| ERMO a întrebat:

O intrebare pentru credinciosi cel care nimereste raspunsul are FUNDA""""Poate sa creeze Dumnezeu o piatra pe care sa nu o poata duce?""""""!

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Daca e pe nimereala, n-am nicio sansa sa primesc funda; fiindca gradina lui Dumnezeu e mare si au loc in ea tot felul de pietroaie! Iar cel mai mare pietroi pare a fi paradoxul dovedit de intrebarea ta:e de mirare ce valuri mari poate face o pietricica:ai 26 de raspunsuri, 27 de oameni, in coada cu mine, si-au cheltuit timp pentru a raspunde unei intrebari careia numai Dumnezeu, bunul poate sa -i inteleaga profunzimile absconse.Mare-i gradina lui Dumnezeu! Si cum ne cuprinde ea pe toti!

47 răspunsuri:
| Alphawolf a răspuns:

1. Paradoxul este un nonsens
2. Dumnezeu nu exista, sau daca exista nu este omnipotent
3. Trebuie schimbata definitia omnipotentei

| Alphawolf a răspuns:

@anonim, de ce "la un moment dat, zeul cu pricina, fiind omniscient, cunoaste cum va decurge viitorul"? Teoria ta nu implica un zeu care este omniscient, ea implica, probabil, un zeu omniscient in devenire, insa creatorul fiind absolut(unicul creator) nu putem spune ca el a devenit omniscient. Daca omniscienta implica cunoasterea viitorului, in cazul asta, nu exista "la un moment dat", deoarece pentru creatorul absolut nu a existat si nici nu va exista niciodata un potential din care sa-si imbunateasca cunostintele. Daca omniscienta implica cunoasterea viitorului, in cazul asta, creatorul omniscient cunostea viitorul inaiinte de crearea universului, din eternitatea lui.

| Alphawolf a răspuns:

@anonim, paradoxul ramane, insa eu nu sunt foarte sigur ca paradoxul nu este un nonsens. Dumnezeu este definit cu puterea de a crea si duce orice piatra, apoi paradoxul inlatura o proprietate de a lui - de a crea orice piatra sau de a duce orice piatra. Apare intrebarea: Daca D-zeu are proprietatea de a cara orice piatra, atunci presupunerea unei pietre pe care D-zeu cu proprietatea de a cara orice piatra, nu o poate cara, nu este un nonsens?
Nici eu nu cred in D-zeu. Pentru a accepta existenta lui D-zeu trebuie sa accepti si lucruri ilogice, sau sa te amagesti cu vorbe... Logic omniscienta si omnipotenta il exclude pe D-zeu. Supranaturalul este doar in Biblie si in capul credinciosilor, in realitate nu exista.
@cristi202, nu prea am inteles nimic din raspunsul tau. Sunt de acord ca D-zeu poate fi independent de spatiu si de timp(nu poti spune ca este aici sau in alta parte, in trecut sau in viitor), dar nu inteleg de ce nu poti sa-ti pui intrebarea "Poate?", cand el se defineste ca omnipotent. De ce independenta de spatiu si timp inlatura intrebarea de omnipotenta "Poate..."?

| Alphawolf a răspuns:

@cristi202, eu nu sustin ca intrebarea nu este gresita, ca intrebarea nu este un nonsens(vezi raspul meu), insa eu as fi curios sa aflu de ce este gresita din argumente logice de la persoanele care sustin asta, sau de ce intrebarea este valabila, de la persoanele care sustin ca intrebarea este valabila. Eu nu stiu ce sa cred, nu sunt nici pro nici contra intrebarii. Totusi, inclin putin sa cred ca este gresita.
Nu stiu, dar nu cred ca exemplul tau cu inaltimea anuleaza intrebarea. Exemplul tau cu inaltimea se refera la aplicarea puterii pe propria persoana, iar eu cred ca este cu totul alceva. Ex. dat de tine este ceva de genul: "Poate Dumnezeu sa devina muritor din nemuritor(sa-si anuleze eternitatea)?" sau "Poate Dumnezeu sa reduca din cunostinte sau din putere(definitiv)?" sau "Poate Dumnezeu sa se sinucida?". Aceste exemple sunt oarecum ilogice, sunt imposibil de aflat un raspuns, iar logica noastra nu le poate cuprinde, dar intrebarea(daca nu este gresita) se refera clar la capacitatile lui de creare si potenta.

| cristi202 a răspuns:

Problema in intrebarea asta este cu: "Poate sa creeze...". Despre noi oamenii putem spune asa. De ce? Suntem limitati ca spatiu si timp, si atunci poate interveni o anumita probabilitate. Insa nu e asa si cu Dumnezeu. El este ce este, este complet prin Sine insasi, si aceasta inseamna ca nu exista nici o probabilitate la El. El este ceea ce este ("Eu sunt Cel ce sunt" - e numele Lui, tradus din ebraica) El nu va fi in viitor, nu a fost in trecut. Nu putem spune ca este aici, si nu se afla in alta parte. Deci, cind ai spus "Poate..." deja l-ai limitat pe Dumnezeu, deja ai facut din El ceva mai putin decit este in realitate, si de aceea apare acest paradox, pentru ca intrebarea e pusa gresit. La Dumnezeu nu "poate" sa fie, sa faca, sa existe, la El cu siguranta este ceea ce este si atit. Restul sunt vorbe.

| cristi202 a răspuns:

Alphawolf:
"Poate Cristi_202 sa aiba 1. 50 m inaltime?" Cam asa se pune problema in aceasta intrebare. Desigur ca intrebarea e gresita. Cristi_202 are 2. 02 m si asta e totul. Nu poti schimba nimic. Daca ai schimbat, nu mai ai de-a face cu Cristi_202. Inaltimea e una din caracteristicile personale ale unui unui om (fizic vorbind). La fel e si cu Dumnezeu. Cind spui ca "poate sa creeze o piatra pe care sa nu o poata duce" de fapt il limitezi pe Dumnezeu, limitezi caracterul Lui, il limitezi ca persoana ii "tai" din inaltime (cum spuneam in exemplul meu), deci nu mai poti spune ca e Dumnezeu. Lucrurile se complica si mai mult cind te gindesti ca Dumnezeu este ceea ce este, si ca nu mai poti adauga nimic la EL, El este complet, si toate lucrurile se mentin prin El, deci, ca urmare, nu poate exista o asemenea piatra. Nici nu se poate pune problema creatiei unei asemenea pietre.

| danut a răspuns:

Daca aceasta creatie ar fi utila, Dumnezeu ar creia orice fel de piatra, totusi Dumnezeu nu "duce" pietre ci daca este nevoie acesta comanda pietrei sa se deplaseaze iar aceasta o face singura. Oricat de mare ar fi aceasta piatra. Asta inseamna sa fii Dumnezeu si nu un muritor cu gandirea limitata si "blocata" in zona materiala a umanului, pui intrebari fara rationament si nu poti depasi aceasta limita orice ai face.

| danut a răspuns:

"Raspuns anonim:
@danut: Vrei sa spui ca exista ceva mai bun decat "rationamentul logic" in lumea asta. Vezi ca nu e o atitudine prea sanatoasa... "
Vreau sa spun ca "logica" noastra se invarte in zona cognoscibilului si se limiteaza doar la atat, pe cand Dumnezeu este A TOT CUNOSCATOR, nu la nivel omenesc ci a tot ce exista in universul creiat de El si ce este si pe langa univers. Isus spune ucenicilor ca se duce sa NE pregateasca "ce la mintea omului nu s-a suit". adica ce omul nu isi poate imagina iar "logica" de care faci tu vorbire NU POATE depasi acest stadiu.

| danut a răspuns:

"IceShadow a răspuns: Vad ca se dau multe raspunsuri dar nici unul nu este pertinent..."
Sunt doua aspecte aici, s-au dat destule raspunsuri din care poti extrage raspunsul pertinent dar: 1 Ori nu-l poti intelege (raspunsul) ori 2 Raspunsul nu este pe placul tau lucru care arata o "limitare" a intelegeri. Alege ce doresti.

| Angel0 a răspuns:

Daca la inregistrare pe TPU puneau si un mic test de inteligenta?

| thealchemist a răspuns:

Ce ar trebui sa te intereseze e cum mamica ta a creat un bolovan ca tine.

| Pomar a răspuns:

E o intrebare buna...mai bine zis e un paradox, suna foarte banal si prostesc dar totusi stie cineva raspunsul?!
Din punctul meu de vedere nu deoarece dzeu nu exista...

| Pomar a răspuns:

Bine spus sirdanyel, crinu nu prea inteleg unde bati tu dar totusi ai un raspuns?

| Pomar a răspuns:

Sunt de acord ca daca ar exista dzeu el nu si-ar pierde timpul cu caratul pietrelor dar totusi ar putea sa faca o astfel de piatra?
Intrebarea inca nu are raspuns ar putea sau nu? Nu ca nu isi pierde timpu sau alte abureli ar putea sau nu?!

| Pomar a răspuns:

laughing foarte tare sirdanyellaughing
Ma gandisem si eu la ceva de genu ca dzeu e omniprezent dar nu m-am mai chinuit sa formulez laughing)
Oricum foarte tare raspunsul tau, se vede cine gandeste...
Deci pana la urma are cineva un raspuns valid la intrebare?

| Pomar a răspuns:

Vad ca se dau multe raspunsuri dar nici unul nu este pertinent...Intrebare este extrem de clara si nu este nimic gresit in ea: Poate(are capacitatea) d-zeu sa creeze o piatra pe care sa nu o poata ridica? Pe orice parte ati aborda subiectul nimeni nu poate da un raspuns clar.Nu inteleg de ce nu recunoasteti ca aceasta intrebare (paradox) demonstreaza imposibilitatea existentei unei divinitati omnipotente...(din punct de vedere filozofic)

| Pomar a răspuns:

@danut in primul rand nu exista nimic pe langa Univers pentru ca universul este totul...Si daca reusesti sa extragi raspunsul la intrebare din toate raspunsurile atunci spune-mi si mie.Mentionez ca un raspuns pertinent nu se refera la abureli ca Dzeu face si drege... un raspuns pertinent este "Da, poate + argument logic" sau Nu, nu poate + argument logic".

| Pomar a răspuns:

Anonim nu are nici o legatura cate pietre sunt si cat de mari sunt, poate sa fie si o piatra de 10 cm daca el a creat-o ca sa nu o poata duce nu va putea... e un paradox banal dar inabordabil, nu ai cum sa il negiwinking

| ERMO explică:

Bine vad tot felul de reprosuri si va spun ca sunt credincios si o sa cred in Dumnezeu pana la moarte! Si nu va mai dati voi destepti cu tot felul de insulte inainte sa insultati uitati-va la voi si stati linistiti ca nu sunt satanist ci din contra!

| ERMO explică:

Raspunsul este alfel de banal precum e intrebare.Bine vad ca va dati mari nene eu am auzit intrebarea si stiu raspunsu asta e sigur. Aceasta intrebare a fost pusa unui preot (i-am uitat numele scuze) de catre niste filozofi ingamfati acesta a raspuns astfel"Dumnezeu nu-si pierde timpul cu cararea bolovanilor".

| ERMO explică:

Mda m-oi fi bucurat de raspunsul preotului dar vad ca tu sirdaniel tot nu intelegi un lucru prin raspunsul preotului acei mari filozofi au fost rasplatit cu propria moneda. Ei care credeau ca le stiu pe toate au dat cu muci prin fasole cand preotul le-a intors spatele. Daca iti place sa compari un bolovan cu tine fa-o oricum n-ar fi mare diferenta dar preotul din contra a demonstrat omniprezenta lui Dumnezeu CARE NU-SI PIERDE TIMPUL CU ASA CEVA tot nu intelegi ca Dumnezeu ne vede pe toti si ne considera fii Lui. Daca nu crezi in Dumnezeu n--am nimic sa comentez dar gandeste-te ca poate nu il cheama Dumnezeu poate nu o fi un spirit poate nu o fi barbat dar O FIINTA TOT NE CONDUCE indiferent de aparente.Suntem niste papusi in jocul unui papusar iscusit care stie sa se ascunda.

Răspuns utilizator avertizat
| kuka a răspuns:

Dumnezeu tine de lumea spirituala, asa ca un lucru material cum e piatra, nu poate fi asociat cu Dumnezeu.
Daca te referi la piatra in mod metaforic sau spiritual; eu cred ca Dumnezeu, fiind atotputernic poate creea orice. Ca o poate duce sau nu, nu ne priveste, pana nu o sa-L intalnim si o sa-L intrebam direct happy

| daηă a răspuns:

Nu. Dumnezeu poate face orice. El a creat Pamantul si oamenii.

| mmeee79 a răspuns:

Dumnezeu nu iti da mai mult decat nu poti duce!

| mmeee79 a răspuns:

Aa.sorry am inteles altcevatongue

| LittleandLiars a răspuns:

Nu Dumnezeu este Atotputernic big grin

| TheSkyNow a răspuns:

Aceasta este paradoxul omnipotentei, si nu poate fi expicat, de acolo i si spune paradox