| Inferno a întrebat:

Numarul minim de mutari necesare pentru a castiga jocul de X si O este trei.

Dar cate victorii posibile, din doar trei mutari, pot exista?

8 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Asa cum spune si ne'a Jica, nu este posibil sa castigi daca oponentul tau are intentia sa castige.
Practica bate teoria: de cate ori ai putut castiga in joc de X si O cu o persoana care ti-a blocat toate miscarile? Eu de mult prea multe ori: jocul este prea simplu si poate fi anticipat.

| Ineys a răspuns:

Creaza un arbore si o sa vezi. Aveam unul facut pe undeva da nu cred ca-l mai gasesc. E foarte usor cu arbori, vezi grafic cum sta treaba.

| JicaContra a răspuns:

Nici una!
daca ai un oponent care chiar joaca, nu o sa vezi o victorie niciodata, jocul e mult prea simplu ca cineva sa castige fara un oponent care gandeste

totusi, daca o iei teoretic, ca ai un oponent care nu joaca, numara singur: doua diagonale, si cate 3 orizontale si verticale = 8 posibile
iar asta e din 3 mutari sau nu neaparat
https://www.youtube.com/watch?v=NHWjlCaIrQo

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uleiul viu am mai putut să-l înteleg, dar asta? Crezi ca există o modalitate prin care să afli asta?

| Inferno explică (pentru anonim_4396):

Initial m-am gandit la numarul total de jocuri posibile. Dar asta pare a fi intr-adevar dificil de calculat.

Insa numarul minim de victorii din trei mutari nu pare a fi atat de complicat de stabilit.
Dupa cum a scris si jicaContra poti castiga in 8 moduri de baza: 3 linii+ 3 coloane + 2 diagonale.

Dar pentru fiecare din aceste 8 moduri exista diferite variante posibile in care pot juca.

De exemplu, sa analizam varianta in care castig completand prima linie cu X.
Pot completa acea linie cu X in mai multe moduri. Pot alege sa pun primul X in oricare din cele 3 patratele disponibile, pentru cel de al doilea X mai imi raman doar 2 patratele, iar pentru ultimul X o singura patratica. Deci exista 3*2*1=6 moduri in care pot completa prima linie cu X.
In plus, adversarul poate sa completeze restul de 4 casute ramase cu 2 de O in mai multe moduri.
Poate sa puna primul O in oricare din cele 6 casute goale, in timp ce pentru al doilea O ii mai raman doar 5 casute libere. Deci in total va putea completa cele 6 casute in 6*5=30 moduri.

Toate aceste 6 moduri in care eu pot completa prima linie cu X, combinate cu cele 30 de moduri in care adversarul poate completa casutele cu O, va da un total de 6*30=180 de moduri posibile in care pot castiga jocul completand prima linie.

Dar stim ca exista nu unul ci 8 moduri de baza in care pot castiga.
Ceea ce inseamna ca numarul total de victorii posibile va fi: 8*180=1440 de moduri in care pot castiga jocul din trei mutari.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Te refereai la cate posibile combinatii exista ca sa câștigi asa, ok ok, exprimate inteligibil domnule Inferno.
Două O-uri, nu 2 de O, exprimati-vă corecthee hee

| Inferno explică (pentru anonim_4396):

Este numărul total de moduri in care poți câștiga jocul din trei mutari.

| Speranta12 a răspuns:

N-are nicio importanta