| Mihai9820 a întrebat:

Salut.
Ce ecuatie folosesc sa aflu cate mutari sunt posibile pe o tabla de sah?

3 răspunsuri:
| FataCuChitaraMunților a răspuns:

Înmulţeşte piesele cu mutările.Dar nu vei avea date exacte.Depinde.Dacă vrei, poţi da şah mat din primele două mutări, în funcţie de mutările advesarului.Nu ai de unde să ştii.Tu poţi face un calcul pentru piesele tale, dar nu şi pentru ale lui, deoarece nu ai de unde să ştii ce mutări o să facă pe taba de şah.

| Mihai9820 explică (pentru FataCuChitaraMunților):

Nu la aia ma refeream, vreau sa stiu care e ecuatia cu care pot calcula de ex. numarul de combinatii posibile la cubul rubic. intelegi?

| FataCuChitaraMunților a răspuns (pentru Mihai9820):

Înţeleg.Citeşte asta şi vei afla.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Cubul_Rubik