| Cretzule a întrebat:

Intrebare pentru atei:Ce va face sa credeti ca Dumnezeu nu exista?

Răspuns Câştigător
| Lady Dee a răspuns:

Minunile savarsite de acesta

si faptul ca exista lumea.
pentru ca Dumnezeu a creeat pamantul si oamenii.

31 răspunsuri:
nony
| nony a răspuns:

Intrebare pentru crestini : cati dintre voi ati vazut un inger?

| carminaburana43 a răspuns:

Eu ma mir in orice caz cum pot ateii sa traiasca comod in viata sufleteste. Daca dau in bara de ce se agata? Departe sa fiu sfinta dar daca nu as crede si simti ca acolo sus cineva si asa ma iubeste cu toate pacatele mele as claca sau m-as fii ingropat in stiinta. Dar si stiinta o ia razna daca se merge prea departe cu ea. Exemple: bombele atomice de la Hiroshima; clonarea umana; creerea cyborgilor; perspectiva de a controla pe toata lumea cu microchipuri implantate e ok?

| oz a răspuns:

Intrebarea este, ce va face pe voi sa credeti ca exista?
Eu am principii simple... dar utile si universale.Eu iti spun ca dumnezeul meu trateaza oamenii in mod egal(pe cand dumnezeul biblic e cu teste.Imbolnaveste anumiti oameni ca sa le testeze credinta.In timp ce altii o duc bine mersi). Dumnezeul meu nu vrea sa imi cer iertare, el vrea sa incerc sa fiu mai bun si sa constientizez greseala. Dumnezeul meu nu are nevoie de biserici, nu are nevoie de preoti, nu are nevoie de rugaciunile mele. Dumnezeul meu nu e in ceruri, el este in mine. Dumnezeul. Dumnezeul meu crede in iubire, crede in empatie, crede in dreptate etc.Lista poate fi continuata si de voi...

| Kassandra1408 a răspuns:

Sunt agnostica, Iti recomand doua filme care m-au influentat THe Secret si Religulous. Mai poti viziona si For the Bible tells me so si Zeitgeist. Cu siguranta te vei lamuri.

| Alphawolf a răspuns:

De ce sa cred intr-un personaj imaginar? Daca nu s-a demonstrat inexistenta divinitatii asta nu inseamna ca exista deci este gresit sa afirmi ca exista. Sa slujesc o inchipuire si sa cred ca el acopera toate golurile cunoasteri cred ca este o gindire absolut puerila.

| Alphawolf a răspuns:

@amibotea Si parinti mei cred in D-zeu si educatia data de ei mi-a fost orientata catre credinta iar eu am crezut mult timp fara sa-mi pun intrebari dar dupa un timp au aparut intrebarile iar eu am inceput sa caut raspunsuri. Am citit si studiat de toate pentru toti iar apoi am tras concluziile... si nu anturajele mi-au oprit credinta.

| Andreeagen a răspuns:

|c2rmen| sa stii ca nu toti sunt oameni de bani gata sau care au ceea ce le trebuie, sunt multi care se lupta sa aiba si ei cateceva acolo.Ai dreptate majoritatea celor care nu cred in Dumnezeu sunt oameni inteligenti si inteligenta lor nu se dovedeste prin faptul ca nu sunt credinciosi. nici decum ci prin alte lucruri.

Eu nu fac parte din categoria ateilor dar nici a credinciosilor.
Sunt foarte multe lucruri carora li sau gasit explicatii stintifice.Sunt foarte multe lucruri care nu se potrivesc si mult prea multe lucruri care sunt greu de crezut.Atat timp cat nu am nici o dovada ca Dumnezeu exista nu am de ce sa cred in el, multa lume spune ca dovezile stau scrise in biblie dar... minciuna a existat din toate timpurile si nu o sa incep acum sa cred ca pe vremea aia era totu diferit. Eu personal nu am fost crescuta ca o buna crestina, mergeam la biserica odata de doua ori pe an nici atunci.Religia nu mi-a fost "sadita in suflet" si cand am ajuns la o oarecare maturitate si am putut vedea lucrurile din propria mea perspectiva am inteles ca daca nu sunt dovezi degeaba.

Cel putin eu asa vad lucrurile

| Alien a răspuns:

Ceea ce nu putem percepe prin cele 5 simturi inseamna ca nu exista!
Dumnezeu e ateu!
Se dă urmatoarea afirmaţie: credincioşii se consideră superiori raţionalilor pentru că ei îl simt pe Dumnezeu. Simt că îi veghează, că le ghidează viaţa, etc. Valoarea de adevăr nu poate fi cuantificată cu mijloacele simpliste pe care le am la dispoziţie, mai ales pentru că oricine poate minţi. Dar atitudinea generală este evidentă din discuţii, argumentaţii şi priviri astfel încât o consider adevarată.

Prin urmare în ochii unui credincios (de orice religie), cel ce nu vede "adevărul" este o creatură inferioară (numită ironic maimuţă pentru a ilustra acest lucru, precum şi incultura celui care foloseşte apelativul).

Dar, credinciosul admite existenţa fiinţei superioare numite generic Dumnezeu căreia i se închină, îi dedică cântece, bombe, crime, sau alte lucruri utile la casa unui zeu.

Din păcate însă Dumnezeul fiind creatura supremă, ce nu admite creator este un raţional prin excelenţă. Fiind omnipotent, omniprezent şi tot aşa nici nu poate fi altfel, pentru că nimeni nu poate fi zeul zeului.

Prin urmare Dumnezeu este un "ateu". Un liber-omni-cugetător.

| liviu00 a răspuns:

In CARE dumnezeu? In dumnezeul ortodocsilor? In altul?
Eu unul sunt agnostic. Nu cred nici ca exista, nici ca nu exista vreun dumnezeu.
@c2rmen
"Cei care mai spera in Dumnezeu, sunt cei care vor mai mult, si crezand in El, au o speranta de reusita."
Dar tu ce-ti imaginezi, ca noi, aia care nu ne imaginam tot felul de fantome, nu avem obiective? Crezi ca suntem niste ratati limitati, fara vreun orizont?

| claw_4117 a răspuns:

Nu cred in Dumnezeu din diverse motive.
1) Nu exista nicio dovada si absolut niciuna, ca Dumnezeu ar fi creat pamantul.
2) Daca as vedea un inger, as spune ca m-am lovit la cap.
3) Imi este mult mai simplu sa cred in mine decat sa ma rog ceea ce imi doresc sa se intample.
4) Religia a fost facuta de catre om, omul minte.
5) M-am tot saturat sa aud, Dumnezeu a facut x si y. Dovezi? In opinia mea totul este doar o doctrina pe care omul si-o impune, nimic mai mult. E doar o speranta, fara rost. Ca si cum ai incerca sa faci din nimic ceva. M-am saturat... cel mai bine este sa credem in noi si asa vom trece prin orice provocare a vietii.

| alexutzu00791 a răspuns:

Mih33 e un bun ateu. Eu sunt ateu credincios. Ateitate dobandita in societate si in anturaje si credinta educatie din familie

| madalinutza a răspuns:

Poi
eu cred in Dumnezeu:
El i-a creat pe Adam sh Eva si dupa aceea pe noi
si savarseste minuni.
El a creat lumea.
deci sunt mai multe motive prin care oamenii cred in Elhappy
Si daca nu ar exista at dc s-au facut bisericile?happy

| Teodorh a răspuns (pentru madalinutza):

1 : El nu i-a creeat pe Adam si Eva, asa spune biblia dar nu inseamna ca e neaparat adevarat
2 : De unde stii ca el a creeat lumea? Oamenii de stiinta au reusit sa faca niste teorii care sunt 85% probabile pentru aparitiei pamantului/unviersului si a vietii
3 : "Daca nu ar exista at dc s-au facut bisericile" OOOOOOKKKKKKKKKK...Deci chiar azi a fost la stiri dat faptul ca BoR (biserica ortodoxa romana) are in cont 3 MILIARDE de euro, ei nu platesc nici o taxa la stat, iar cand se construieste vreo noua biserica cer banii tot de la stat, nu dau nimic de la ei! Scopul bisericilor sunt banii, in Romania exista asa : 3488 de spitale, 5652 de scoli iar peste 18.000 de biserici.Te mai miri ca o ducem asa de rau?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

...nu e nimic care sa ne faca sa credem! ª

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De obicei, am observat ca majoritatea ateilor sunt oameni intelgenti, ori de bani gata.; care au cam tot ce le trebuie de la viata. Cei care mai spera in Dumnezeu, sunt cei care vor mai mult, si crezand in El, au o speranta de reusita.
Eu sunt ortodoxa, si cred cu tarie in Dumnezeu(desi nu sper nimic special sau sa am malformatii), dar in general, cam asta am observat ca-i treaba cu credinta. Daca vrea cineva sa-si dea cu parerea sau sa comenteze ce am zis, m-as bucura, poate m-ar mai scoate si pe mine din ceata.
Repet, este un caz generalizatwinking.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@liviu00, acei,, atei``, dupa ce s-au realizat, or sa aiba cum este si normal alte obiective. Dar de data aceasta, se bazeaza doar pe puterea lor si a celorlalti, nu cred in minuniwinking.
@Andreea, te rog sa imi spui ce te-a facut sa crezi ca un om este inteligent daca nu crede in Dumnezeu, si ca prin asta isi doveste inteligenta? (din afirmatiile melewinkinghee hee.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce as crede in ceva ce mi s-a spus ca exista? De ce m-as lasa eu manipulat de toti acei oameni care iti vor "binele? De ce nu recunoastem ca inca nu suntem capabili sa intelegem de ce ne aflam pe aceasta planeta, de ce trebuie sa inventam un creator ca totul sa aiba sens?
si inca una DE CE DUMNEZEU NU VINDECA AMPUTARILE?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe tine ce te face sa crezi ca exista? Tu CREZI ca exista eu CRED ca nu. E ceva ce CREDEM, nu stim daca e si adevarat nu avem probe. 50% tu si 50% eu. NU ESTE NIMENI MAI IN FATA. Poti avea tu dreptate DAR pot avea si eu. Corect?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca exista dumnezeu dc nu s-ar arata...Satana s-a arata, unii zic ca nu s-a aratat pentru ca e prea imp dar el zice sa fim modesti... dar el isi da importanta de asta nu se arata.la urma urmei e parerea mea asa ca nu comentawinkingmz:Xlaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In momentul in care crezi in ceva extraordinar un elementar bun simt trebuie sa te determine sa nu insisti ca acela care nu crede sa-ti dovedeasca faptul ca te inseli. Este responsabilitatea ta sa aduci dovezi.Cu alte cuvinte:ce poate fi afirmat fara probe, poate la fel de bine sa fie respins fara probe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil ca cei ce se numesc pe sine credinciosi, nu au citit niciodata Vechiul Testament, parte esentiala a ceea ce numim Sfanta Scriptura.
Daca ar citi si aceasta parte, ar observa ca Dumnezeul avraamic, cel in care cred si crestinii, nu este deloc asa de bun cum il afiseaza ei.
Vedem acolo un Dumnezeu, care ucide mai multi copii pentru ca a ras de chelia unui profet, indeamna la ucidere pentru niste motive care astazi ne-ar starni rasul, etc.
Sunt zeci, daca nu sute, de astfel de exemple in VT, mai ales in Deutoronom si Levitic.
Cred ca ar trebui sa cititi "Cartea Sfanta" in totalitate... ca sa va dati seama in ce Dumnezeu credeti.
Dumitru73

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Faptul ca nu exista nici o dovada care sa confirme existenta lui dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Carminaburana43 zice:"Dar si stiinta o ia razna daca se merge prea departe cu ea. Exemple: bombele atomice de la Hiroshima; clonarea umana; creerea cyborgilor; perspectiva de a controla pe toata lumea cu microchipuri implantate e ok?"
Dar faptul ca stai intr-o casa calda si imi vorbesti de la computer, si ai sanse bune sa iesi la menopauza, adica sa nu mori de batranete la 40 de ani, e ok? Medicina e ok? Tiparul, cartile, educatia, sunt ok? Mancarea de pe masa e ok? Nu stiinta ucide, ci oamenii imorali si condusi de motive gresite. Daca imi dai acum o bomba atomica nici nu ma voi gandi sa o detonez. Daca imi dai acum tehnologia sa hranesc Africa, o voi folosi. Cat despre intrebarea topicului... Daca e vorba de dumnezeul biblic, cel crud, sangeros si absurd, trebuie doar sa citesti biblia ca sa nu poti crede in el. Daca ar exista, as cauta sa daram un asemenea monstru sangeros. Un altfel de dumnezeu, unul bun si bland? Nu mi-a fost demonstrat. Cat timp nu exista nici o dovada pentru existenta lui nici el nu m-ar putea acuza ca nu cred in el. Si, daca exista, dumnezeu e ateu. Am avea aceeasi ideoogie. Crezi ca s-ar supara?

| Agapimu a răspuns:

Psss, Tu ce dovada ai ca Dumnezeu exista? Lai vazut vrodata? Lai simtit? Lai auzit? Nu prea cred. Dar toti ateii sunt niste oameni detreaba, buni la suglet cu catva dintre oameni, cunosc si eu multi atei si stiu cum sunt. Ea crezut si ei candva in Dumnezeu, acum nu mai cred. Multi au fost atei si nu le-au placut, iar acum cred in Dumnezeu si sunt niste oameni normali.

| enemig0 a răspuns:

Uita-te la stiri si spune-mi unde este dumnezeu cind se intampa ce vezi.

| eounik a răspuns:

Pentru ca poate ateilor nu li s`a intamplat ceva bun vreodatalaughing

Religia mea : il iubesc pe Domne domne laughing

| D13666 a răspuns:

Religia este o formă de manipulare a omenirii.
Dumnezeu a fost creat de oameni.

| RedAl_8440 a răspuns:

Nu cred pentru. ca nu exista nici o dovada ca exista. Va rog sa va tineti prietenii imaginari pentru. voi si nu sa puneti intrebari prostesti pe net. Crestinilor, dovediti ca nu exista unicornul roz si invizibil care zboara si o sa folosesc aceeasi metoda pentru. a-ti demonstra ca nu exista nici o zeitate

| Subzero_3263 a răspuns:

Nu cred ca in cele mai negre momente ale vietii lor ateii nu se gandesc la Dumnezeu sa ii ajute.
Iar cum spunea Tutea:"Ateii traiesc pe degeaba"

| beethovennick a răspuns:

Intrebarea mai fireasca este ce va face sa credeti in dumnezeu