| Dany21Andrei a întrebat:

O întrebare ciudată...
De ce persoanele care fac parte din LGBT sunt considerate normale, iar pedofilii nu? (Pedofilia fiind considerată o boală psihică).

Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

Scuză-mă, dar este o întrebare complet cretină, nu ciudată. Ca să nu mai vorbim despre cât este de jignitor pentru persoanele homosexuale să fie incluse în aceeași categorie cu pedofilii.

Pentru că este o diferență uriașă între a fi atras de persoane adulte de același sex cu tine (cu care poți avea relații consensuale, în care ambii parteneri știu exact ce fac) și a fi atras de copii vulnerabili, fără discernământ, care sunt la ani distanță de maturitatea psihică, emoțională și sexuală.

33 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

E o intrebare debila. Daca au peste 18 ani, e treaba lor ce fac in privat. Pedofilia e in puii mei infractiune.

| Donsavas a răspuns:

Pedofilia nu este consideră o boala psihică! Orientările sexuale au fost excluse din sfera psihopatologiei. Acum nu spun ca un pedofil sau o femeie homosexual n ar putea să fie bolnavă psihic. Pedofilia si alte orientări nu au legătură cu diferenta intre sexe la persoanele majore care luptă pentru dreptul lor de a se uni civil.

| Emma30555 a răspuns:

Persoanele gay sunt la fel ca persoanele hetero, au dreptul sa se iubească diferența e ca unele sunt de același sex altele au sexul opus. E vorba despre orientare sexuala. Sexul cu minori e o fapta atroce, este fapta unui om bolnav deoarece copiii nu sunt dezvoltați nici fizic nici psihic, sunt crescuți și educați de către părinți, nu au discernământul unui adult, sunt inocenți și nu au nici o legătură cu sexul care este făcut de către oameni adulți sau apropiați de vârstă adulta. Nu pot sa înțeleg ce gândire si cât de limitat sa fii sa pui o asemenea întrebare

| Clorox a răspuns:

Te atrag copilasii si nu stii cum s-o zici intr-un mod decent?
Ce legatura are una cu alta? E ca si cum ai intreba de ce persoanele heterosexuale sunt normale iar violatorii nu?
E vorba de moralitate aici.

| RAY a răspuns (pentru Clorox):

Nu doar de moralitate, pur simplu nu e natural asa ceva, nu am auzit ca in natura sa ie asa ceva, desi e o boala mintala umana

| PedoBarbie a răspuns:

Nu știu. Și eu mă întreb.

| Nilsson a răspuns:

Nu e o intrebare ciudata, e chiar o intrebare buna in conditiile in care pana in 1973 acesta a fost clasificata de catre Asociatia Americana de Psihiatrie drept boala.
Ma indoiesc de faptul ca specialistii in domeniu au fost tampiti pana atunci, eu banuiesc ca factorul politic joaca un rol important in chestiunea aceasta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici una din cele de mai sus nu este boala psihica, ci tin de normele culturale ale societatii respective.
In principiu legiile in europa sustin ca daca ai 18 ani poti face ce vrei tu, in concluzie LGBT este absolut permis de societatea vestica, in schimb daca mergi in est sau in orientul mijlociu si se afla ca esti LGBT o sa fii inchis sau mai rau... Exact ce face societatea vestica pentru pedofili.
in schimb pedofilia adica relatiile cu persoane de sub 18 ani este absolut normala in orientul mijlociu, fetele de 12 ani sunt date la maritis (sunt si cazuri cu fete de 10 ani dar is rare, mai mult este propaganda vestica) Dar inainte ca fetele sa fie maritate, trebuie sa treaca de niste teste pentru a vedea daca sunt apte sau nu pentru a intretine relatii intime.
De mentionat ca pana acum 100 de ani, si pe la noi situatia statea diferit, scoala se facea 4 clase (DACA SE FACEA) dupa care incepeau sa lucre, desigur fetele se maritau si faceau familii la varste fragede.
Dar la noi in Romania, daca mergi in zonele mai sarace sau cu etnii o sa vezi ca fetele de 13-14 ani deja is mamici

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Societatea vestica se bazeaza pe teoria ca la 18 ani creierul ti se dezvolta/poti lua decizii ca un adult. dar teoria este foarte subiectiva si ERONATA, dezvoltarea psihica depinde si de imprejurimiile in care traieste o persoana anume, exemplu daca o persoana a trait izolat 30 de ani, o alta persoana de 15 ani care a crescut intr-o societate adecvata poate lua decizii mai rationale...
Creierul se dezvolta pana la 25 de ani, pe cand organismul pana la 15 ani.

| PumpkinDoll a răspuns:

Homosexualitate=iubire intre doua persoane de sex masculin
lesbi=la fel numai ca aici ii cu femei
Pedofilie=Cand chinui un copil si dupa ramane cu traume

Parca e o diferenta, nu?

Si nu, nu e o boala psihica si nici nu alegi tu sa fi gay.

''Fiecare isi alege orientarea sexuala sau devine gay ca a avut o trauma in copilarie sau ca a crescut fara tata hahaha...i'm so retarded..haha''

| alex15ccc a răspuns:

Pedofilii distrug sanatatea mintala a viitorului adult agesat, homosexualii nu fac rau nimanui, ei au treaba lor noi avem traeba noastra.

| andreeabobo a răspuns:

Pentru ca LGBT nu e o boala. Sunt oameni normali!
Faptul ca cineva are o alta orientare sexuala nu inseamna ca nu e normal. Nu inteleg cu ce ar afecta pe cineva o persoana LGBT! Nu inseamna ca are atractie pentru persoanele de acelasi sex o sa se dea la tine! Am vazut multe comentarii de genul! Nu va flatati, daca unui barbat ii plac barbatii nu inseamna ca o sa vrea sa fie cu toti barbatii cum nici un barbat caruia ii plac femeiele nu are atractie fata de toate femeile de pe pamant!
LGBTQ+ sunt persoane cu o alta orientare sexuala, nu sunt cu nimic diferiti de normal!
Intr-o relatie LGBTQ ambii parteneri sunt de acord si constienti ceea ce fac!

| RpxOnAir a răspuns:

Dupa parerea mea homosexualitatea este o dereglare, o boala psihica, deci practic ar trebui introdusa in parafilie. Dar ma rog, sunt eu nebuna

| RAY a răspuns (pentru RpxOnAir):

Fata homosexualitatea este inascuta, adica te nasti gay, nu are legatura cu o boala mintala

| RpxOnAir a răspuns (pentru RAY):

Si handicapat poti sa te nasti laughing si cu boli mintale, argumemtul tau e egal cu 0

| RAY a răspuns (pentru RpxOnAir):

Ce argument stupid, eu vorbeam de homosexualitate nu de handicap

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Te inseli RAY, desi exista gene GAY care se transmit, orientarea sexuala depinde de societatea in care creste persoana respectiva.
In special de experientele sociale din copilarie.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate,dar nu devi gay peste noapte nu este o boala mintala

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Nici nu am presupus ca este boala mintala, cat despre Pedofilie este un termen subiectiv, la ce categorie de varsta ne gandim?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Pedofilie este o boala mintala, e normal sa fi atras de fete care au peste 16 ani da

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Daca stiu bine legiile din Romania sustin ca fetele de 14+ ani pot face ce vor ele. Dar asta varieaza de mai multe apsecte la 14 ani e pe clasa 7-a? intr-adevar asta este deja un fel de abuz, dar fetele de clasa 9-a ar veni 15-16 ani Crede-ma ca fac mai multe decat iti imaginezi tu laughing, pai cand eu eram pe clasa 9-a multe din colegele mele aveau prieteni cu diferenta de varsta 10 ani +, si azi is impreuna big grin

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Unde scrie asa ceva? legiile din Romania sustin ca fetele de 14+ ani pot face ce vor ele

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

La 14 ani ti se face buletin, devii semi-adult ai discernamant, poti lua decizii ce privesc viata ta... ceva de genu

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici vorba de asa ceva, la 16 ani da

| Doja a răspuns (pentru anonim_4396):

In codul civil varsta de consimtamant este 15 ani atata timp cat nu e facuta cu momeala maritisului (adica sa n-o prostesti ca o iei de nevasta)

Homosexualitatea este o deviatie a preferintelor sexuale a circa 1-2% din populatie.

Partea genetica e mai complexa. Nu exista gena homosexuala, asa cum nu exista gena de inteligenta. Genetica nu functioneaza asa. Exista anumite combinatii si modele genetice care pot genera anumite predispozitii.

Pedofilia este atractia fata de copii. Un copil este o persoana pre-pubescenta, nu sub 18 ani. Intr-adevar, dupa normalizarea homosexualitatii in lumea vestica acum se incearca normalizarea pedofiliei prin redefinirea ei ca "MAP" - Minor Attracted Person, Pedosexualitate, si alte inventii absolut dezgustatoare.

Pedofilia este dezgustatoare si periculoasa pentru ca forteaza un copil (care nu are treaba cu sexualitatea) intr-o situatie traumatizanta. Din asta rezulta confuzie, comportamente deviante sau chiar sinucidere. Majoritatea pedofililor sunt barbati, majoritatea copiilor agresati de pedofili sunt baieti. Deci rezulta ca mare parte din pedofili sunt homosexuali.

E si mai interesant de vazut faptul ca intr-un studiu facut acum ceva timp s-a descoperit ca 46% din adultii homosexuali au fost abuzati in copilarie de homosexuali, comparativ cu doar 7% din heterosexuali.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11501300

E ca si cum... ar fi o coincidenta :)

| doctorandus a răspuns (pentru Doja):

Te inseli, din practica judiciara olandeza a reiesit ca multi "pedofili" sunt barbati (asta e adevarat), dar ei abuzeaza de cinci-sase ori mai multe fete decat baieti (abuzul heterosexual e mult mai frecvent decat cel homosexual), in general nu e vorba de oameni complet straini, ci de prieteni de familie sau rude, iar o parte insemnata dintre cei care abuzeaza sexual minori sunt ei insisi minori.

A, da, multi dintre cei care abuzeaza sexual minori nu sunt de orientare sexuala "pedofili" iar multi pedofili nu au abuzat niciodata minori.

| Doja a răspuns (pentru doctorandus):

As fi foarte curios de statistica etnica in cazurile pe care le enunti.

| doctorandus a răspuns (pentru Doja):

Politia/Justitia olandeze nu fac statistici pe criterii etnice.

| Doja a răspuns (pentru doctorandus):

Deci practic se contopeste o populatie indigena cu o populatie alogena in care practicile de casatorie si sex cu minori sunt obisnuite. Halal politie.

| doctorandus a răspuns (pentru Doja):

Cine s-a ars cu ciorba sufla si-n iaurt. Olandezii au facut statistici foarte precise cu evreii... statistici care au intrat pe mainile nazistilor.

| RAY a răspuns (pentru doctorandus):

Care e faza cu statistici care au intrat pe mainile nazistilor?

| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

Adica ii inregistrasera cu nume, prenume, adresa, membri de familie, etc., iar nazistii i-au luat cam din oala. Olandezii au fost foarte efectivi la deportat evrei, fata de alte tari ocupate.

| Adrian277 a răspuns:

Simplu! Persoanele majore pot sa faca sex cu cine vor ele atat timp cat e de comun acord. Un copil nu are discernamantul necesar pentru a accepta sa faca relatii intime. E gresit sa faci confuzie intre persoanele gay care nu fac nici un rau nimanui si pedofilii care abuzeaza minori.