| Exilee a întrebat:

"O spun doar ca un fapt pe care nu-l comentez: dacă toţi oamenii ar şti ce spun ceilalţi despre ei, n-ar mai exista în lume nici măcar patru prieteni. " (Blaise Pascal) Va las sa comentati. O seara frumoasa! happy

11 răspunsuri:
| Shammal a răspuns:

Sti care-i faza tare? noi, oamenii, avem abilitatea de a auzi gandurile celor din jur insa nu o folosim tongue
eu cred ca s-ar crea o armonie insa asta necesita si o anume constiinta

| Kaℓi a răspuns:

... sau poate ar fi o societate mult mai calma si mai pacifista in care nu ar fi nici prietenii false, nici dusmanii mascate. Ar fi prieteni cu adevarat doar cei care se cunosc si se respecta iar dusmanii ar stii exact ce au sa-si reproseze, fara ascunzisuri.
Ar fi plictisitor.

| JucărieLEGO a răspuns (pentru Kaℓi):

Wishful thinking.

| Mădă0611 a răspuns:

Din cate am observat si inteles, baietii nu prea dau atentie barfelor, asa ca poate ar exista. thinking
Ma gandesc ca daca am sti ce gandesc acele persoane, poate am fi cei mai buni prieteni. Anumite ganduri sau vorbe sunt rezultatul unor neintelegeri (intelegeri gresite), dar stiind de ce x a inteles ceva gresit, ii poti explica si astfel pacea ar domni in lume, pam pam. laughing
Gandurile porno sa fie cenzurate, sau inexistente, doar ar fi o lume ideala.

| Shammal a răspuns (pentru Mădă0611):

Da ce-ai cu gandurile porno tongue intelegi de ce si cum apar si ca nu-i nimic in neregula cu ele, nu?

| Mădă0611 a răspuns (pentru Shammal):

Instinctul de reproducere are treaba doar cu porno cel acceptabil, care nu prea e porno, dar orice altceva (sper ca intelegi ce vreau sa zic) e dovada de boala psihica (si ca sa nu imi sara lumea in cap, fobia e boala psihica, de exemplu, doar ca asta despre care vorbesc e cam... altceva, nu e atat de "inocenta" ca fobia).

| Shammal a răspuns (pentru Mădă0611):

La acel moment cand putem sa ne folosim aceasta abilitate, gandul porno va fi impartasit si astfel se creaza armonia; ex.: te vad pe strada si-mi apare gandul porno, in acelasi moment iti apare si tie si-l satisfacem asa cum dorim amandoi fara prejudecati si alte idei;
nu exista boala doar necunoastere, nu sti sa-ti controlezi-folosesti corpul, cand apari aici nu ai un manual de folosire iar cand esti cuprins de anumite sentimente cauzate de hormoni, poti s-o iei Braila laughing

| sublime89 a răspuns:

Si eu m-am gandit la asta de multe ori, si e aproape de adevar. Daca am sti si ce gandesc cred ca ar fi si mai rau.

| Maxim96 a răspuns:

Da,de multe ori auzim fiecare ce vorbeste despre persoana noastra...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai na, (majoritatea) oamenilor presteaza pentru imagine, iar cei care vin si le strica imaginea (cu adevaruri poate) devin instantaneu rai.
Blaise Pascal probabil ca era el insusi putin atins in imaginea proprie cand a facut afirmatia asta.

| JucărieLEGO a răspuns:

Of, nu era nevoie sa zica Pascal asta. In ultima vreme au circulat o groaza de citate pe la categoria asta atat de banale, dar vai sunt mai uimitoare cand le-a zis unul cu 400 de ani in urma.
Pur si simplu afirmatia e foarte evidenta pentru cine s-a maturizat destul cat sa observe adevarata fata a societatii.