Se spune ca daca nu te spovedesti pacatele tale vor fi intreite, iar daca o faci o iei de la zero.Eu merg la biserica foarte rar, cand simt nevoia cu toate astea cred in dumnezeu in felul meu, ma rog in fiecare seara pentru mine si pentru cei apropiati mie si consider ca ma asculta, chiar daca poate a fi o prostie pentru mine nu e.

| rex_2081 a răspuns:

Nu e important sa mergi neaparat la biserica ci ca atunci cand te rogi sa-ti deschizi sufletul in fata lui(sa fii ca o carte deschisa).

| Misha_1025 a răspuns:

Sa fac o mica gluma se spune ca preotul este ceva de genul "Fun Curier" iar rogaciunea de seara e "Posta Romana"! Normal ca aude si vede tot pentru ca Dumnezeu este peste tot, este tot ceea ce vezi tu in jurul tau pentru ca-s create de El. Este o pilda in care Dumnezeu a spus : "Unde se vorbeste de mine, acolo sunt si eu".
Apropo, eu sunt ortodox sinu ma duc la biserica decit la ocazii si la inviere dar asta nu conteaza pentru ca Dumnezeu e numai unul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt de aceeas parere cu tine atianin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai si banii cui ii mai dai? Popa e casierul, ce n-ai inteles?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba da dar preotul iti da pocainta