| Dara a întrebat:

O femeie face un avort, o femeie naste copilul si-l arunca la gunoi, o femeie da nastere copilului si il abandoneaza in spital.
Dintre cele trei care vi se pare cea mai cruda?

Răspuns Câştigător
ValiMocanu
| ValiMocanu a răspuns:

Profunda. Si greu de ierarhizat. Cert este ca nici una dintre cele trei nu a fost pregatita sa devina mama, iar ultimele doua si-au dat seama prea tarziu. Din gesturile celor doua au de suferit o viata intreaga niste suflete nevinovate, ceea ce este categoric de condamnat. Cea mai cruda insa, cred ca este cea care-l arunca, pentru ca practic reduce sansele acelui copil de a trai. In absolut toate cazurile, fiecare va plati pentru gestul ei. Fie si daca ne gandim doar la faptul ca nu cunosc fericirea de a fi parinte.

26 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Greu de facut un clasament, cred ca a doua este cea mai cruda.

cami
| cami a răspuns:

O sa-ti spun care dintre ele mi se pare mai putin crunta, a 3`a. cel putin acel copil este scutit de la o moarte sigura.cat despre cele 2... n-am cuvinte.

| juniper a răspuns:

Avortul, am vazut un documentar in care arata cum se face avortul, saracii copii.

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Toate sunt extrem de crudesad Cea mai cruda insa este a 2.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

A doua...

| Ben. a răspuns:

Kr e diferenta intre avort si aruncatul la gunoi?

| Ben. a răspuns:

Zoombe! sunt om q destula experienta de viata. cel mai idiot lucru din viata mea a fost cand am decis sa nu pastram un copil. poate face o pereche fericita daca nu pe tine. cei 2 baieti pe care ii am sunt cel mai bun lucru s care mi s-a intamplat.nimic nu se poate compara q zambetul lor care mi-l ofera fara a cere absolut nimic in schimb.asa ca ii sfatuiesc pe ceilalti useri sa nu ia in considerare raspunsul tau ca fiind o ratacire de moment.

| Zoombe3 a răspuns:

A doua este ce-a mai cruda.
Pt. andi : raspunsul tau este idiot, si nu se bazeaza pe o experienta de viata ci probabil ce ai auzit de la altii. As putea concluziona din raspunsul tau ca este mai bine sa creasca numarul copiilor abandonati decat al avorturilor.
Nu vreau sa isc polemici sau certuri, dar din punctul meu de vedere mai bine un avort decat un copil abandonat.

| Zoombe3 a răspuns:

Posibil sa gresesc, cu privire la asta; dar mai am cateva cuvinte de spus
In liceu faceam activitati extrascolare, cativa elevi in frunte cu profesoara de religie, de craciun si paste adunam haine, mancare, dulciuri, jucarii, si bani si mergeam intr-un centru de copii abandonati.
Ce am vazut acolo, nu se compara cu nimic mai rau pe lumea asta.
Inimi zdrobite, priviri speriate, copii care nu au gresit cu nimic pe lumea asta, si totusi abandonati, lipsiti de aparare. Copiii aia nu stiu ce inseamna familie, iubire, sentimente, dragoste.
Nu am vazut in viata mea ceva mai trist.
Iar raspunsul meu anterior nu a fost cu referire la cei cu constiinta, care in cazul in care ar face un copil l-ar pastra si ar avea grija de el. M-am referit strict la cretinele de femei care nu se pot numi mame si care nasc doar de dragul de a nu face avort, si isi lasa copiii oriunde numai la sanul lor nu.
Incercati macar odata in viata sa faceti o bucurie unui copil abandonat, ve-ti vedea ca oricat de multe jucarii sau dulciuri va primi tot trist va ramane, chinul de a nu sti ce inseamna dragostea materna nu-l va parasi toata viata.

| selef a răspuns:

Cea mai cruda cred ca este, Daniela Crudu de la neata cu Razvan si Dani.

| Klara a răspuns:

A doua varianta. Cumplit de cruda. A treia varianta...treaca mearga...copilul poate fi totusi luat si ingrijit de cineva. dar trebuie sa n-ai suflet ca sa iti abandonezi propriul copil.

| andi a răspuns:

Primele 2, macar la a treia varianta, copilu are dreptul la viata si mai are sanse

| Diva a răspuns:

O femeie naste copilul si-l arunca la gunoi

| jani a răspuns:

Toate 3 sunt crude... dar avortul...si aruncatul la gunoi...sunt cele mai crude...indiferent ce si cum faceo femeie... daca renunta la un copil...nu este om...nu este nici caine... pur si smplu...nu le gasesc o denumire la femeile astea... le urasc

| want2bMajestic a răspuns:

Dca esti o persoana religioasa iti dai seama ca toate variantele pe care u le-ai mentionat mai sus sunt crunte.
1. avortul: cand faci asa ceva...inseamna ca cea ce porti u in tine te deranjeaza, de dezgusta si vrei ca aceasta "mica" parte din tine sa nu apara in viata ta.
2.cred ca trebuie sa fi o bestie ca sa iti arunci propriul copil la gunoi...desi este crunt...se intampla la familiile formate dintr-o singura mama, abandonata de catre sot si aceasta mai are acasa inca 4 copii.
3.acest tip de femei face parte din cadrul oamenilor care desi regreta cea ce fac insista. oricum, dca abandonezi bebelusul la spital acest cadru spitalicesc cheama politia si mama cade d fazan.

| zuzukaeu a răspuns:

A aduce un copil pe lume si apoi sa-l arunce la gunoi asta mi se pare cea mai groaznica macar avortul nu il mai face si gata desi si asta e mare pakat, daca il abandoneaza in spital nici asta nu este de iertat si nu stiu cat de mare este diferenta intre al arunca la gunoi si al abandona in maternitate in maternitate are sanse la viata la gunoi mai putine sau deloc daca nu il gaseste nimeni si este frig sau trece vreun caine ceva!

| Pirikutzz a răspuns:

O femeie naste copilul si-l arunca la gunoi

| Xulescu_6752 a răspuns:

A doua, caci copilul va muri de foamete si sete. In celelalte doua cazuri, copilul ori nu s-a nascut ori mai are sansa la viata!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toate, santem, la fel.mai putin cele ce nu au fost puse in situatia... din pacate ne dam seama tarziu...si platim ca nu ramane nimic neplatit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toate sunt crude si nedemne de numele "femeie" si "mama". Sa aduci pe lume o viata, o minune, o bucurie si sa nu simti fiorul matern, este anormal, impotriva firii. Sa abandonezi o minune care a crescut 9 luni in pantecul tau si sa nu ai nici un semn uman, nici un sentiment, este ...nu poate fi catalogat asemenea lucru. Nu imi gasesc cuvintele pentru asemenea fapte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa al arunci

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cea care il arunca la gunoi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O femeie naste copilul si-l arunca la gunoi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toate trei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Abandon

| ramsses a răspuns:

Toate 3, dar cea care-l arunca la gunoi in cel mai fericit caz ar trebui castrata si facut ceva sa nu mai poata deloc avea contact sexual...