| BS_5938 a întrebat:

Oamenii scunzi sunt mai inteligenţi, ce părerea aveţi despre aceasta?

Okay, deci nu vreau certuri sau să jignesc pe nimeni, dar azi m-a fulgerat un gând, care ar merita să fie analizat şi reţinut. Poate chiar îi mai înveseleşte un pic pe aceia care nu sunt mulţumiţi de înălţimea lor.

Deci: extratereştrii sunt scunzi. Ştiu că acum aţi veni cu întrebări de genul " Dar cum dovedeşti aceasta?", dar să fim serioşi : şi America a declarat nu de mult, că da, există şi alte fiinţe în acest univers( pe lângă asta am fi stupizi să credem că numai noi existăm ). Deci trecând de acest "obstacol" : toate descrierile care există despre extratereştrii indică faptul că este vorba despre nişte fiinţe cu dimensiuni mai reduse.
Concluzia: dacă extratereştrii - care sunt clar fiinţe mult mai avansate atât technologic, cât şi mental, decât oamenii - sunt scunzi, atunci nu se poate oare ca şi oamenii mai scunzi să aibă o inteligenţă şi o forţă mentală mai mare? Eu cred că da. Am cunoscut mulţi oameni de 1, 50-1, 60 în viaţa mea, care nu prin faptul că erau deştepţi, dar aveau o inteligenţă ieşită din comun, şi prin aceasta m-au uimit.
Care sunt opiniile voastre?

Răspuns Câştigător
| Razvan a răspuns:

Adica ce vrei sa zici matale aici?waiting
Ca noi astia de la 1, 70 in sus suntem mai saraci cu duhulphbbbbt
Glumesclaughing
Intr-adevar se asteapta ca acele fiinte sa fie mai evoluate din toate punctele de vedere, dar pana nu luam legatura cu ele, direct nu avem cum sa ne dam seama.Ni se ascund multe lucruri, multe adevaruri si e pacat ca am mai avea si noi niste subiecte de dezbatutbatting eyelashes
Si Stefan cel Mare e un bun exemplu pentru teoria ta.Si marea Ecaterina a Rusiei
Dar ma tem ca inteligenta nu e legata de inaltime ci mai mult de educatie, munca si efort personal

21 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Inteligenta nu depinde de aspect fizic, religie, rasa, sex, nationalitate!

| Alphawolf a răspuns:

Ce te face sa crezi ca fiintele extraterestre sunt scunde? Aratarile alea mici si verzi cu care ne-au obisnuit filmele si media, sunt produsul imaginatiei oamenilor, nimic mai mult. Extraterestri pot arata ca aratarea din filmul Predator sau ca un alien, sau poate avea o forma care nu a fost pana in prezent in imaginatia unui om. Ce te face sa crezi ca extraterestri ar fi mai inteligenti? Pot exista in univers civilizatii extraterestre mult mai inapoiate... din orice punct de vedere.
Concluzia: concluzia ta este egala cu 0 absolut, nu are niciun fel de baze. Totusi, putin amuzanta. Clasa a 5-a...

| Flav a răspuns:

Daca si piticul porno e inteligent, atunci prefer sa devin si eu vreun pui de strumf.

| danut a răspuns:

Avand in vedere si vorba: "batuti in cap" putem ajunge la concluziile urmatoare: 1- cu cat esti (ai fost) mai batut in cap cand ai fost mic, cu atat esti mai "destept". 2- extraterestri cand erau mici au fost batuti in cap cu parul. 3- pigmeii sunt cele mai inteligente fiinte de pe pamant. 4-sa militam pentru promovarea in functi de conducere doar a celor "batuti in cap". ETC., etc., ...si-am incalecat pe-o sa si-am mai promovat un complex major la nivelul de virtute. Succes si tot inainte.

| Dmonik a răspuns:

Dupa logica ta, vin si adaug: ca sa fii inteligent, trebuie sa fii mic, verde, urat si cu ochii iesiti putin din orbite.
Stiu eu un banc cu un Ion, vanator, ma...nu pot spune ce facea, dar avea ochii iesiti din orbite.

| Thunder a răspuns:

Si eu am cunoscut multi oameni cu 1, 50 - 1, 60, dar ma uimeau cu prostia lor. Poate aia erau din "trupa de teren" a extraterestrilor. Cei care fac parte din "trupa de teren" trebuie sa aiba o anumita inaltime ca sa calatoreasca prin univers si trebuie sa fie prosti, in caz ca misiunea esueaza sa nu aiba pagube prea mari cei de pe planeta x-34224111(care culmea sunt foarte inalti si put de desteptaciune). Ceea ce ai spus tu nu are nicio logica.

| Thunder a răspuns:

Nu exista logica in ceea ce am scris eu. Chiar trebuia sa spun ca este un pamflet si trebuie tratat ca atare? Am impresia ca tu ai facut analiza asta fara pic de logica pentru faptul ca esti complexat ca ai sub 1. 70. Iti spun sigur ca acum ceva timp am vazut un studiu care zicea ceva de genul: Taller people are smarter, trebuie sa ma simt flatat? Astea sunt niste rahaturi cu care se ocupa lumea care n-are ce face.

Răspuns utilizator avertizat
| Derye a răspuns:

Si care ar fi logica in afirmatia ta?

| Derye a răspuns:

Degeaba veniti voi cu texte expirate, pentru ca el nu are argumente palpabile, ca sa'si sustina vorbele. El doar presupune ca "extraterestii sunt scunzi".
Inainte sa imi expun opinia, ai face bine sa vii cu o intrebare care sa aiba o baza solida.

| deutza a răspuns:

Nu inaltimea conteaza ci faptul ca cum receptionezi anumite informatii, cum le"cultivi" poti sa fi o persoana de 1, 30 de ex daca habar nu ai cu ce se mananca inteligenta. Din informatiile pe care le auzi trebuie sa selectezi ce e mai important si nu toata povestea spusa.Acele informatii selectate trebuie legate de alte informatii sa faca legatura.Asa e si a liceu.Fiecare tema poate fi dezbatuta in funtie de ce vrei sa accentuezi.

| sabinutza_9332 a răspuns:

Dupa parerea mea nu inaltimea conteaza la un om. Eu am 12 ani 1, 60 metri si sunt una dintre cele mai destepte fete din scoala. Sa stii ca inteligenta nu se dilata la inaltime... Cele 2 nu au nici o legatura. Probabil ca extraterestii au aparut cu mult inaintea omului si au avut timp sa se dezvolte mintal mai mult. Dupa cum observi si noi, oamenii, suntem din ce in ce mai inteligenti. Statura umana nu are nici o legatura cu inteligenta noastra...

| BS_5938 explică:

Thunder91

Poate că tu nu găseşti logică în ceea ce am scris, dar în ceea ce ai scris tu SIGUR NU EXISTĂ LOGICĂ
Eşti atât de ofensat (probabil fiindcă şi tu eşti înalt), că nici nu mai ştii cum să te aperi. OAMENI BUNI: eu nu am zis că înalţii sunt proşti! Însă "thunder": văd că tu eşti cel care discriminează şi nu cred că afirmaţiile tale au vreo valoare

| BS_5938 explică:

@onutzu: În sfârşit un om care nu-şi pierde cumpătul şi gândeşte la rece şi scrie logic. Iar stilul este adorabil happy

| Denisa444 a răspuns:

Ba voi( unii) credeti in extraterestrii dar in Dumnezeu nu. care-s mai naivi?! rolling on the floor

| Lost0in0your0memories a răspuns:

Eh ai observat ca tot ce exista pe langa noi( fac referire la extraterestrii) e mai avansat ca noi. adica suntem inaptii universului. orice e mai avansat ca noi, deci ma calca pe nervi chestia asta.happy

| DacaVreiSaVeziNimikTeRogSaDaiUnCLICK a răspuns:

Dar ia stai putin? eu am 13 ani si sunt aproape cea mai inalta fata din clasa (sunt 2 fete mai inalte decat mine)si sunt a 2 din clasa la invatatura deci chiar daca sunt desteapta tu imi zici ca daca sunt inalta sunt proasta? nu te inteleg imi poti da si stupid nu imi pasa dar eu nu intelgeg si eu una cred ca:nu se tine cont de inaltime

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Opinia mea e ca iepurii cu urechile asimetrice sunt barfitori, pentru ca asculta intr-o ureche.
Si iti dau dreptate cu tehnologiile avansate de la extraterestrii, au astia niste telefoane performante, noi prajim painea in toaster iar ei o materializeaza din nimic, iar acum normal ca orice pitic gras, chel si cu burta iti poate dovedi ca e mai inteligent ca tine, da tu sa nu-i crezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Şi pigmeii sunt scunzi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate că acei oameni despre care vorbeşti s-au simţit foarte complexaţi de fizicul lor şi au insistat pe dezvoltarea intelectului pentru a compensa ceva ce ei considerau a fi o lipsă. Dar nu e o regulă, nu putem generaliza.
Iar de-o fi ca extratereştrii să fie mici, v-aţi gândit că s-ar putea datora modului de supravieţuire, poate că ei nu se hrănesc material ca noi, că au o hrană energetică? Se punea odată problema să ne hrănim şi noi cu pastile. Asta ar presupune în primul rând schimbarea fizicului, plus că tot metabolismul se va schimba. Întotdeauna alimentaţia a determinat un anumit stil de viaţă; poate ei se hrănesc cu pastile de energie şi fizicul lor este atât cât să le încapă organele vitale. Lor nu le trebuie muşchi stil "macho" fiindcă ei se teleportează, nu fac muncă fizică, la ei totul este mintal. Vorbesc şi eu ca şi tine, din informaţiile mele; până la urmă ce facem, ne duelăm în informaţii din sursele existente care n-au garanţia că sunt sigure? În orice caz, eu n-am vorbit cu nimeni care să fi văzut un extraterestru şi de la care să fi primit un minim de informaţii despre viaţa lor. Până una-alta, mergem pe mâna imaginaţiei. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este adevarat