| SmecheruDeLaCraiova a întrebat:

Oamenii cu ochi căprui exista inca de la inceput, cei cu ochii albăstrui au apărut pentru ca nu aveau melanina, dar care-i treaba cu cei cu ochii verzi/negri?

Răspuns Câştigător
| Clorox a răspuns:

Potrivit concluziilor unei echipe de oameni de știință danezi ființele umane cu ochi albaștri ar fi apărut dintr-un singur și același strămos, cu 6.000 până la 10.000 de ani î.Hr., pe malul Mării Negre. Acel strămoș comun ar fi purtat o mutație genetică spontană care a făcut să dispară culoarea lor cafenie, dominantă, pentru a da culoarea „albastră". De-a lungul timpului, mutația genetică s-ar fi răspândit în rândul populației până a devenit astăzi o particularitate cu numeroase variații: albastru-verde, verde, gri.

Răspuns utilizator avertizat
| Clorox a răspuns (pentru SmecheruDeLaCraiova):

Tot aia e...

| RAY a răspuns (pentru SmecheruDeLaCraiova):

Tot la fel o mutatie a determinat aparitia acelei gene, care nu se transmite daca ambii nu au acelasi gena

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru SmecheruDeLaCraiova):

De unde sa stiu eu, ce culore aveau

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

E greu de spus ce inseamna oamenii, de care oamenii vorbim? nu cred ca aveau doar ochii caprui specia noastra ca si gena ochiilor caprui a devenit o gena mai puternica