| modestul a întrebat:

O intrebare pentru atei:Ce v-a determinat sa fiti atei? sa devenit atei? Ati fost vreodata credincios? Care este povestea voastra rezumata? Multumesc

11 răspunsuri:
| Alphawolf a răspuns:

Am fost educat in spiritul credintei, si am crezut cu tarie foarte mult timp dar cu timpul au aparut intrebarile si incercand sa le dau raspunsuri mi-am dat seama ca nu gasesc raspunsuri logice la acele intrebari care ma chinuiau. Am inceput sa realizez ca doar ma amagesc si nu sunt sincer cu mine insumi daca cred ca D-zeu exista, ma asculta si ma ajuta. Cu timpul mi-am dat seama ca eu imi astern totul, de mine depinde totul si degeaba cred si ma rog.

| Duhovnicul a răspuns:

Da eu unul am fost credincios chiar foarte as putea spune, ma duceam la biserica si ma rugam tot timpul dar nu prea imi placea sa ma particip ca si enorias la slujbe si toate acele ritualuri cu pupatul icoanelor si altele fiind copil ma plictiseam sa asist la ele si de la 14 ani am inceput sa nu ma mai duc la biserica in schimb am studiat cu atentie biblia acasa si am dat de numeroasele contradictii si aberatii ( nu mai scriu ca imi va lua prea mult ), asa ca am considerat totusi ca pot despartii credinta de indogmarea religioasa adica mai pe romaneste tot credeam oarecum intr-un creator dar care nu are nicio treaba cu religiile, preotii si biserica deci prin urmare deja nu mai eram teist ci intr-un fel agnostic as putea spune dar apoi am trecut printr-un moment foarte greu si am inceput sa imi pun intrebari legate de existenta lui dumnezeu dar la modul serios, m-am gandit la toate acele intrebari "cum a aparut omul? ", " cum a luat nastere universul? " etc. evident religia nu mi-a oferit ceva care sa ma satisfaca asa ca am inceput sa citesc despre originea speciilor, teoria big-bang-ului, si altele. constat ca e foarte greu sa fi ateu in zilele noastre ma bucur ca sunt ateu in secolul 21 atat e tot ce am de spuswinking cei care sunt credinciosi le respect convingerile atata timp cat le respecta si ei pe ale mele. acum vin si eu si va intreb pe credinciosi : pe voi ce va determina sa credeti in dumnezeu? fara misto

lolita
| lolita a răspuns:

Eu mi-am pierdut cu timpul credinta. cand eram mica mama ma lua cu ea la biserica in fiecare duminica, credeam ca cineva acolo sus ne vede, ne protejeaza sau chiar ne asculta rugile. cu trecerea anilor mi-am dat sema ca rugile mele nu duc la nimic, probabil am fost dezamagita sa-mi dau semana ca nici o divinitate ma poate ajuta ci doar eu o pot face. acum nu mai astept un ajutor divin ci fac tot posibilul sa rezolv singura problemele.

| Silvia a răspuns:

Mama mea in tinerete a fost atee.Pe ea au determinat-o lucrurile rele care i s-au intamplat unul dupa altul, i-a murit primul copil apoi tatal, s-a despartit de sotul ei de atunci, cu mama ei[bunica mea] nu se mai intelegea deloc... A trecut printr-o perioada foarte grea.Atunci chiar a crezut ca Dumnezeu nu exista. S-a gandit ca daca Dumnezeu ar fi existat nu ar fi facut-o sa sufere atat de mult.Insa a depasit acea perioada si acum crede din nou in Dumnezeu.happy

| Kassandra1408 a răspuns:

Da, cand eram mica mergeam la Biserica - sunt nepoata de preot dar pe la 7 ani am incetat sa mai merg. Nu am vrut sa cred zicala "Crede si nu cerceta" - nu ma consider atee, ci mai mult agnostica- cred in Dumnezeu dar in felul meu - Iadul e cu siguranta pe Pamant iar pe Creator il vad ca pe un ceasornicar care ne-a creat si apoi ne-a lasat in pace( mai mult sau mai putin) Cred in demoni si in ingeri, si cred ca Bibilia e o alegorie.
Iti propun sa te uiti la Jesus Camp si Religulous.
Ma ghidez dupa filmul The Secret, care promoveaza binele si darnicia. Avand in vedere ca mai toti in ziua de azi se cearta ca religia lor e SINGURA buna, ca restul sunt pacatosi, cu preoti care molesteaza copii si care fura de rup ( scuze expresia) prefer sa am propria credinta.
Nu cred ca trebuie sa merg la Biserica ca DUmnezeu sa ma asculte si nici nu inteleg de ce trebuie sa platesc sume exorbitante pentru pomelnice. Cred ca Dumnezeu e peste tot si vegheaza, dar nu imi pot explica toate tragediile care se intampla, si de asta am ales sa ma indepartez- am studiat si BIblia, si Coranul si cartile Cabalei si sunt foarte asemanatoare

| anonim_1121 a răspuns:

Pot convinge pe oricine sa nu mai fie ateu. eram sigura de Dumnezeu dar acum am gasit o mare dovada ca exista. cautati toti atei sau de orice religie akiane pe you tube si pe google si va veti convinge

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru a primi un raspuns pe intelesul tau, trebuie sa precizezi tu primul, ce esti!
Ateu / nu mergi deloc la biserica, nu ti sarbatori religioase, etc
Crestin / biserica este a doua casa a ta, ti sarbatorile, te scoli si te culci in rugaciune, etc,
Sau nici asa, nici asa, cum sint toti ( marea majoritate ) merg la biserica cind este nevoie, isi fac o cruce cind trec pe linga o biserica apoi injura intorcind capul, se duc in nopatea de inviere la biserica dar se duc doar sa bifeze o activitate...
Unde te incadrezi? Nu de alta dar pentru a discuta clar!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu pot să cred că înca mai sunt fraieri care cred în vrăjeala cu D-zeu.Nu vedeţi ca e doar o metodă de a controla prostimea? Eu-eu sunt ateu si nu am de gand sa schimb statutul asta. Vrajeala mai mare ca dumnezeu nu cred ca exista, decat daca cei care ne conduc au de gand sa puna moda pe primul loc.Toata faza cu individul asta pe nume dumnezeu e pentru a ne face sa gandim la fel. Ce ne dovedeste noua ca in nu stiu eu care rai, un mos cu barba care are un cerc in spatele capului(ca toti sfintii care se respecta) ii da comenzi lui Akiane sau ii zice lui Mos Petru cine n-are ce cauta in marea lui imparatie in care stai toata ziua cu soarele in ochi si canti la harpa, uitandu-te la idiotii de sub tine(adica de pe pamant) care se omoara? Cine ne dovedeste ca cel care l-a omorat pe cutarica otravindu-l cu arsenic si care nu s-a dus apoi la biserica sa pupe osul frontal a lui Parascheva(care apropo insemna vineri in greaca) va avea o disputa cu acelasi nenea Petru care o va lasa pe Akiane sa intre in Rai si pe el nu, dupa care va urla de durere(saracul) pentru ca un monstru iesit dintr-un joc video pe nume Satana i-a construit scarile spre Iad si acum il tortureaza mai rau ca la un interogatoriu al inchizitiei in perioada reformei. Epica treaba, nu? Si fiti atenti aici.Nu ca doctorii nu ar ucide, dar aceasta bunica a murit din cauza lui D-zeu:http://desene-picturi.blogspot.com/......i-cu.html. Chiar doriti sa sfarsiti asa.Nu faceti greseala asta.Nu credeti in dumnezeu.Pentru ca va fi fatal.Si pentru voi, si pentru omenire.

Bla-bla-bla. V-am plictisit, nu? Atunci sa va mai zic o chestie. Oamenii nu au ajuns pe luna: http://catramodamagazine.blogspot.com/......care.html. Suntem mintiti, oameni buni. Iar noi credem orice vrajeala. Epic fail.:D Hai ca va las, ca altfel ma trasneste D-zeu cu toata dragostea de care e in stare. :))

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceasornicar, Kassandra1408? Ceasul e simbolul mortii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ascultati si voi Pink Floyd si va veti afla de ce sunt atee.Incepeti cu albumul The Wall.Treziti-va cei care cred.

| nightwish a răspuns:

Pai cum sa-ti zic asa... poate c sunt dar nu vreau s dau mai multe amanunte.Asta se datoreaza si faptului c ascult un anumit gen de muzica desi nu are nici o legatura asta fiind o religie dar pot spune c modul meu de inspiratie sunt trupele pe care le ascult, iar poate c pe acea cale ma adus faptul c mi-am dorit ff mult ceva si nu am obtinut.Ateii sunt pers ff libere nu ca si un credincios c trebuie s mearga la biserica, sau c trebuie s tina toate sarbatorile si c trebuie s ai grija ca s nu faci pacate, sa nu faci lucruri rele sa nu muncesti in zi de odihna, dar s fim seriosi cine respecta in totalitate aceste lucrui.Cum vad si eu cand ma taraste mama dupa ea la biserica toate batranele se tot arunca in genunchi pe acolo si cand vine popa tot pun mana pe hainele lui si se trantesc pe acolo dupa el de zici c ii cine stie ce zeu facator de minuni, chiar ma dezgusta aceste lucruri, pana la urma mai mult de 30% sunt satanisti si atei asta dor dintr-o anumita tara si tot mai multi isi pierd credinta. Dar mi se pare si mie ceva ciudat ca cineva s traiasca sus in cer iar celalalt sa fie jos in pamant desi nici asta nu e exclus, pentru c imi da de gandit si faptul cum s-a format lumea si mai ales omenirea cu toate prostiile pe care le avem acum, dar nu e exclus s nu fi existat si s fi fost totul doar povesti de popa beat.